„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Je Transparency International sama součástí korupční mašinérie? Aneb Jak si pan inženýr střihl dvojroli

Autor: Marek Cigánek | Publikováno: 5.6.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Tento článek není primárně o ministerstvu zemědělství (MZE), ani o státním podniku Lesy České republiky (LČR). Je o organizaci Transparency International, resp. Transparency International - Česká republika o.p.s. (TI/TIC). Pokud TI/ TIC prohlásí, že něco v této zemi je zkorumpované, nejede přes to vlak. Platí to i opačně. Co posvětí jako nezávadné, je považováno za průzračnější než křišťál. A s tím asi počítali i na MZE a ve státním podniku LČR.

 

Na webu Neviditelný pes se objevil zajímavý článek. Jeho autor, upozornil na skutečnost, že TIC bude radit MZE s lesnickými tendry a popsal svou komunikaci s MZE na které se obrátil s dotazem na způsob výběru tohoto občanského sdružení k poskytování poradenských služeb. MZE mu mimo jiné odpovědělo:

Z důvodu nejvyšší míry transparentnosti byla oslovena přímo Transparency International – Česká republika, o.p.s.“

 

Po přečtení této duchaplné odpovědi, je opravdu, třeba sednout si na zadek, jak píše autor. Ale zajímavější jsou jiné skutečnosti. Podle smlouvy mezi TIC a MZE, neposkytuje TIC své služby MZE z čirého (odborně protikorupčnicky řečeno: transparentního) altruismu. TIC si za 1 hodinu účtuje 600 Kč/hod + DPH s maximálním plněním do 1,5 mil Kč + DPH. TIC byl tedy vybrán bez výběrového řízení a účtuje si za to peníze. Není to úplně košer a nekoresponduje to ani s rétorikou TIC, ale budiž.. I pan Ondráčka (ředitel kanceláře TIC) si musí vydělat na chléb svůj vezdejší. Zde, bohužel rozhořčení pana Jirky skončilo. Nevšiml si ale jiné, mnohem závažnější skutečnosti. TIC, MZE a LČR nám totiž za naše peníze zahráli náramný divadelní kus zvaný: Monitoring lesnického tendru. Je důležité mít na paměti, že TIC nestojí na straně obyčejných lidí, ale je pouze součástí celého divadla kolem nás. Protagonisty tohoto divadla je prostoupena a financována o čemž svědčí i následující příklad.

 

Majstrštyk na prknech, které znamenají...

 

TIC se v tomto případě ukázala, jako efektivní a hlavně efektní partner při krytí možné korupce. Z korupce nelze nikoho dopředu a bez důkazů obviňovat, proto ten důraz ve slově možné. Otázkou ale zůstává, zda v tomto případě (monitoring tendru Lesů ČR organizací TIC o.p.s.) nedošlo k protiprávnímu jednání. Proč se MZE obrátilo zrovna na TIC? Je snad TIC jediným renomovaným arbitrem v ČR? A k čemu pak slouží NKÚ? Proč úřad k tomu pověřený nahrazuje nebo jeho práci a náklady na ni zdvojuje jakási soukromá mezinárodní organizace? TIC káže vodu a pije víno, ba dokonce sama porušuje svůj etický kodex, ne-li přímo zákony ČR o střetu zájmu a to tím, že přijala zakázku MZE a „monitoruje“ dřevařský tendr. Proč? Zde je první část důkazu:

 

Podle webu silvarium.cz:

 

předseda dozorčí rady Lesů ČR Miroslav Zámečník vyzdvihl, že se nevyskytla situace, kdy by Lesy ČR neposkytly TIC informace, či potřebná zdůvodnění. Vedlejším pozitivním produktem spolupráce s TIC je dle jeho názoru prezentace informací Lesy ČR.

 

Na novinky.cz zase stojí:

 

Předseda dozorčí rady (Lesy ČR ) a člen NERV Miroslav Zámečník ujistil novináře, že byl přítomen všech jednání s TIC a potvrdil, že nenastala situace, kdy by kdokoli z LČR nechtěl podat TIC informace nebo zdůvodnění. Obě strany se podle něj snaží vyjít si vzájemně vstříc. „TIC bude mít na starosti nejen monitoring, ale i nastavení procesu. Nebude vše dokonalé, ale snažíme se nastavit systém, který funguje robustně,“ řekl Zámečník.

 

To vše zní hezky. Ale jen do té doby, než se podíváte do obchodního rejstříku a zjistíte, že ing. Miroslav Zámečník je nejen předseda dozorčí rady Lesů ČR (IČ:421 96 451) , ale zároveň i člen dozorčí rady TIC samotné (IČ:272 15 814)! Ve smlouvě mezi TIC a MZE je uveden jako kontaktní osoba a aktivně se účastní schůzek se zástupci TIC. Viz zápis z jednání zde a zde. Na nich samozřejmě vystupuje jen jako předseda dozorčí rady za Lesy ČR. Není to zcela evidentní porušení zákona o střetu zájmů? Kontrolovaný je i kontrolorem!

 

Transparentní alibi made in TIC

 

Celá monstrózní akce, kdy se MZE chlubilo, že poprvé od listopadu 1989 nechá státní zakázku monitorovat nezávislým arbitrem se po tomto zjištění stává fraškou. Je vyvolán dojem a média vč. ČT tomu sedla na špek, že celý tendr, jehož samotné nastavení bylo v minulosti z hlediska korupčnosti kritizováno, je nyní transparentní, protože je „posvěcen“ těmi nejpovolanějšími: Transparency International! Ve skutečnosti: kamarádíčky pana ing. Zámečníka. Co si pak lze myslet o samotném „novém“ tendru a o úmyslech jeho protagonistů, kterým TIC takto dopředu dělá alibi? Co si myslet o TIC samotné? TIC tak potvrdila, že je ve skutečnosti součástí elitářské komedie o transparentnosti a pouze prostituuje na oprávněném přání většiny občanů, vymýtit korupci.

 

Pane Ondráčko, dle rad zveřejněných na vašich stránkách a z důvodu nejvyšší míry transparentnosti oslovuji přímo vás. Dovoluji si vám touto otevřenou formou nahlásit podezření z porušení zákona o střetu zájmů. K tomu využívám vaši novou službu NapisteJim.cz a proto píši přímo vám.

 

http://www.blog.global-webdesign.cz

4077 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!Hrdinové z Antify proti důchodkyni s chodítkem (+ video)Na antirasistické konferenci zakázali bělochům pokládat otázkyGreta není první! Už před 27 lety tleskali světoví potentáti holčičce, která nechtěla dýchat vzduch a kupodivu dodnes blahobytně žije (+ video)

ePortal.cz

Další profesní zločin České televize. Zatímco poslankyni Miroslavu Němcovou...Dokud budou USA vojensky přítomné v Sýrii, nelze tam nastolit pořádek a mír, protože se za ně schovávají teroristické skupiny. Musíme začít masivně zbrojit a nespoléhat na NATO, které je agresivní

euPortal.cz

ANALÝZA: Pravá podstata Istanbulské úmluvy i zvrácenost ideologie, jejímž je výronem. Děsivá faktaJako zvěř. Tak se chovají imigranti na ostrově Malta. Já bych jim vzkázal: „Nikdo vás sem nezval, tak jděte zpátky domů!"

Eurabia.cz

Neziskovky s podporou soudů ovládnutých neomarxisty zavádějí komunistickou cenzuruPolský soud chce soudit belgického europoslance Verhofstadta za hanobení národa

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Jsme ohroženi jadernou válkou s Ruskem víc, než si myslímeProč si Karel Gott získal národ a proč původní pokus mediálního mainstreamu a některých politiků prezentovat jej jako "rozporuplnou osobnost" skončil fiaskem, trapnými výlevy několika jedinců

ParlamentniListy.cz

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...Sýrie: Zločiny USA, o kterých se mlčí. V EU vládnou nuly. Kurdové? Mám své informace, svědčí Martin Koller
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny