„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Lockheed Martin dostal od FBI obří zakázku na vytvoření biometrického sledovacího systému

Autor: SocTraf | Publikováno: 8.6.2011 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

FBI nedávno oznámila, že její Identifikační systém příští generace (Next Generation Identification System – NGIS) „dosáhl počáteční operační kapacity“. Tento nový rozsáhlý projekt biometrického sledování, na který byla v roce 2008 udělena zakázka ve výši jedné miliardy dolarů firmě Lockheed Martin, zahrnuje nejen otisky prstů, ale možná také biometrické parametry jako jsou duhovky, rysy obličeje, jizvy na těle, označení a tatuáž.

Takový systém vzbuzuje mnohé obavy ohledně občanských svobod. Mnohé typy biometrických systému jsou předmětem vážných obav, protože umožňují sledování jednotlivců nepozorovaně a na velké vzdálenosti. Například rozpoznávání obličeje by umožňovalo sledovat osoby různými bezpečnostními kamerami napříč městem. A co je horší, je že toto by mohlo být v budoucnu prováděno automaticky počítači.

FBI se snaží urychleně zprovoznit tento systém a to navíc ve velmi problematickém kontextu. Po 9/11 jsme opakovaně viděli vládu implementovat nové identifikační a sledovací systémy, beztoho aniž by bylo postaráno o nutné ochranné opatření, aby se předešlo tomu, že systém zachytí nevinné osoby. Dobrým příkladem jsou letecké černé listiny. Bezpočet cestujících se díky nim ocitlo v kafkovské noční můře – byly chybně přiřazeny na listinu podezřelých teroristů, obtěžováni, zatčeni i hůř, bez možnosti očistit svá jména v očích netransparentních bezpečnostních byrokraciích. Problémem nejsou pouze chyby, nesprávná identifikace, nebo nedostatky při zpracování dat a nedostatečně přísné procedury pro kontrolování, kdo se ocitne na seznamu, ale také možnost, že vládní byrokracie přistupovaly k jejich sestavení způsobem „jakmile se vyskytne podezření, přihodíme jméno do seznamu“.

Nechceme, aby NGIS fungovaly tímto způsobem. Navíc historie FBI naneštěstí nevzbuzuje důvěru. V roce 2003 agentura rozhodla, že svoji hlavní kriminální databázi, Národní kriminální informační centrum (National Crime Information Center – NCIC), nebude podrobovat požadavkům Zákona o ochraně soukromí (Privacy Act), podle kterého mají agentury udržovat záznamy s „takovou přesností, relevancí, po tak dlouhou dobu a v takové celistvosti, jak je v rámci možností přiměřené, aby byla zajištěna férovost k jednotlivci“. Někteří lidé zakusili dopad tohoto rozhodnutí, jako například Amy Studnitzová z Marilandu, která byla propuštěna z práce poté, co po kontrole jejího záznamu NCIC chybně vyšlo najevo, že měla kriminální záznam (dokonce poté, co vyšlo najevo, že se jedná o omyl, nebyla přijata zpátky).

Zkušenost právníka z Oregonu Brandona Mayfielda je také varováním. Byl považován za podezřelého z podílu na bombovém útoku ve vlaku v Madridu v roce 2004, kvůli shodě otisků prstů. FBI bez povolení Mayfielda špehovala, několikrát provedla razii v jeho domě a zatkla ho jako „materiálního svědka“. FBI také vyšetřovala 19 dalších individuí, jejichž otisky se stejně jako Mayfieldovy zdály být podobné těm, které byly odebrány z důkazních materiálů v Madridu.

Gigantický biometrický projekt FBI se také uskutečňuje v kontextu, kdy Spojené státy – jako skoro jediná země v industrializovaném světě – nemají žádné silné zákony o ochraně soukromí a žádné robustní, nezávislé instituce, které by dohlížely na prosazování takovýchto zákonů. V jiných zemích, kde takové instituce, které mají chránit občany před chybami a zneužíváním, existují, by tento program nemusel být předmětem tak velkých obav. Avšak namísto toho, aby vytvořila takové instituce, americká vláda dává stále větší pravomoci našim bezpečnostním agenturám a odstraňuje kontroly, které jsou potřebné k tomu, aby tyto pravomoci nebyly zneužívány.

Většina technologií slouží dobrým či špatným účelům a omezené užití technologie biometrické identifikace můžou být v pořádku. Databáze ale potřebují striktní kontrolu a nyní nastal čas k tomu, aby byla zajištěna bezpečnost. Užití této technologie se rozšiřuje a naše policejní složky se modernizují – naše práva na soukromí by měla taky.

Jay Stanley, The Guardian

zdroj:
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/cifamerica/2011/mar/30/fbi-civil-liberties-international

http://srsen.wordpress.com/

4703 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny