„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Kriminál za transparent. Hájek: Profízlované Česko, estébácká média

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 28.6.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Policie obvinila šest příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti kvůli podezření z propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka na prvomájovém průvodu v Brně. Toho se měli dopustit tím, že v jeho čele nesli transparent "Evropo povstaň!" Šestici nyní hrozí až pět let vězení. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek i poradce premiéra pro lidská práva Roman Joch ale ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz obvinění zpochybnili.

"Opakovaně říkám, že k Vandasovcům sympatie zrovna nechovám. Ale pokud je pravdou, že mají být stíháni pouze za transparent, jak uvádějí média, pak jde o další díl tragického seriálu potlačování zbytků občanských svobod v naší zemi. Neříkám státu, protože stát už de facto nemáme, ale s tím to výjimečně asi nesouvisí. Obávám se, že stejně "politicky korektně" by jednaly represivní složky moci i kdyby ještě byla státní," uvedl pro ParlamentníListy.cz prezidentův vicekancléř Petr Hájek.


Podle něho nejde o maličkost. "V naší stále dokonaleji profízlované zemi se již zítra může stát kdokoli z nás další obětí. Estébáckých médií a jejich Kmentů, policistů i soudců v jednom. Máme se opět začít bát myslet, mluvit a psát svobodně. A zastat se hlasitě těch, kdo tak činí, byť s jejich politickými názory nesouhlasíme. Máme zapomenout, že svoboda slova - jako ostatní občanské svobody - je nedělitelná. Není jen pro někoho. Pro občany První kategorie, pro "politicky uvědomělé", jak se těmto povoleným vyvoleným říkalo za jednoho nedávného totalitního režimu," varuje Hájek.

Zasáhne policie i proti "neonacistům" křesťanům?

"Hrozí-li opravdu těm demonstrantům z Brna vězení za jejich transparent, jsem zvědav, jestli stejně aktivně zasáhne policie proti shromáždění, které pod totožným heslem Evropo, povstaň, organizuje Křesťanská misijní společnost v Praze. Nemluvě o tom, že tam jako hlavní řečník vystoupí člověk s velmi podivným jménem Tom Hess. Šel bych je rozehnat a pozatýkat pod heslem Policisté a Kmentové všech zemí EU, spojte se!" dodal.

Poradce premiéra Roman Joch uvedl, že případ nezná, ale pokud jsou dotyční obvinění pouze na základě hesla „Evropo povstaň", nemá obžaloba moc šancí na úspěch. „Pokud ten důvod obvinění je pouze slogan ´Evropo, povstaň´, nedomnívám se, že takovouto formulaci lze považovat za plnění skutkové podstaty trestného činu šíření a obhajoby hnutí směřující k pošlapání práv a svobod občanů. 'Evropo povstaň' nelze interpretovat jako výzvu k bezprostřednímu násilí, ale lze to interpretovat metaforicky, ať už morálně, politicky či duchovně," řekl ParlamentnímListům.cz Roman Joch.

„Pokud to obvinění je pouze kvůli formulaci ´Evropo povstaň, tak si myslím, že obžaloba s tím příliš neuspěje a doufám, že příliš neuspěje. Za druhé se domnívám, že toto je projev chráněný naší ústavou a Listinou práv a svobod. Pokud na transparentu neměli hákové kříže či symboly SS a podobně, opravdu podle mě neexistuje důvod, proč je stíhat," dodal Joch.

Judikáty Ústavního soudu

Odborník na extremismus, právník a politolog Miroslav Mareš není z obvinění také příliš nadšený. „Já nevím, jaký je důvod obvinění. Tam asi musel být napsaný nějaký posudek, na základě, kterého se to stalo. Tento transparent byl již v minulosti několikrát nešen, a nikdo nezasáhl. Já předpokládám, že tam bude řešen kontext užití a podobné věci," řekl serveru ParlamentníListy.cz Mareš.

Podle něho může hrát určitou roli nedávné rozhodnutí Ústavního soudu o číslici 88. „Ústavní soud tím dal policii v různých věcech dost volnou ruku. Není důležité, co vy vidíte, ale co tím ti lidé myslí. Vám může připadat heslo ´Evropo povstaň´ jako ne neonacistické, ale dnes se vžila praxe, že je důležité, zda tím ti jedince míní propagovat neonacismus. Jestli to měli v úmyslu, to já nevím, jestli to mělo mít nějakou skrytou symboliku. Taková je bohužel naše právní úprava a judikáty soudů, čili spíše je otázkou, zda by se neměla změnit legislativa. Judikáty soudů aplikaci samo o sobě tvrdých zákonů navíc multiplikovaly, čili se můžeme dočkat různých absurdit. U tohoto konkrétního případu si myslím, že se bude těžko prokazovat úmysl a obvinění ještě neznamená obžalobu," dodal Mareš.

Podle Mareše by se tedy měla vést debata o změně legislativy. Měli by se k tomu vyjádřit poslanci. Sazba ´pět let v případě organizovaném až deset let se mu zdá vysoká.  

Někdo smí, někdo nesmí

Právní aktivista Tomáš Pecina, který se zaobírá právem na spravedlivý proces se pozastavil i nad tím, že magistrát doporučoval, co se při průvodu nemá nosit.  

„Jak je patrno z usnesení o zahájení trestního stíhání, brněnský magistrát nedoporučil organizátorovi letošního prvomájového pochodu tento transparent. Organizátor doporučení oslyšel a ejhle, už jsou všichni, kteří ho nesli, trestně stíháni. Oni používají teorii kontextu. Když řekne Barroso či van Rompuy v Evropském parlamentu ´Evropo povstaň, tak může. Ale někdo jiný, kdo byl viděn na akcích Dělnické strany, tak toto říct zase nemůže. Čili zde existuje dvojí právní metr. Někdo něco říci může, někdo zase nemůže," řekl redakci Pecina.

Co je a co není závadný diskurs

Teorii závadového diskursu podle Peciny zplodili Michal Mazel a Ivo Svoboda. „Ve svých znaleckých posudcích vychází z Michela Foucaulta (francouzský postmoderní filozof a bývalý člen Komunistické strany Francie - pozn. redakce). Avšak místo, aby diskursivní analýzu vyvinul, tak vyvinul pojem závadový diskurs. Na všem hledá závadový diskurs. Nemusí se jednat o propagaci nějakého konkrétního hnutí, ale stačí, že to je jen závadový diskurs a tím to je trestný čin. Já jen čekám, kdy začne být nebezpečné číslo 44, protože to je vlastně polovina 88," dodal Pecina.   

„Ve věci byl ... na základě opatření podle § 105 odst. 1. tr. řádu vypracován znalecký posudek z oboru kriminalistika...V závěru znalec konstatuje, že nápis na transparentu ´Evropo povstaň´ představuje oblíbené a často prezentované slovní přihlášení se soudobé neonacistické scény k ideovému diskursu hitlerovského nacismu...Jedná se o užívanou parafrázi hesla „Deutschland erwache", píše v obvinění poručík, komisař Mojmír Hložek.

Celé obvinění ZDE


Když dva dělají totéž, není to patrně totéž

Je však zajímavé, že Křesťanské společenství Žďár n. Sázavou použilo stejné heslo „Evropo povstaň" a nikdo stíhán nebyl. Je to pozvání na akci k pokání za „dvoutisíciletou" genocidu židů v Evropě a na plakátu je izraelská vlajka.Autor: Lukáš Petřík

www.parlamentnilisty.cz

6506 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Náhle však tito naivnější občané nevěřícně zírají, že na zbožštěném Západě, kam jsme si zvykli obdivně vzhlížet, se kácejí další sochy. Už neobstojí ani Kryštof Kolumbus či dokonce ani Winston Churchill...Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

euPortal.cz

Chtěl bych vidět tu reakci, kdyby někdo napsal, že na „černých životech nezáleží“...Maďarský Viktor Orbán nechápavě lamentoval nad tou „bouří násilí“ zachvacující Západní města, zatímco policie je označována za „rasistickou“ a ponižována

Eurabia.cz

Orbán nebude kvůli EU riskovat životy občanů!Čestný předseda TOP09 Schwarzenberg šíří desinformace a lži o běloších a černoších v USA

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Patrušev, Putin a PandemieMožná s těmi pomníky zbourají i naši civilizaci. Pokrokáři s naší evropskou civilizací hodlají zatočit stejně jako tenkrát Lenin

ParlamentniListy.cz

Dnes o střetech zájmů a svobodě projevu v ČT. Tomáš Vyoral a dvě jména: Železný, WitowskáObčanská válka v USA? Jestli Trump obhájí, stejně ho nebudou poslouchat... Ladislav Jakl ukazuje na velmi vážnou věc
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny