„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Jakl k Libyi: Nemůžeme se tam navézt a jen tak střílet

Autor: Ladislav Jakl | Publikováno: 24.3.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Podle šéfa politického odboru kanceláře prezidenta republiky Ladislava Jakla je situace v Libyi natolik složitá, že by se Česko nemělo stylizovat do role jejího spasitele.

Vláda na svém středečním jednání schválila mandát prezidenta Václava Klause pro mimořádný summit v Libyi. Klaus na něj pojede prosazovat nejen sankce, ale zároveň i pomoc této severoafrické zemi. Za intervenci ale – tak jak ji prosazuje třeba exprezident Václav Havel – lobbovat nebude.

S Klausovým mandátem souhlasí i ředitel politického odboru jeho kanceláře Ladislav Jakl. „Není to o tom, že se tam navezeme a budeme tam střílet,“ sdělil v Českém rozhlase.

Jakl: Buďme zdrženliví

Podle Jakla je situace v Libyi velmi nepřehledná, a tak není vhodné ji nyní řešit radikálními kroky. „Zdrženlivost je na místě, jde o spletitou situaci,“ řekl prezidentův podřízený v rozhlase s tím, že je třeba vyčkat, jak se situace v severní Africe dále vyvine. Až ve chvíli, kdy se vyhrotí, by prý bylo vhodné přikročit k radikálním krokům.

Česká republika navíc podle Jakla není státem, který by měl jakékoli zásadní změny plánovaného postupu evropských i dalších zemí iniciovat. „ČR není země, která by si měla hrát na světového četníka,“ prohlásil ředitel politického odboru prezidenta republiky.

Česko natáhne pomocnou ruku. Až přijde čas

Ten ale obyvatelům Libye přes rozhlas slíbil, že ve chvíli, kdy se situace uklidní, pošle jim Česko pomoc. „Kdyby to bylo mocensky klidnější, Česko  pomoc nabídne,“ uzavřel Jakl.

Libyjské nepokoje a protesty proti tamějšímu vůdci Muammaru Kaddáfímu trvají už několik týdnů. Za tu dobu stály životy stovek lidí, výsledek však nepřinesly.

Zdroj

http://www.ladislavjakl.cz

3986 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny