„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Poznámka k Peheho článku Hrad v zajetí konspiračního blouznění

Autor: odjinud | Publikováno: 15.4.2011 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace

Poznámka ke „konspiračnímu myšlení“: pokud vezmeme jako příklad konspiračního myšlení nacistický antisemitizmus, který k propagandě využíval Protokoly sionských mudrců, jsou Peheho obavy z konspiračních teorií samozřejmě na místě. Nevím přesně jakou měly Protokoly v meziválečném období odezvu, kolovaly myslím všude možně od Ruska, přes USA po Francii, ale určitě alespoň u některých vedly k démonizování židů jako etnika. Jinými slovy „konspirační myšlení“ ma nepochybně částečně na svědomí tragický osud židů v Evropě. Může-li se člověk „propadnout“ „konspiračnímu myšlení“, může se také naopak stát obětí „převráceného“ konspiračního myšlení, tedy místo sklonu vše chápat jako výsledek tajné dohody určitých aktérů, vidět vše jako výsledek osudu nebo macchiavelliovské fortuny? Jinak řečeno – mluvím zde o neracionálním příklonu k jednomu z pólů v dichotomii mezi voluntarismem a strukturalismem.

Příkladem přílišného důrazu na voluntarismus ve výkladu dějů/dějin je podle mě zjednodušené vykládání událostí jako jsou války, kdy se událost popisuje jako jakási loutková hra s hlavami států v hlavní roli. Příkladem přílišného důrazu na strukturalistické pojetí dějin a sociální teorie budiž marxismus-leninismus (nebo jeho americká obdoba „modernizační teorie“). Nevím, ke které škole patří Jiří Pehe (think-tanky globalistů jsou myšlenkově dost sofistikovaní, viz. učitel Sorose Karel Popper a jeho kritika Marxe a Hegela, kritika „historicismu“ a koncept „otevřené společnosti“), ale obecně mají sociální vědci tendenci zavrhovat lidský faktor (human agency) – je to po generace šlechtěná profesní deformace. Skutečnost se ale má tak, že společnost (sociální struktura), ve které žijeme má ovlivňuje nás a my (lidský faktor) naopak ji. Konspirace úzké skupiny revolucionářů může strhnout masy a dokázat přeměnit uspořádání celé společnosti.

Dějiny jsou plné konspirací – např. v knize The Origins of the Cold War (1999, McMahon, Paterson) je pojednán začátek studené války předními současnými učenci, na viníkovi se ale neshodnou – každý z nich zdůrazňuje konspirování jedné či druhé strany. Příklady konspirací s historickými dopady asi nejde vůbec vyjmenovat (různé vraždy politiků například, i Pehem zmiňované Protokoly jsou bizarní konspirací), budu-li tedy mít tyto události na paměti a počítat s touto možností i při zkoumání současných dějů nebo dějin obecně, propadl jsem konspiračnímu myšlení? Je naprosto vyloučené, že se mezi jednotlivými konspiracemi táhne stříbrná nit, a že mezi plány konspiračních aktérů existuje v dlouhodobé perspektivě jakákoliv kontinuita (samozřejmě nezacházíme-li ad absurdum k mimozemšťanům, potomkům Atlanťanů apod.)? A priori toto vyloučit je zcela zřejmě pitomost. Pehe ale dokonce považuje většinu konspiračních teorií a priori za výmysly: „Obecně lze většinu konspiračních teorií odbýt jako selhání intelektu nebo jako do určité míry paranoické projevy, jejichž nositelé odmítají přijmout logická, často zcela srozumitelná vysvětlení určitých jevů. Lidé, kteří věří konspiračním teoriím, jsou naštěstí ve většině civilizovaných zemí jen menšinami někdy zmatených, někdy ale také bohužel docela pomatených jedinců.“

Pokud Pehe obviňuje P. Hájka či A. Bartoše z inklinaci ke „konspiračnímu myšlení“, neměl by zapomínat na to, že opačný extrém je naprosto stejným blouzněním. Každý sice nutně někam inklinuje, ale podle toho, co Pehe píše, to vypadá, že je to v první řadě on, kdo blouzní. Snažit se druhou stranu diskreditovat nařčením z nedostatku inteligence (konspirační myšlení, blouznění) není dobrý začátek pro diskuzi. Připomíná to označení Obamova informačního cara Casse Sunsteina aktivistů za pravdu o 11. září za nebezpečné extrémisty, přestože oficiální verzi vyšetřování zpochybňují akademici, vědci, vojenští činitele a členové tajných služeb.

http://srsen.wordpress.com

3888 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny