„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Halík by za války podporoval Hitlera, řekl klausovec Bátora

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 31.3.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Katolický kněz Tomáš Halík, který je dlouhodobým kritikem Václava Klause, se v rozsáhlém rozhovoru pro časopis Týden ostře pustil do Klause a jeho blízkých, jako jsou například Petr Hájek, Ladislav Bátora a Adam Bartoš. Ti mu však nezůstali nic dlužní.

Halík například řekl, že ohrožení demokracie cítí v souvislosti s Ladislavem Bátorou, který se měl údajně s podporou Hradu stát náměstkem ministra školství Josefa Dobeše. „Kdyby ministr školství přijal poslušně pokyn z Hradu, aby jmenoval svým prvním náměstkem bývalou volební jedničku neonacistické strany a nikdo by k tomu nesměl ani pípnout, to by zřejmě byla demokracie podle představ tandemu Klaus-Hájek," řekl například Halík. I odborníci na extremismus jako Miroslav Mareš však jednozančně říkají, že Národní strana nebyla neonacistická, nýbrž naopak protinacistická.

„Teď se Klaus však stále víc - nejspíš vlivem svého Hájka a jeho protievropského fanatismu - blíží ke kruhům aktivistů z D. O. S. T., jejichž mentalita, rétorika a nízká intelektuální úroveň mi opravdu silně připomínají český fašismus z doby druhé republiky. Například Klausem nedávno pochvalně citovaný Bátorův manifest gulášového národovectví nebyl přece proklamací vlastenectví, nýbrž obyčejného křupanství! Když takovým nahnědlým silám veřejně tleská hlava státu, pak už lidé, kterým opravdu záleží na duchovním a morálním zdraví společnosti, nesmějí zbaběle mlčet," dodal Halík.

Halík se přiřadil k Emanuelovi Moravcovi

Na to nemohl nereagovat předseda Akce D.O.S.T. Ladislav Bátora. „Před pár lety jsem se v článku ´Přes Lisabon do Nové Evropy´ připojil k obavám, které vynikajícím způsobem shrnuli například Christopher Booker a Richard North v knize ´Skryté dějiny evropské integrace´ a John Laughland v knize ´Znečištěný pramen´. I já spatřuji v úporném a často zákulisním úsilí o federalizaci Evropy velké nebezpečí pro svobodu, občanská práva a demokracii vůbec, i já pozoruji ty kořeny a motivace shodné s Hitlerovým plánem na vytvoření panevropské Třetí říše. A tak jsem se stal v očích Tomáše Halíka ´protievropským fanatikem´," řekl ParlamentnímListům.cz Bátora. 

„Tu  Halíkem zmíněnou ´nahnědlost´ jsem už vůbec nepochopil - buď jsem český národovec, nebo neonacista, musíte si, pane Halíku, vybrat! Ovšem v mých očích se páter Halík dnes přiřadil po bok takovým mravním a mentálním gigantům, jakými byli například Emanuel Moravec, Karel Lažnovský či Emanuel Vajtauer, kteří v dobách německé okupace oslavovali a vychvalovali Novou Evropu Adolfa Hitlera," dodal Bátora.

"Minulý čtvrtek mě v rámci Týdnů lynče označil děkan Filosofické fakulty Stehlík za xenofoba. Jaký omyl! Nikoli, pánové Halíku a Stehlíku, já nejsem xenofob. Právě naopak! Vaší vinou se totiž zase po mnoha letech začínám bát některých Čechů - takových jako jste například vy dva. A doufám, že nejsem sám. A že vám bude naslouchat a věřit veřejnost čím dál tím méně. A udělám pro to všechno, co bude v mých skromných silách," uzavřel předseda Akce D.O.S.T.

Nacistická Nová Evropa

Bátora tak narážel na fakt, že velkými podporovateli jednotné Evropy byli nacisté a jejich kolaboranti. „V době, kdy je osud světa určován velkými státy, státy o rozloze 11 až 17 milionů kilometrů čtverečních, kdy o osudu světa rozhodují státy se stamiliony obyvatel, nemůže již být řeči o suverenitě malých národních států," uvedl například německý vůdce Adolf Hitler.

„Jsem přesvědčen, že během padesáti let se nebude myslet pouze v pojmech zemí-mnoho dnešních problémů pak úplně vybledne a mnoho z nich toho nezbude; bude se pak myslet v pojmech kontinentů a evropské myšlení budou naplňovat a budou jím hýbat možná mnohem větší problémy," říkal ministr propagandy Třetí říše Joseph Goebbels.

„Myšlenka jednotné Evropy... Ale to znamená především skoncovat s politikou slepého, dravého, rdousivého, na smrt nenávidějícího nacionalismu... Byli jsme dosud jen Čechy. Zůstaňme Čechy, ale staňme se Evropany!" Tak pravil roku 1943 Emanuel Vajtauer, uznávaný vůdce kolaborantských novinářů v brožuře Češi v Nové Evropě. Protektorátní kolaborant Emanuel Moravec zase o sobě říkal, že se spíše než Čechem cítí být Evropanem a socialistou.

Marxistický dalajláma Halík

Halíkovi to nedalo a opřel se i do dalších Klausovi blízkých jedinců. „Seznam Klausových nepřátel ve všech oblastech života dovedl k práskačské dokonalosti bulvární publicista Adam Bartoš, který si od Klause vysloužil přídomek ´geniální´. Soupis lidí, s nimiž je podle Bartoše třeba ´vést válku´, ostatně nápadně připomíná ´Seznam židů a jejich pomahačů´, který zřejmě pochází z podobného kouta...kdyby mě Bartoš, Bátora, Bobošíková či revue Fragmenty chválili, styděl bych se. Takové fanoušky Klausovi opravdu nezávidím," řekl dále liberální kněz.

Reakci poskytl ParlamentnímListům.cz i napadený žurnalista Adam Bartoš. Tomu je jedno, co Halíkovi soupis pravdoláskařů připomíná. Má to podle něho asi stejnou vypovídací hodnotu, jako kdyby o Halíkovi řekl, že mu připomíná osvíceného budhistického mnicha, více než křesťanského kněze.

„Kdyby se oholil a zabalil do rudo-žlutého hábitu, klidně by mohl být nástupcem marxisty Dalajlámy, do nějaké tibetské pagody by se ostatně hodil více, než do křesťanského kostela. Nebo by mohl být knězem novopohanského Havlova kultu v jeho "kostele" u sv. Anny, který pro ty účely přebudovávala pravdoláskařka Jiřičná, ta co chodila roky s pravdoláskařem Kaplickým, tím, co pro Prahu připravil pyramidu-chobotnici s  iluminátským okem na vrcholu. To je ostatně třetí místo, kam by se Halík hodil-  pokud tam už dlouho není - s jeho čertovským výrazem si ho představuji v zednářské zástěrce při satanistických zednářsko-iluminátských rituálech," smál se Halíkovi Bartoš.

"K tomu podpásovému obvinění z antisemitismu - to je takový novodobý obušek. Když
se vám nelíbí něčí názory, řekněte o něm, že je antisemita. Stěží ale mohu být
antisemitou, když jsem podepsal prohlášení Ligy proti antisemitismu," dodal Bartoš.

Bližší Obama s Blairem než katolík Hájek

Halík v rozhovoru zaběhl i k teologii a duchovnímu světu prezidenta. „Pokud Klausovi křesťanství zprostředkovává Hájek, který popírá teorii evoluce, pak je to smutné. Ale kdoví, kdybych já neměl víru, smysl pro humor a sebeironii a kolem sebe inteligentní a kritické přátele místo oddaných kývačů a rektálních alpinistů, byl bych možná dopadl stejně nebo ještě hůř než Klaus. Pán Bůh miluje každou duši, určitě dovede Klause milovat víc než já a může ho nakonec spasit. A to bych mu opravdu upřímně přál," napsal Halík.

K Halíkovi se vyjádřil i zakladatel Akce D.O.S.T. a tradiční katolík Michal Semín, který Halíka často kritizuje za jeho příklon k teologickému modernismu. „Vůbec Tomáši Halíkovi nezávidím, že má tolik starostí s ´lidmi nízké intelektuální úrovně´. Přesto je mi taková nálepka milejší než být otrokem myšlenkových proudů a členem organizací, zajišťujících mediální popularitu a snadný přístup k elitám Nového světového řádu. Proto nepřekvapí, když mu jsou bližší Obama s Blairem, vyznávající náboženský synkretismus čili myšlenkový guláš a spiritualitu v duchu new age, než konzervativní katolík  Petr Hájek," řekl Semín.

„Když už Halíkovi tolik leží na srdci teologická erudice prezidenta a jeho poradců, možná by se mohl kriticky zamyslet i duchovní orientací bývalého prezidenta Václava Havla, mezi jehož blízké spolupracovníky se vždy řadil. Nebo jsou i Tomáši Halíkovi myšlenky svobodného zednářství bližší než katolická víra?" ptá se Semín.

www.parlamentnilisty.cz

7952 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny