„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Co mě zaujalo na kauze WikiLeaks

Autor: MKe | Publikováno: 15.2.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Hned na okraj řeknu, že jsem ochoten věřit, že Wikileaks jsou součástí psychologické války, která má za cíl přesvědčit zákonodárce i běžné občany, nebo řekněme mezinárodní komunitu, aby akceptovaly omezení či zrušení nezávislého internetu, jak jej známe dnes, a že zveřejňované depeše jsou selektovány tak, aby vyhovovaly širším geopolitickým cílům USA (i když to je dost diskutabilní).

O této možnosti v rozhovoru na libertariánském Antiwar Radio hovořil bývalý činitel v CIA Philip Giraldi. Ten upozorňuje na to, že je pravděpodobnější, že za tímto plánem stojí MOSSAD než CIA, protože manipulace médií je v rozporu s jejími stanovami. Kdo čte Giraldiho články (The American Conservative, Antiwar.com), nebo ho poslouchá na Antiwar Radio ví, že MOSSAD má skoro neomezenou volnost, a v případě problému krytí na vysokých činitelů. Velice zajímavé je i to, že kauzu Wikileaks označil za (protiamerickou) konspiraci tajných služeb dokonce sám velký Zbignew Brzezinski (!). Naznačuje, že by zahraniční tajné služby mohly Wikileaks infiltrovat, což ale o samotné organizaci nic neříká (nezdá se mi, že by zamýšlel říct, že Assange je zahraničním agentem). Assangeova osoba, stejně jako organizace, kterou řídí, je dosti záhadná. Neví se, kde studoval, nebo kde a s kým pracoval. Málo je toho známo o sponzorech Wikileaks, určité odhalení přineslo zveřejnění emailu, ve kterém Assange žádá o finanční  a poradenskou pomoc organizaci Freedom House – známou americkou „front group“ (propagandistická – desinformační skupina). Server Global Research odhalil, že v panelu poradců Wikileaks je mnoho lidí spojených s washingtonskými či jinými „front group“, jako je NED či Open Society, dokonce je v ní jeden australský vládní činitel. Assange, jak známo, vyznamenalo oceněním establismentové periodikum The Economist. Ve mě osobně spojení Wikileaks s NED, OpenSociety či Freedom House příliš důvěru nevyvolává.

Nesouhlasím s názorem často prezentovaným v maistreamových médiích, že se žádná vážná odhalení nekonala, a že všechny informace z depeší jsou již dávno známé. Je pravda, že pro informované lidi jde v mnoha případech jen o potvrzení obav o směřování americké zahraniční politiky – ostatně neunikly žádné přísně tajné informace – některá odhalení však zdaleka nejsou banální. Česká média neinformovala kromě bulváru skoro o ničem podstatném – pokud vím. Systematicky se Wikileaks věnují pouze Britské listy – zvláštní zpravodajství na velkých zpravodajských serverech asi existuje jen v době MS ve fotbale.

Osobně mně rozhořčily zprávy o kryprofašistyckém chování überkapitalistických korporací na periferiích světové ekonomiky (viz. Firma Shell “ zcela ovládá Nigérii“, nebo Obří farmaceutická firma Pfizer vydírala nigerijského prokurátora, aby nemusela platit odškodné poškozeným dětem). O periferijních zemích Afriky vyšla najevo další důležití zpráva, a to že USA podporovaly Etiopskou invazi do Somálska, čímž se v tamním regionu prohloubilo napětí mezi křesťanským a muslimským obyvatelstvem, a byla připravena půda pro vzestup k moci Al-Šábábu. O odhalení Wikileaks týkajících se periferijních zemí v západní hemisféře pohovořil zpravodaj The Real News Jesse Freeston, který je se zabývá Latinskou Amerikou. Co se týče zpravodajství o Wikileaks mně The Real News opět nezklamaly: Paul Jay ve speciálním fund-rasingovém vydání o Wikieaks  mluvil velice obsáhle s nejrůznějšími hosty, včetně Geretha Portera, Raye McGoverna, Petera Dale Scotta – všichni tito práci Wikileaks hájí (další rozhovory o Wikileaks na TRN najdete v sekci běžných rozhovorů). Takový Šimečka z Respektu se nevzmohl na nic lepšího, než na pochválení americké diplomatické štábní kultury – není to také tím, že je Respekt skoro z půlky vlastněn s knížepánem princem von Schwarzenbergem?

Co se týče americké zahraniční politiky na Blízkém východě – kterou Ron Paul otevřeně označuje za imperiální (Ron Paul taky patří mezi obhájce Wikileaks) – vyšlo najevo mnoho důležitých věcí – ovšem z médií víme hlavně to, že arabské státy žádají USA, aby bombardovaly Írán (o mnoha různých způsobech, jak vykládat tuto informaci pojednal bývalý náčelník štábu ministra zahraničí Spojených států Lawrence Wilkerson). Jako příklad uvedu to, že Izrael připravoval státní převrat v Íránu (to by byl panečku článeček v Respektu….); vlivné osoby spojené s vládnoucím královským rodem v Saudské Arábii podporují alKaidu (opravdu to nejde bez petrodolarů Usámo?); dále je důležité inkriminující odhalení, že ve stejném momentě, kdy Obama vyjednával s Íránem, a sliboval mu nekonfliktní a přátelský přístup, jeho poradci mluvili o použití sankcí a nátlaku (prakticky jako formu ekonomické války a otevření cesty k možnému budoucímu konfliktu, jak upozorňuje Hillary Mann Leverettová – bývalá činitelka na americkém MZV, specialistka na Blízký východ, která nyní učí na Yale a provozuje stránky The Race For Iran); bylo definitivně potvrzeno, že USA podporují protiíránskou teroristickou skupinu Džundulláh a kurdskou teroristickou organizace PKK, a to proti Turecku – svému spojenci v NATO (z toho zůstává rozum stát bývalému činiteli CIA v Turecku Philipovi Giraldimu) . Další důležité informace, které vyšli najevo z odhalení Wikileaks – zejména o válce  v Iráku – shrnul v článku pro Britské listy Fabian Golgo.

Kauza Wikileaks rozhodně neodezněla a budeme vidět, jestli se bude smát naposled a nejlíp světová veřejnost, nebo zda dojde – jak někteří naznačují – k ultimátnímu omezení svobody slova v době, kdy je tolik potřeba se postavit propagandě, lžím a kryprofašizmu médií – stačí připomenout splynutí státu a médií v USA v době po 9/11.

http://srsen.wordpress.com

5060 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny