„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Češi patří mezi velké příznivce konspiračních teorií

Autor: Prvnizpravy.cz | Publikováno: 1.6.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Třetina domácí populace přikládá vážnost konspiračním teoriím, které odmítají oficiální verze zejména významných událostí celosvětového rozsahu. Nejvíce příznivců má mezi domácí populací konspirační teorie týkající se tzv. oblasti 51, které hovoří o tom, že na této tajné nevadské americké vojenské základně, jejíž existenci americká vláda donedávna odmítala, probíhají experimenty s mimozemskými technologiemi a s těly mimozemských bytostí. Vyplývá to ze závěrů exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, který rovněž odhaluje, že téměř třetina domácí populace je nakloněna konspirační teorii, podle níž teroristické letecké útoky na USA dne 11. září roku 2001 nezosnovali teroristé, ale byly v režii americké federální vlády. Téměř pětina Čechů se rovněž domnívá, že přistání amerických astronautů na Měsíci v rámci programu Apollo roku 1969, mohlo být účelovou fikcí. Nejčerstvěji se pak část domácí populace přiklání k teorii, která zpochybňuje informace o zastřelení vůdce militantní islámské skupiny Al-Kájda Usámy bin Ládina. Za mediální manipulace považuje informace o smrti Usámy bin Ládina i zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek, který se rovněž domnívá, že teroristické útoky na USA 11. září 2001 mohly zorganizovat americké tajné služby. Není bez zajímavosti, že tyto názory Petra Hájka považuje více jak pětina veřejnosti za odvážné a pravdivé. Většinově je pak mezi širokou veřejností sdílen názor, že oficiální informace o událostech či skutečnostech celosvětového významu a dopadu, jež prezentují různá média, nelze považovat vždy za pravdivé, a že největší světové mocnosti mají důvod veřejnost účelově klamat a tím manipulovat s celospolečenským míněním. Za závažný a nebezpečný pak považuje čtyřpětinová většina domácí populace fenomén tzv. sociální manipulace, kdy nástroje účelové propagandy slouží, např. formou manipulace médií, jako účinný manipulační nástroj moci.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 13. – 18. května 2011 na vybrané skupině 9.492 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů 21.870 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Konspiračním teoriím, jež předkládají vlastní ucelený, nicméně alternativní výklad určité události či skutečnosti, a které mají své početné příznivce po celém světě, je nakloněna třetina (33%) dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Naopak jako bezvýznamné chápe tyto teorie 47,2% respondentů.

Oficiální informace celosvětového významu a dopadu, jež jsou prezentovány v médiích, nelze vždy považovat za pravdivé dle názoru 61,1% dotázaných.

Názor, že největší světové mocnosti z různých důvodů účelově mystifikují společnost, například za účelem ovlivňování veřejného mínění, zastává 73,9% dotázaných. Ostatně konspirační teorie odmítají oficiální verze událostí právě z důvodu snahy o manipulaci veřejným míněním.

Za vážný a nebezpečný celospolečenský problém pak považuje drtivá většina respondentů (80,4%) tzv. sociální manipulaci, kdy nástroje účelové propagandy slouží např. formou manipulace médií jako účinný manipulační nástroj moci.

Názor, že vlády či nadnárodní korporace úmyslně manipulují s informacemi, a to za účelem mystifikace občanů v oblastech typu národní bezpečnosti nebo ozbrojených konfliktů, sdílí 75,3% dotázaných.

Konspirační teorii, jež se dočkala i filmového zpracování, označující přistání amerických kosmonautů na Měsíci roku 1969 za pouhou mystifikaci, nevěří 58,3% respondentů. Nicméně v souhrnu 18,8% dotázaných je ochotno připustit, že tato významná událost se fakticky nikdy nestala.

Největší příznivce mají u české veřejnosti spekulace týkající se tajné americké vojenské základny zvané oblast 51 (dnes Air Force Flight Test Center, Detachment 3). O tom, že v této tajné vojenské oblasti, která je stále zahalena řadou tajemství, probíhají tajné pokusy s mimozemskými technologiemi a těly mimozemských bytostí, je v souhrnu přesvědčeno 34,4% dotázaných. O tajné vojenské oblasti 51 vnikla řada filmů, knih, ale i počítačových her, což bezpochyby napomohlo k velké popularitě a celosvětovému nárůstu počtu příznivců teorií a spekulací na téma UFO a mimozemských civilizací.

Velmi zajímavý je fakt, že konspirační teorie, které za viníka tragických leteckých útoků z 11. září 2001 na USA označují samotnou americkou federální vládu či tajné služby, považuje za pravdivé v souhrnu 29,5% dotázaných. Svou roli zde patrně sehrála jistá antipatie řady lidí vůči Spojeným státům nebo medializace materiálů, které poukazují na řadu technických a jiných nesrovnalostí a snaží se tak vyvrátit oficiální stanoviska americké federální vlády. Oficiálnímu postoji USA v souvislosti s tímto bezprecedentním teroristickým aktem však věří 51,2% dotázaných.

Informace o smrti Usámy bin Ládina považuje za pravdivé nadpoloviční většina respondentů (54,8%). Nicméně i zde lze nalézt poměrné značné množství dotázaných (24,8%), kteří považují tyto zprávy za fikci ze strany USA. Oproti nedávnému průzkumu společnosti SANEP se tak počet respondentů, kteří zabití Usámy bin Ládina považovali za fikci, snížil o 7,1 procentního bodu, což však lze chápat jako reakci na postupnou medializaci detailů nebo potvrzení jeho smrti samotnou militantní islámskou skupinou Al-Kájda. I přes tyto informace však stále existuje početná skupina veřejnosti, která má o celé události pochybnosti.

Nedávné výroky zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petra Hájka týkající se zpochybnění teroristických útoků na USA 11. září 2001 či zabití Usámy bin Ládina jsou dle názoru 27,4% dotázaných skandální a urážlivé. Naopak za odvážné a pravdivé je však považuje 21,3% respondentů.

celý dokument včetně grafů (PDF) najdete zde

5277 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny