„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Úloha nacionalistů v dění na Ukrajině

Autor: Vladimír Jovanovič | Publikováno: 23.6.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Někomu může připadat zarážející, že USA, EU a dokonce i Izrael poskytují podporu demonstrantům, jejichž podstatnou část tvoří nacionalisté a dokonce i neonacisté ze západní Ukrajiny. Jak ale víme, když jde o mocenské zájmy jde ideologie stranou.

Tito pravicoví extrémisté dokonale posloužili Západu jako úderná pěst, která umožnila realizaci převratu. To, že organizace Pravý sektor odmítá vstup do EU a např. strana Svoboda je rovněž silně nacionalistická, na věci absolutně nic nemění.

Ostatně důkazem toho je např. fakt, že vůdce nejvýznamnější ukrajinské nacionalistické strany Svoboda, Oleh Tjahnybok, vystupuje na demonstracích bok po boku s prozápadními liberálními ukrajinskými politiky. Dokonce vystupoval i po boku nejhoršího amerického válečného štváče, republikánského senátora Johna McCaina. Strana Svoboda také podporuje současnou ukrajinskou prozápadní vládu. Ostatně dobrým příkladem takovéto politiky Západu je Sýrie, kde jsou islamisté plně podporováni ze strany USA a Izraele v boji proti proruské vládě Bašára Asada.

Ideologické rozdíly tudíž Washingtonu ani Tel Avivu nijak nebrání v podpoře (ať už přímé nebo nepřímé) neonacistů na Ukrajině či islamistů v Sýrii. Pro Západ totiž bylo klíčovým zájmem svrhnout tamní proruskou vládu. Pro tento cíl je Západu každý spojenec dobrý. Ostatně to není poprvé, kdy paradoxně USA a EU podporují nacionalisty v určité zemi, kde se jim to hodí. V minulosti takto Západ podporoval např. slovinské, chorvatské, bosňácké či albánské nacionalisty.

Ukrajina není jedinou zemí, v níž Západ využívá tamní nacionalisty pro své cíle. Washington totiž v současnosti útočí na dvou frontách a krom Ukrajiny se snaží zorganizovat revoluci také ve Venezuele. A i zde paradoxně využívá služeb pravicových extrémistů. Konkrétně se jedná o kolumbijské neonacisty, kteří podporují venezuelskou proamerickou opozici v jejím odporu proti režimu zesnulého Huga Cháveze, který dnes vede jeho nástupce Nicolas Maduro.

 

Kdo tvoří ukrajinskou opozici?

Nezapomínejme, že ukrajinští demonstranti tvoří ideologicky zcela nesourodou masu, která je sjednocena pouze odporem k proruské vládě. Naprostá většina demonstrantů také podporuje vstup Ukrajiny do EU. O tom ostatně svědčí všechny předchozí volby na Ukrajině a jejich výsledky, stejně jako to že důvodem k vypuknutí demonstrací bylo odmítnutí podpisu asociační dohody s EU. Dále o tom svědčí také fakt, že ihned po úspěšném převratu byla nastolena zcela prozápadní vláda. Většinu demonstrantů tak tvoří sympatizanti proevropských liberálních stran, nikoliv příznivci krajní pravice.

Mezi demonstranty tak vedle nacionalistických zástupců najdeme např. feministky, bojovníky za práva homosexuálů či anarchisty. Podporu jim vyjádřila také nechvalně známá organizace FEMEN. Ovšem je pravdou, že právě demonstranti z řad krajně pravicového Pravého sektoru, byli v bojích na Majdanu nejaktivnější a zároveň nejagresivnější složkou.

V řadách demonstrantů bojovalo také mnoho ukrajinských Židů, veteránů izraelské armády a dokonce i příslušníci speciálních jednotek Izraele. Někteří z nich patřili k velitelům úderných bojůvek demonstrantů na Majdanu a měli výrazný podíl na bojích proti Janukovičovu režimu. V jejich řadách byli i zranění. Nebyli ovšem jedinými cizinci na Majdanu. Za zmínku stojí také dobrovolníci z řad Kavkazanů, kteří bojovali a někteří z nich i umírali na Majdanu po boku demonstrantů. Prozápadní vládu na Ukrajině tak nastolovala velmi zvláštní koalice tvořená neonacisty, nacionalisty, liberály, feministkami, zastánci homosexualismu, anarchisty a sionisty.

 

Ukrajinští nacionalisté alias banderovci – o koho se jedná?

Západoukrajinští pravicoví extrémisté, nacionalisté a šovinisté jsou známí svým odporem k Rusům. To nám je jasné při pohledu na ukrajinskou historii. Současní ukrajinští nacionalisté navazují na odkaz Banderovců či ukrajinských jednotek Waffen-SS.

Banderovci bojovali za samostatnou Ukrajinu a šli proti všem, kteří jim stáli v cestě. Stejně tak byli schopni spojit se s každým, kdo jim v jejich úsilí mohl pomoci (což se do značné míry podobá politice současného Pravého sektoru). Banderovci přitom za II. světové války střídavě bojovali nejen proti Sovětům, ale i proti Němcům.

Banderovci nechvalně prosluli strašnými zločiny a etnickými čistkami, které spáchali na sousedních národech. Obětí jejich teroru byli především Poláci, Rusové a Židé. Často přitom masakrovali bez rozdílu muže, ženy i děti včetně nemluvňat. Jen polských civilistů povraždili na 130 tisíc. Obětí banderovského teroru byli také naši krajané, volyňští Češi, žijící na západní Ukrajině. Během ústupu přes naše území po skončení války pak Banderovci povraždili řadu československých vojáků. Nemůžeme se tedy rozhodně divit, že mají rusky mluvící Ukrajinci i Rusové strach ze vzestupu hnutí, jež se hlásí k jejich odkazu.

Může na Ukrajině dojít k národní revoluci?

I kdyby se stal zázrak a nacionalisté a neonacisté z Pravého sektoru by se k moci dostali, jejich režim by byl zcela neudržitelný. Pokud by totiž skutečně odmítli spolupráci se Západem, pak by byli zcela osamoceni a izolováni bez jakýchkoliv spojenců a spřátelených států. Každý současný nacionalistický režim ve světě je totiž trnem v oku Washingtonu a Bruselu a tyto mocnosti se jej snaží odstranit. Proto mají nacionalistické režimy šanci na přežití jedině s plnou podporou Ruska, viz příklad Sýrie, Venezuely, Iránu a dalších.

Nacionalistická vláda by se tudíž na Ukrajině v žádném případě nemohl udržet u moci, neboť by byla vystavena sankcím a nepřátelství jak Západu, tak také Ruska, které by se logicky muselo postavit proti antiruskému režimu na Ukrajině. Takovýto režim by s nikým nemohl obchodovat ani jinak spolupracovat a Ukrajinu by tak velmi rychle čekal kolaps. Daný režim by buď musel začít spolupracovat s USA a EU a nebo by se zhroutil.

http://cervenobili.cz

Klíčová slova: válka  | Rusko  | Ukrajina
3125 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!Hrdinové z Antify proti důchodkyni s chodítkem (+ video)Na antirasistické konferenci zakázali bělochům pokládat otázkyGreta není první! Už před 27 lety tleskali světoví potentáti holčičce, která nechtěla dýchat vzduch a kupodivu dodnes blahobytně žije (+ video)

ePortal.cz

Rebelie lhářů. Vzpoura proti neexistujícímu „šestému masovému vymírání“ODS na cestě od modré k červené. K tomu můžeme ještě přičíst návštěvu předsedy ODS Petra Fialy v Řeporyjích, kam přijel podpořit místního hulváta Pavla Novotného

euPortal.cz

Jste připraveni zemřít? Neokonzervativci řídící americkou zahraniční politiku soustřeďují současné své úsilí na likvidaci zbytku dosavadních dohod zaměřených na omezení zbrojeníČeská televize vede tažení proti držitelům zbraní a pomlouvá je. ČT konkrétně šíří dezinformace a fake news ohledně zločinů spáchaných legálně drženou zbraní

Eurabia.cz

Turecko ukradlo další část území Kypru a EU drží hubu a krok. Asi má strach z Turka?Škoda Auto podporuje ekonomiku vražedného islamistického režimu v Turecku ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Rasputina na PutinaŽe Praha volí jako rozšířený ústav pro choromyslné, je věcí známou a ostatním lidem českým , moravským i slezským svorně proklínanou

ParlamentniListy.cz

Zločinné migranty pryč? Smáznuto. Kvůli ANO. Od Klause ml. padlo totoCírkevní restituce: Tohle prý nikdo neřekl. A měli byste to vědět
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny