„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

V čem Ukrajina připomíná Jugoslávii?

Autor: Vít Skalský | Publikováno: 9.7.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

  Genocida rusko-ukrajinského lidu přiměla dobrovolníka z Brna, aby přijel na Ukrajinu bojovat za povstaleckou Doněckou lidovou republiku. Tato zpráva, kterou jsme mohli zachytit v nezávislých mediích, dokonale ilustruje motivy tzv. 'proruských separatistů'. Záběry na masakry civilních obyvatel prostě nemohou žádného slušného muže nechat v klidu, mnohý takto pociťuje povinost jít chránit ženy a děti, které byly vystavené brutální ozbrojené agresi.

   Tento mechanismus je známý, dojde-li k napadení civilistů, vždy se najde dost těch, kteří jejich obranu považují za povinnost. Toto je jeden z principů vyvolání širšího ozbrojeného konfliktu. V situaci, kdy je agrese proti civilistům vedená jednostraně, měl by být patrný odpor k veřejnosti k něčemu podobnému na obou stranách. Lze předpokládat, že širší veřejnost by násilí odmítala i na straně agresora. K tomu však nedojde, jsou-li informace pečlivě filtrované. Na východě Ukrajiny dochází k cíleným masakrům civilistů, hlavní media však o tom mlčí. Proti násilí se však postaví se zbraní v ruce dobrovolníci v daném regionu s podporou dalších ze zahraničí, kteří jsou informování většinou prostřednictvím alternativních, nezávislých zdrojů.  

   Proces na Východní Ukrajině probíhá podle jednoduchého scénáře. Nájemní vrazi ze zahraničí spolu s ukrajinskými kriminálníky páchají zločiny na civilním obyvatelstvu, Ukrajinská řadová armáda v tomto ani nechce být přímo angažovaná a především útočníkům 'kryje záda'. Na straně napadených roste armáda obránců. Konflikt dostává širší rozměr. Agresor bude mít velké ztráty. To je okamžik, kdy na scénu vstupují doposud mlčící masmedia. Přinášejí záběry zkrvavených mrtvol útočníků, předhánějí se v líčení tzv. zvěrstev páchaných separatisty. Takto jednoznačná interpretace pak legitimizuje nasazení dalších vojenských sil, eventuelně zapojení 'spřátelených zemí'.

  Podobně byl vývoj řízený v Jugoslávii v roce 1999. V Kosovu byly postavené silné oddíly ozbrojenců, které útočily na srbské obyvatelstvo. Kosovská osvobozenecká armáda byla vyzbrojená za peníze získené z drogového obchodu, za tímto účelem byl evropský drogový trh otevřen kosovským prodejcům, kteří v Evropě v této době podnikali bez pozornosti policejních složek. Media neinformovala o pozadí rozšířeného trhu s heroinem. Obrovské zisky mafie přispěly k vybudování silné skupiny ozbrojenců, kteří decimovali Srby v Kosovu. S výcvikem kosovských teroristů navíc pomáhali specialisté ze západu. Při počátečních masakrech bylo ticho po mediální pěšině, při kterém však jednostranné násilí na civilistech dosáhlo takové úrovně, že nemohlo být trpěné ze strany srbského národa ani ze strany vedení tehdejší Jugoslávie. Na scénu vstoupily polovojenské srbské oddíly a jugoslávská armáda, ve snaze pacifikovat útočníky a zastavit genocidu srbské menšiny v Kosovu. Byli úspěšní, silou se jim podařilo zastavit násilí páchané na srbské menšině. To byl impulz pro masivní mediální dezinterpretace. Media na celém světě spustila absurdní povyk o etnických čistkách ze strany Srbů. Do konfliktu se zapojilo NATO, deklarovaným motivem mělo být ukončení vyhánění a provádění násilných akcí vůči albánskému obyvatelstvu Kosova, kterého se měla dopouštět jugoslávská armáda a srbské paravojenské oddíly. Letouny NATO provedly celkem 38 000 bojových vzletů, výsledkem byla rozbombardované školy a kláštery na území Jugoslávie, Kosovo bylo prakticky etnicky vyčištěné a odtržené pod taktovkou politických sil ze západu.

   Rozhodující politické síly na západní straně měly jasný zájem na rozparcelování Jugoslávie, která si podržela nezávislost ještě z dob studené války. Rusko svojí nezávislost začalo získávat s nástupem Putina do prezidentské funkce. Rusko bylo velice slabé, přes ekonomický a kulturní zázrak, který se tam odehrál, stále není globálně silným hráčem. Potřebuje spolupráci tradičních partnerů a v žádném případě válečný konflikt. Za této situace je zájem ze strany rozhodujících světových sil na rozšíření války na Ukrajině zřejmý. Sytém podpory násilí na civilistech, které vyvolá obranou reakci, je maximálně efektivní. Obraná reakce bude vždy skandalizovaná, povede k nasazení dalších vojenských sil a rozšíření konfliktu. Dobrým výsledkem pro západní kapitány konfliktu bude buď rozšíření a dlouhodobost války na Ukrajině nebo zcela ideálně zatažení Ruska a dalších zemí do velkého válečného konfliktu.

   Rusko si uvědomuje tyto souvislosti, stále stojí opodál a se skřípáním zubů sleduje zvěrstva, bez svého vstupu. Je dost pravděpodobné, že velký vojenský konflikt, který byl zažehnut na Ukrajině, Rusko zasáhne a hospodářsky destabilizuje. Pak bude snadné v Rusku znovu obnovit režim v Gorbačovsko-Jelcinovském duchu, tj. systém vazalství, otroctví a krádeží.

Klíčová slova: USA  | válka  | Ukrajina
4601 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

ePortal.cz

“Prasečinky” v poštěDaně nás dusí

euPortal.cz

Planetární diktatura nastupuje přes finance: BlackRock ovládne svět. Nahradí dolar nová měna? Peníze už jen digitální. Konec národních státůGlobalistická média nás označují za dezinformátory...

Eurabia.cz

Vláda Arménie informuje OSN, že Ázerbájdžáncům se nedá věřit, protože porušuji uzavřené dohodySvrchovaná: Kuba má svoji vakcínu!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Volby budou soubojem konzervativních zastánců národního státu a progresivistů v čele s Piráty usilujících o „více Evropy“ a podporu imigrace a islamizaceBez práva na slávu. K dějinám ruské rozvědky

ParlamentniListy.cz

To jsem neříkal, kdo to je? Profesor Beran po ,,Staromáku” překvapí mnohé. Důrazný textNevyřčený důvod Kalouskova odchodu? Expremiér promluvil nejen o tom. A přidal varování před Pekarovou Adamovou
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny