„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Írán obviněn z role při 11. září

Autor: odjinud | Publikováno: 23.5.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

New York: Dva odpadlící z íránské zpravodajské služby svědčili o tom, že íránští představitelé věděli předem o útocích z 11. září 2001, řekl soud v USA, který zjišťuje škody íránské "přímé podpory a sponzorství nejvíce smrtícího teroristického aktu v americké historii."

Jedním z přeběhlíků také prohlásil, že Írán byl zapojen do plánování útoku. Identita přeběhlíků a jejich přesné svědectví nebylo zveřejněno, ale bylo předloženo soudci pod pečetí, řekli právníci, kteří přinesli žalobu proti Íránu jménem desítek rodin obětí 11.září.

Žaloba tvrdí, že Írán a Hizballáh, libanonská militantní skupina s těsnými vazbami na Teherán, pomohli al-Káidě s plánováním útoků a školením únosců a přepravou. Po útocích, podle žaloby, Írán a Hizballáh pomohli Al-Kajdě a jejich rodinám utéci, a v některých případech jim poskytli bezpečné útočiště v Íránu.

Otázka íránského zapojení do útoku byla vznesena už Komisí 9/11 a byla již dlouze diskutována. Al-Káida, která se řídí radikální sunnitskou teologii, běžně odsuzuje šíitské větve islámu, které drží moc v Íránu a pobočky teroristické sítě v Iráku často provedly bombové útoky na Šíity. Ale zpravodajští představitelé věří že zde byla omezená, opatrná spolupráce mezi Al-Kajdou a Íránem proti USA jako společnému nepříteli.

Soud jmenuje jako obviněné  íránské představitele a ministerstva, stejně jako Hizballáh, Al-Kajdu a Talibán. Advokáti rodin požádali o rozsudek pro zmeškání, kvůli žalovaným, kteří nereagovali na žalobu. I kdyby zde byl takový rozsudek, právní experti říkají, že nebude snadné získat peněžní odškodné.

Ve svých soudních dokumentech, právníci tvrdí, že Imad Mugniyah, jako vojenský šéf Hizballáhu, byl teroristickým agentem Íránu, a v roce 2000 cestoval do Saudské Arábie na pomoc s přípravami útoků z 11. září.

Mugniyah, zabitý v roce 2008, byl americkými úředníky obviněn z plánování série teroristických útoků a únosů, včetně bombového útoku na velvyslanectví USA a námořní kasárnu Libanonu v roce 1983.

Zpráva Komise 9/11 říká, že zde jsou "silné důlazy, že Írán umožnil přechod členů Al-Kajdy z a do Afghánistánu před útoky a někteří z nich byli budoucí únosci z 11.září".

Ale komise uvedla, že "nenašla žádný důkaz, že Írán nebo Hizballáh vědomě plánovali to, co se později stalo" útoky z 11. září a že "téma vyžaduje další šetření" vládou USA.

Zdroj: http://www.smh.com.au/

http://zpravy.svetu.cz

4989 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny