„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Falešná záminka pro válku v Libyi?

Autor: SocTraf | Publikováno: 17.5.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Přibývá důkazů o tom, že prezident Barack Obama do velké míry přehnal humanitární hrozbu, aby zdůvodnil vojenský zásah v Libyi. Prezident tvrdil, že intervence byla nutná, aby bylo předejito „krvavé lázni v Benghází, druhém největším libyjském městě a poslední baště rebelů.

Avšak Human Rights Group uveřejnila data o Misurátě, třetím největším městě v Libyi a dějišti dlouhých bojů, která ukazují, že Muammar Kaddáfi nezabíjí civilisty svévolně, ale úzce se zaměřuje na ozbrojené rebely, které bojují proti jeho vládě.

Misuráta má zhruba 400 000 obyvatel. V bezmála dvou měsících bojů zemřelo pouhých 257 lidí – včetně ozbrojenců. Z 949 zraněných pouze 22, méně než 3 procenta, jsou ženy. Kdyby Kaddáfi bez rozlišování útočil na civilisty, ženy by tvořili zhruba polovinu obětí.

Obama trval na tom, že vyhlídky by bez intervence byly velmi neblahé. „Kdybychom čekali déle než jeden den, Benghází… by mohlo utrpět masakr, který by měl dopad na celý region a poskvrnil svědomí světa.“ Takto prezident došel k závěru, že „předejít genocidě“ ospravedlňuje vojenský zásah USA.

Intervence ale nezabránila genocidě, protože k žádnému takovému krveprolití by nedošlo. USA naopak tím, že intervencí povzbudily rebely, prodloužily libyjskou občanskou válku a výsledné utrpení nevinných.

Nejlepším důkazem, že Kaddáfi neplánoval genocidu v Benghazi je, že se jí nedopustil v dalších městech, které dobyl buďto plně nebo částečně – včetně Zavíje, Misuráty, Adžábíje, které v součtu mají více obyvatel než Benghází.

Libyjská armáda zabila při znovuzískání kontroly nad městy stovky lidí. Kolaterálním obětem nelze při proti-povstaleckém boji předejít. A přísně vzato mohly být porušeny válečné zákony.

Ale Kaddáfiho činy byly na hony vzdálené Rwandě, Dafúru, Kongu, Bosně a další polí smrti. Libyjské vzdušné síly před nastolení bezletové zóny autorizované OSN měly za cíl pozice rebelů, ne místa kde se vyskytovali civilisté. Navzdory všudypřítomným mobilním telefonům vybavených fotoaparáty a videem nemáme žádné grafické důkazy o masakrech. Existuje spoustu snímků obětí přestřelek – každá je sama o sobě tragédií – ale to je městská válka, ne genocida.

Kaddáfi také nevyhrožoval masakrem civilistů v Benghází, jak tvrdil Obama. Varování ze 17. března tím, že „nebude mít slitování“, bylo určeno pouze rebelům, napsaly New York Times, podle kterých Libyjský vůdce také slíbil amnestii těm, kteří „zahodí zbraně.“ Kaddáfi dokonce nabídl rebelům únikovou cestu a otevřenou hranici s Egyptem, aby zabránil boji do „hořkého konce.“

Alan J. Kuperman, Boston Globe

zdroj: http://articles.boston.com/2011-04-14/bostonglobe/29418371_1_rebel-stronghold-civilians-rebel-positions

http://srsen.wordpress.com

5145 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!Hrdinové z Antify proti důchodkyni s chodítkem (+ video)

ePortal.cz

Už i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!

euPortal.cz

Západ se stává stalinistickou tyranií: Univerzitám i médiím v USA i Evropě vládnou maoisté. Svoboda slova jen pro toho, kdo s námi souhlasíDevastace Evropy a České republiky pokračuje, tentokrát nikoliv pod záminkou „pomoci uprchlíkům“

Eurabia.cz

Švédský stát a města financují dotacemi islamizaci a islámský extremismus Svátek Nezávislosti: Polsko jako proponent křesťanské civilizace v EU

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

ParlamentniListy.cz

Vích (SPD) Plukovník Eduard Stehlík je historik, nikoliv bojovník a veteránNeustále cpou legendu o Havlovi, lidé už jsou otrávení. Spisovatel a náš první diskžokej Černocký probral také zaháčkované příbuzenstvo Erika Taberyho
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny