„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Bye Bye Bluebird

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 4.3.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Tento komentář by se klidně mohl jmenovat také "Buttiglione počesku", protože bude ještě jednou o Ladislavu Bátorovi, který - podobně jako před lety nominovaný italský eurokomisař - vzbudil na politické scéně pohoršení - svými názory a svou vírou. A musel za to zaplatit.

Protože jde ale o určité memento na české pravici a v ODS zvláště, nazval jsem jej "Sbohem modráčku". To aby bylo jasné, že ODS se definitivně rozešla s vlastenecky smýšlejícími. A vlastenecky smýšlející s ní.

"Kauza" Bátora, jakkoli vypadá na první pohled nedůležitě, je totiž velkou ostudou občanských demokratů. Mohl-li se někdo po odchodu názorově vyprázdněného Topolánka (který se nechal fotografovat pro časopis homosexuálů, od jiného homosexuála si půjčoval byt, aby tam mohl souložit s ženou, se kterou podváděl manželku či který se rekreoval s Berlusconiho kurvičkami) radovat z nástupu konzervativního Petra Nečase, poměrně brzy zjistil, že se radoval předčasně a že vysoká funkce semlela i jeho. Nečas je slabý premiér, který všude jen ustupuje - před Bruselem, před koaličními partnery, před lobbisty ve vlastních řadách (Vondra a spol.). Jeho vláda je ostudou pravice, protože namísto snižování daně zvyšuje a pravicovou politiku tak v očích veřejnosti diskredituje. Člověk marně přemýšlí, v čem se tedy ta pravicovost Nečase a vůbec dnešní ODS projevuje.

Různé Nečasovy průšvihy jsem ale dosud přijímal s pouhým povzdechnutím - a utěšoval se, že alespoň můžeme být rádi, když se premiér nerve s novináři, není hrubý a sprostý a že je snad jistota, že se nikdy neobjeví jeho fotografie, která by ho zachycovala bez trenek...

Kauza Bátora je ale důležitým mezníkem, kdy má osobní tolerance vůči Petru Nečasovi a jeho "nové" ODS vymizela zcela. A jsem přesvědčen, že podobně to vnímá i celá řada konzervativních voličů.

Odsouzením Bátory za jeho vlastenectví a připojením se k mediálnímu lynči se totiž Nečas - ať už vědomě či nevědomky - přidal na stranu těch, kteří pravici vyprazdňují, kteří zosobňují bezobsažnost dnešní politiky, dokonce těch, kteří se ji snaží vyprázdnit cíleně, s určitým úmyslem - aby v takto vyprázdněné politice mohli prosazovat své plány. To je například ten zmiňovaný Vondra, jehož styl politiky (zdánlivě) bez idejí, ve skutečnosti - kromě kšeftů pro Američany - určitým idejím slouží, ale idejím, které mají být běžným občanům-voličům skryty (ideje globální vlády, zrušení národních států apod). Nečas si sice Vondru už dříve pustil k tělu a učinil z něho ve straně svého významného spojence, až doposud jsme si ale mohli myslet, že jde o taktický krok. Nyní ale Nečas sám zvondrovatěl, převzal jeho myšlení.

Nečas propásl dobrou příležitost postavit se levicové hydře ovládající média (a skrze ně i politiku), a tak nemůže do budoucna čekat, že by se ho někdo zastal, až si tato hydra smlsne i na něm (podobně jako Topolánek tak dlouho uhýbal před politickou korektností a kritizoval druhé za jejich nevhodné výrazy - například odboráře Duška - až to nakonec zahubilo jeho samotného, když si na chvíli nedával pozor ani on. Paradoxně tho zahubilo to, co sám pár dní předtím kritizoval na Duškovi).

Nečas se této hydře propůjčil a vlastně se jí tak upsal - bude jí teď sloužit po zbytek své politické kariéry, protože ve chvíli, kdy by se od ní chtěl nyní odtrhnout, zničí ho. S hydrou se dá totiž bojovat jen tak, že od samého počátku jí člověk vykáže do patřičných míst, čímž si získá její respekt. Místo toho, aby toto učinil (a okřikl všechny útočníky), přidal se Nečas k těm, co poštěkávají. Nevybojoval si tak pozici, kterou má například prezident Václav Klaus, který si vytyčil svá vlastní pravidla a hydře je vnutil. Může si tak svobodně říkat své názory a i přes kritiku, která z médií zaznívá, všichni respektují, když mluví jinak, než hlavní politický a mediální proud určuje. To Nečas neumí a od mementa s Bátorou to bude ještě horší, protože hydra ho bude postupně stále více přiškrcovat.

Není to ale ostuda jen Nečasova (který ODS reprezentuje), ale strany jako takové a zvláště jejího "konzervativního křídla". Politiků, kteří v ODS ještě představují zdravý rozum, bychom napočítali na jedné ruce a jde o stále tatáž jména - ale kde byli? Strejček se Bátory na facebooku zastal svým prohlášením, podobně věc odsoudil Fajmon. Ale stačí to? Proč to nerozmlouvali Nečasovi, proč neudělali něco konkrétního, aby podobné blamáži zabránili? Protestovat, když už je po všem, je snadné. Ale buďme vděční aspoň za to. A kde jsou další? Je v ODS ještě někdo, kdo si myslí, že vlastenectví je správné? Zřejmě nikoli, protože byl-li by, jeho povinností by bylo v tuto chvíli křičet a bít na poplach. Z ODS ale zní jen zlověstné ticho.

Je mi jedno, co o Bátorovi říká Schwarzenberg, toho za pravicového politika nepovažuji. Je to sice směšné, když se chce Bátorovi (dle svých slov) dívat na zoubek, ale diktátora Kaddáfího se zastává. Ale na tom nic překvapivého není - Schwarzenberg má s vlastenectvím asi tolik společného, co nočník s fialkami. Protože reprezentuje nadnárodní politické a ekonomické zájmy, je jasné, že mu jsou národovci trnem v oku.

Mně jde totiž o ODS, o které jsem měl ještě malou bláhovou naději, že by snad (až zmizí Vondra), mohla trochu pookřát a do budoucna ještě být užitečná. Podle všeho to ale vypadá, že má-li Česká republika v příštích kritických letech přežít, musí někdo založit novou stranu - s lidmi, kteří mají opravdu touhu české národní zájmy hájit.

I když - možná tu jedna je. Když pominu prohlášení prezidenta Václava Klause a jeho spolupracovníků, jediným, kdo měl odvahu vystoupit na obranu nespravedlivě osočovaného a médii vláčeného člověka, byla Jana Bobošíková. Jediný chlap v politice.

Dokonce i mladí křesťanští demokraté, kteří tolik plísnili minulé vedení KDU-ČSL za to, že se spojilo s levicovou Janou Hybáškovou v bláhové snaze zachránit, co se dá, dostali takový strach, že stáhli ocas a spolu s ním i svoji původní podporu Bátorovi. Taková ostuda se jen tak nevidí.

Po této epizodě mám sto chutí vstoupit do Národní strany. Ne proto, že by byla nějak výjimečná, ale zkrátka na protest. Jako tehdy Bátora, který tak reagoval na topolánkovsko-vondrovské tunelování politiky občanských demokratů. Ale tato strana už neexistuje.

Co ale může udělat každý, kdo je znechucený štvavou kampaní proti Bátorovi i neuvěřitelným vyměknutím představitelů ODS, je podepsat Manifest D.O.S.T.

Já to už udělal a nestydím se za to.

5036 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny