„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Falešná záminka pro válku v Libyi?

Autor: SocTraf | Publikováno: 17.5.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Přibývá důkazů o tom, že prezident Barack Obama do velké míry přehnal humanitární hrozbu, aby zdůvodnil vojenský zásah v Libyi. Prezident tvrdil, že intervence byla nutná, aby bylo předejito „krvavé lázni v Benghází, druhém největším libyjském městě a poslední baště rebelů.

Avšak Human Rights Group uveřejnila data o Misurátě, třetím největším městě v Libyi a dějišti dlouhých bojů, která ukazují, že Muammar Kaddáfi nezabíjí civilisty svévolně, ale úzce se zaměřuje na ozbrojené rebely, které bojují proti jeho vládě.

Misuráta má zhruba 400 000 obyvatel. V bezmála dvou měsících bojů zemřelo pouhých 257 lidí – včetně ozbrojenců. Z 949 zraněných pouze 22, méně než 3 procenta, jsou ženy. Kdyby Kaddáfi bez rozlišování útočil na civilisty, ženy by tvořili zhruba polovinu obětí.

Obama trval na tom, že vyhlídky by bez intervence byly velmi neblahé. „Kdybychom čekali déle než jeden den, Benghází… by mohlo utrpět masakr, který by měl dopad na celý region a poskvrnil svědomí světa.“ Takto prezident došel k závěru, že „předejít genocidě“ ospravedlňuje vojenský zásah USA.

Intervence ale nezabránila genocidě, protože k žádnému takovému krveprolití by nedošlo. USA naopak tím, že intervencí povzbudily rebely, prodloužily libyjskou občanskou válku a výsledné utrpení nevinných.

Nejlepším důkazem, že Kaddáfi neplánoval genocidu v Benghazi je, že se jí nedopustil v dalších městech, které dobyl buďto plně nebo částečně – včetně Zavíje, Misuráty, Adžábíje, které v součtu mají více obyvatel než Benghází.

Libyjská armáda zabila při znovuzískání kontroly nad městy stovky lidí. Kolaterálním obětem nelze při proti-povstaleckém boji předejít. A přísně vzato mohly být porušeny válečné zákony.

Ale Kaddáfiho činy byly na hony vzdálené Rwandě, Dafúru, Kongu, Bosně a další polí smrti. Libyjské vzdušné síly před nastolení bezletové zóny autorizované OSN měly za cíl pozice rebelů, ne místa kde se vyskytovali civilisté. Navzdory všudypřítomným mobilním telefonům vybavených fotoaparáty a videem nemáme žádné grafické důkazy o masakrech. Existuje spoustu snímků obětí přestřelek – každá je sama o sobě tragédií – ale to je městská válka, ne genocida.

Kaddáfi také nevyhrožoval masakrem civilistů v Benghází, jak tvrdil Obama. Varování ze 17. března tím, že „nebude mít slitování“, bylo určeno pouze rebelům, napsaly New York Times, podle kterých Libyjský vůdce také slíbil amnestii těm, kteří „zahodí zbraně.“ Kaddáfi dokonce nabídl rebelům únikovou cestu a otevřenou hranici s Egyptem, aby zabránil boji do „hořkého konce.“

Alan J. Kuperman, Boston Globe

zdroj: http://articles.boston.com/2011-04-14/bostonglobe/29418371_1_rebel-stronghold-civilians-rebel-positions

http://srsen.wordpress.com

4983 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmu

ParlamentniListy.cz

Ztráta důvěry v demokracii. Putin? Nejen zde. Experti řešili rostoucí příklon k RuskuNaše zemička je ždímaná nenasytnými krky... První česká Popelka promluvila
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny