„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

"Kdyby sem to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil"…

Autor: Břetislav Olšer | Publikováno: 6.6.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

A opět Partie TV Prima a tragikomický protagonista, ministr obrany Alexandr Vondra. A znovu Promopro. A pan opičák, co nevidí, neslyší a nemluví, připustil pouze tolik, že "dnes ve světle těch zkušeností by si tuto záležitost snažil víc hlídat".

Tak jsem se na něho díval. Milý chlapík, něco mezi Alainem Delonem a Helenkou Růžičkovou, co je tajným i veřejným spolupracovníkem USA i CIA a úspěšně lobbuje pro americký zbrojní průmysl. A v Česku mu proto právem náleží post nesilovějšího rezortu obrany, dneska po zkušenostech českých misí v Iráku či Afghánistánu, spíš ministerstvo války. A to mně paradoxně připomnělo zcela pacifistickou Knoflíkovou válku - Guerre des boutons, natočenou na motivy legendárního románu Louise Pergauda.

Lovreňáci a Velraňáci byly dvě party kluků ze sousedních vesnic. S vervou sobě vlastní se nenáviděli a bojovali proti sobě s odhodláním svých statečných dětských srdcí. Jejich netradiční válečné trofeje byly knoflíky… Titulni píseň o tom, „že mám v kalhotách díru jak trám“, je v této Vondrově situace velmi výmluvné a signifikantní.

Stejně jako „pindíková“ burza; kdo a proč může být vůdce "smečky“. A na pinďoura pan ministr správně kašle, protože podle Lovreňáků a Velraňků je nejdůležitějsí čest. Jako u pana Vondry.

A když si připomeneme ústřední bonmot malého Gibusíka, je vše jasné úplně: "Kdyby sem to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil".

"Reálný problém byl, že nakonec akcí bylo podstatně víc, téměř dvakrát tolik," uvedl, aniž by se začervenal. Odmítl, že by proplatil devítinásobek (zhruba 500 miliónů) původně předpokládaných nákladů. Takže, nic o tom nevěděl, nic nepodepsal, za nic nezodpovídal… Ani za fakt, že v roce 2015 vydá stát pár desítek miliard za nášlapné miny. Jakoby už nebyly zakázány ty z třítivých bomb...

Inu, podle Saši byly pro jednání s „audiovizuálním“ Promoprem nastaveny kontrolní mechanismy, a to, co nebylo perfektně zdokladováno, nebylo proplaceno… takže možná bude stát promoprácké firmě ještě doplácet… Po dnešním jednání trojkoalice, byť to vypadá, že se nikdy nehodonou, klidně řekl: "Není čas na kladení ultimativních požadavků. Věřím, že všichni upřednostní, proč tady vláda je," plácl sebejistě jako vždy, ale nedodal, že hlavně kvůli jejich korytům.

PS: Smuteční ceremoniál doprovázel v neděli odpoledne přílet armádního letounu s ostatky vojáka, který zahynul 31. května v afghánské provincii Vardak. Na letišti v Praze-Kbelích se uskutečnil s vojenskými poctami, za účasti ministra obrany Alexandra Vondry, náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka a rodiny zesnulého... Jak se máte Vondrovi na ministerstvu obrany ČR?

Čekal jsem, kdy se televizáci navlečou do vojenských uniforem…

Lžete, pane ministře. Ne, to vy lžete, pane poslanče…

olser.blog.iDNES.cz

6915 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny