„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Světovláda? Podle Klause tragická chyba. A velké téma

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 8.3.2011 | Rubrika: SVĚTOVLÁDA
Ilustrace

Prezident Václav Klaus označil snahy o světovou vládu za tragický omyl. Její kritice se hodlá věnovat i letos.  

Prezident to řekl exklusivně pro Prvnizpravy.cz v rámci představení své nové knihy, která shrnuje už osmý rok jeho prezidentování.

Na dotaz, zda bude pokračovat v kritice myšlenky jedné globální vlády, tak jak to v několika projevech učinil během loňského roku, odpověděl:

"Určitě, je to veliké téma současnosti. Nechápu, proč je u nás podceňováno, proč se bere jako samozřejmost, že má nějaká světová vláda vzniknout," řekl prezident.

"Vidíme nekonečné problémy, které vznikají, když se někdo pokouší vytvořit vládu nad daleko homogennějším celkem, než je svět, a to je Evropa. Myšlenka pokoušet se o něco takového - záludnou formou, tak jak se děje dnes - na světové úrovni, to je tragická chyba. Pro mne velké téma nejen loňského roku ale i roku letošního," řekl také prezident v odpovědi na dotaz redakce Prvnizpravy.cz.

Prezident nebezpečí světové vlády zmiňoval v uplynulém roce hned v několika svých vystoupeních, nejobšírněji ale před světovou vládou a tzv. Novým světovým řádem varoval ve svém projevu u příležitosti státního svátku 28. října.

"Jsme svědky toho, že seskupení ekonomicky nejsilnějších a politicky nejvýznamnějších států světa usiluje o to, stát se neformálním předstupněm globální světové vlády. Vlády zcela odtržené od demokratické legitimace občanů. Vlády, která – ať již bude mít formální rámec jakýkoli – bude fakticky rozhodovat o našich životech bez naší účasti a možnosti ovlivnění," řekl tehdy.

"Pokud si těchto tendencí včas nevšimneme, pokud nevstoupíme do diskuse o jejich nebezpečích, rizicích a nákladech, budeme brzy postaveni před hotovou věc. Pak už bude jakákoli úvaha o české státnosti jen historickou reminiscencí," varoval.

Klaus téma sám zmínil i v předmluvě ke své knize, když napsal, že ze svých zkušeností během tří velkých summitů (EU-Latinská Amerika, EU-Asie a EU-Afrika, stejně jako z dalších velkých mezinárodních konferencí vyvodil následující poznatek:

"Evropa evidentně ztrácí a efekty přijetí Lisabonské smlouvy ji ještě dále oslabily. A za druhé - dále nastává historický zlom v pokusu o prosazení starého marxistického snu o zbavení se ´pout´, ale i nesmírně potřebných patníků, svodidel, zábradlí a záchytných bodů státu ve prospěch ´nepolitického´ globálního vládnutí. Tyto dvě věci, či spíše dvě zřetelné tendence, nás bohužel budou provázet i v následujících letech," napsal.

Prezident Václav Klaus v pondělí dopoledne novinářům představil novou knihu svých článků, esejí a projevů. V úterý ji bude podepisovat pro zájemce z řad široké veřejnosti v rámci autogramiády.

Od jeho první inaugurace v roce 2003 právě v pondělí uplynulo přesně osm let. "Podařilo se opět vydat jistý dokument o mém prezidentování," řekl Václav Klaus, když v Masarykově knihovně na Pražském hradě nejnovější publikaci v modrém (nikoli zeleném) přebalu představoval.

Podle prezidenta je struktura knihy podobná těm předchozím, obsahuje prezidentovy články, projevy, stanoviska, dopisy, úryvky z rozhovorů či zápisky z cest, kterými prezident reagoval na události roku 2010.

"Její sestavování je pro mne cennou připomínkou uplynulého roku. Čas běží tak rychle, že se na některé věci nesmírně rychle zapomíná," řekl prezident s tím, že uplynulý rok byl rokem velkých změn jak v domácí politice, tak v Evropě a ve světě.

Prezident připomněl "obrovskou revoluci na politické scéně", kterou byl pád dvou dominantních lídrů hlavních stran Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka, stejně jako nečekaný výsledek parlamentních voleb či "naprostou dominanci" sociální demokracie v komunálních volbách.

Změnilo se i okolí v Evropě, kdy "všichni začali poslouchat problémy kolem eura". Pro Václava Klause, ačkoli před tímto varoval už roky, to ale není "žádné vítězství, ale ukázka problematičnosti projektu" společné evropské měny.

Prezident vzpomněl i celou řadu významných návštěv politiků a státníků v České republice. Smutnou zahraniční událostí, která má přesah do České republiky, je tragická smrt polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který byl prezidentovým blízkým přítelem a politickým spojencem a jehož smrt je pro Václava Klause velkou ztrátou. Však také prezident v "Roce osmém" věnoval Kaczyńskému celou jednu kapitolu.

Na dotaz, jak si představuje své působení po skončení druhého prezidentského mandátu, prezident příliš odpovídat nechtěl. Podle něj jde o předčasné úvahy: "Určitě zůstanu ve veřejném světě, nestáhnu se do soukromí. Jaká ale bude konkrétní forma, je dnes zbytečné říkat," uvedl prezident. Jak dodal, doufá, že "tato kniha bude mít ještě pokračování, Rok devátý a Rok desátý".

"A proto zbytečně nepředbíhejme," uzavřel.

www.prvnizpravy.cz

4215 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny