„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Prezident Klaus poblahopřál "politicky nekorektnímu" Dolečkovi

Autor: -abb- | Publikováno: 3.6.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Prezident Václav Klaus zaslal blahopřejný dopis prof. Rajko Dolečkovi. K šestaosmdesátým narozeninám mu popřál pevné zdraví, radost z práce a klid. 
 
Prezident připomněl, že ačkoli je profesor Doleček znám české veřejnosti především svou profesí jako propagátor zdravého životního stylu a dietolog, nemalá část, ke které se také řadí, jej zná z jeho knih a publicistických prací, které se týkají složitých osudů jihoslovanských národů, na prvním místě Srbů.

"Víte, že spolu v tomto směru sdílíme řadu velmi blízkých pohledů a postojů, zvláště pokud jde o tragické události na Balkáně v devadesátých letech minulého století. Oba také víme, že nebylo a není lehké zastávat veřejně názory, které jsou v aktuální situaci ´politicky nekorektní´ a jejichž obhajobou si proto člověk často vyslouží negativní mediální nálepky," napsal prezident Klaus v dopise s tím, že si váží každého, kdo takové riziko vědomě podstupuje, a to s vědomím, "že občanská angažovanost má přímou souvislost s nikdy nekončím bojem za svobodu jednotlivce i celých národů."

Prezident si Rajko Dolečka především z těchto důvodů váží a na závěr dopisu ještě jednou gratuluje k jeho narozeninám.

Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc. se narodil 1. června 1925 v Praze, má česko-srbský původ. Jeho matka byla bosenská Srbka, otec Čech.

Doleček studoval medicínu v Bělehradě, dokončil ji na Karlově univerzitě v Praze. Od počátku své medicínské kariéry pracuje v Ostravě, nyní na interní klinice Fakultní nemocnice Ostrava.

Po rozbití Jugoslávie a během občanské války se angažoval za srbský národ jak ve svých knihách, tak v novinových článcích.

V roce 2010 například vyšla jeho kniha rozhovorů s generálem Mladićem, kterou si můžete objednat zde.
 
Rajko Doleček (vlevo) s generálem Ratko Mladičem
 

5841 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny