„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Vzkaz Schwarzenbergovi: Nedávejte český majetek Německu

Autor: Petr Mach | Publikováno: 30.6.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Svobodní kritizují záměr vlády převést Lobkovický palác na Malé Straně Německu výměnou za nezastavěný pozemek v Berlíně. Taková transakce je asymetrická, zřetelně nevýhodná pro Českou republiku.

Svobodní vyzývají ministra Schwarzenberga (TOP 09), na jehož návrh vláda se záměrem převodu souhlasila, aby přípravy na transakci zastavil.

Nelze přijmout tvrzení ministra financí Kalouska (TOP 09), který uvedl: „Já jsem řekl, že bych nikdy nesouhlasil s prodejem. Prodej sám o sobě by mně vadil. Nicméně, je-li to výměna majetku, Česká republika získá významnou nemovitost v Berlíně.“

Výměna vysoce hodnotného barokního paláce na Malé Straně za mnohem méně hodnotný prázdný pozemek na okraji Berlína je jasně nevyvážená.

„Nejsme v situaci státního bankrotu, abychom prodávali nebo dávali Německu Lobkovický palác. Ministr Kalousek a celá vláda by spíš měli udělat vše proto, aby vyrovnali státní rozpočet. Nevýhodnou transakcí by naopak stát připravili o výnos z pronájmu majetku a o cennou historickou nemovitost,“ uvedl předseda Svobodných, ekonom Petr Mach.

Vláda tvrdí, že současná budova velvyslanectví v Berlíně je provozně drahá a nevhodná. To je možné. Pak ji má ministerstvo zahraničí prodat či zbourat a koupit či postavit budovu vhodnější. Není nutné kvůli tomu převádět na Německo významný kus pražské Malé Strany.

Německé velvyslanectví může dál zůstat v Lobkovickém paláci v nájmu, případně si může koupit pro potřeby velvyslanectví jinou nemovitost, pokud by mu nájem (ročně milion eur) nevyhovoval.

Petr Mach, předseda Svobodných   

3718 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny