„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Šok pro Ukrajince - pravda v přímém přenosu

Autor: monitor | Publikováno: 22.6.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Dopisovatel týdenníku Sunday Times Mark Franchetti v ukrajinské televizi šokoval diváky, tím co viděl na jihovýchodě Ukrajiny.

Kdo je Mark Franchetti
Jeden z nejznámějších válečných korespondentů na světě Mark Franchetti. Dopisovatel týdeníku Sunday Times. Člověk se zkušeností z Afghanistánu a Iráku. Člověk, který strávil mnoho měsíců v Čečensku, kde například zaznamenal rozhovor s Šamilem Basajevem. V Moskvě, se nebál jít dovnitř divadla obsazeného čečenskými bojovníky a komunikoval s vůdcem teroristů Movsarem Barayevem.

Mark Franchetti je člověk, který opravdu umí rozlišit profesionální vojáky od osob, bez vojenské zkušenosti.

Pozvání do live pořadu

Tak tento člověk, byl přes Skype pozván do studia populárního ukrajinského pořadu Šuster live, který sledují miliony Ukrajinců. Poté co řekl pravdu o situaci na východě Ukrajiny, kde strávil tři týdny v největším povstaleckém batalionu "Vostok", byl hosty z ukrajinské vlády a ozbrojených sil obviněn z podjatosti a napaden ve smyslu, že by se měl stydět, že říká lži a že se stal obětí speciálně připravené akce Putinovo agentů.

Tato akce dle zástupce ministerstva vnitra ve studiu, měla za úkol ho prý oklamat a pobláznit. Když bylo jasné, že Michael Franchetti není žádný nováček, ale zkušený válečný dopisovatel, musel novinář bojovat proti lžím celého studia, které se z něj snaží udělat lháře a pomatence, jen za to, že říká pravdu o tom, co viděl na vlastní oči.

 

Diváci ve studiu šokovaní

Mnozí poprvé slyšeli názor odlišný od oficiálního stanoviska orgánů v Kyjevě(a nejen v Kyjevě). Vojenský novinář prostě jen vyprávěl o událostech, při kterých byl očitým svědkem.

Moderátor představil Marka, jako svého přítele, s nímž působil v Iráku a řekl, že mu můžou důvěřovat. Že Mark strávil tři týdny v jiho-východní části Ukrajiny, v povstaleckém batalionu "Vostok". Nakonec i s částí Batalionu skončil v Rusku, kam byl nucen po náletech ukrajinské armády uprchnout. "Vostok" utrpěl těžké ztráty, a novinář, a jeho fotograf málem zemřel. Zde je volný překlad části rozhovoru.

 

Volný překlad z diskuse

Moderátor:

"Marku, Vy jste viděli na vlastní oči, jak povstalci umírali . Jaký druh lidí byl v tomto Batalionu, jaká je jejich ideologie, motivace?"

Mark Franchetti (Sunday Times):

"Víte, já nejsem žádný odborník, mohu jen říci, co já sám jsem viděl na vlastní oči. Není pochyb o tom, že povstalci, se kterýma jsem mluvil, jsou většinou Ukrajinci, buď přímo z Donbasu a nebo z blízkosti Donbasu.

Je tam i malé procento ruských dobrovolníků. A mluvil jsem s nimi taky. V podstatě se jedná o lidi, kteří nemají žádnou vojenskou zkušenost. V podstatě jsou to normální běžní občané, kteří se zbraní v ruce šli chránit svoje domovy. Oni jsou si naprosto jistí, že chrání své domovy, před fašismem z Kyjeva."

"Všichni říkají, že po událostech v Oděse (upálení nejméně 50-ti Oděsanů v domě Profsajuzov, které mají na svědomí ukrajinští vládcové), poté, co ukrajinská armáda bombardovala Slovyansk, získali pocit, že nemohou najít společnou řeč s vládou v Kyjevě.

Chci zdůraznit, že nejsem tady od toho, abych obhajoval svou pozici, a tak dále, chci jen říct, co jsem viděl. Vy můžete říkat, že jsou to teroristé, můžete říkat, že jsou to lidé, kteří dostávají tok zbraní a peněz z Ruska!...Ale já říkám ....Tak to není!!!! To není pravda!!!!

Tito lidé jsou v podstatě normální lidé, bez jakékoliv válečné zkušenosti, mají několik zbraní a mohu říci, že jsou si naprosto jisti, že v určitém okamžiku přijde na pomoc Rusko a čekají na tuto pomoc. Jako člověk, který pracuje v Moskvě, je naprosto jasné, že Moskva jim nepomáhá a nepomůže. Mám na mysli tok peněz, tok zbraní, vojáků a tak dále, "- řekl Mark Franchetti.

 

Pravda způsobila ve studiu chaos

Na mnoha tvářích v programu Studio "Shuster" se najednou objevilo zděšení a zmatek, že někdo říká před miliony lidí pravdu. 

I u nás, do našich vypláchnutých hlaviček pumpují politici a média, že na východní Ukrajině za peníze bojují žoldáci a ruští sabotéři. Lidé ve studiu jsou vykolejení, čekají na nějakou zprávu podobnou těm lžím, které do nás každý den hustí mainstreamová média a politici. Ale nic takového nepřichází. Všichni se po sobě koukají a přemýšlejí, jak se to stalo, že někdo, říká v ukrajinské televizi pravdu. Tedy že KYJEV BOJUJE PROTI SVÝM VLASTNÍM LIDEM!!

Několik minut, zatímco mluvil Franchetti bylo ve studiu úplné ticho, a jen tehdy, když už bylo jasné, že novinář neřekl, co se tam chce od něj slyšet, byl Mark Franchetti přerušen.

Anton Geraščenko (ukrajinské ministerstvo vnitra):

"Právě teď jsem pozorně poslouchal přítele ze Sunday Times, a jsem si jistý, že říká to, co asi opravdu viděl. Ale myslím, že se stal obětí perfektně realizované speciální operace ruských bezpečnostních služeb s cílem vytvořit tento dojem, mezi západními novináři, jako je on, a vysílat je poté do Evropy."

Franchetti odpověděl:

"Já osobně to mám na háku, můžete má slova zvážit, jak budete chtít. Mohu jen říci, co jsem viděl. O lidech z batalionu "Vostok", který je považován za nejlepší v Donbasu, mohu potvrdit, že tito lidé jsou špatně ozbrojeni, že mezi nimi neexistuje ruská armáda, a hlavně, jak se hodně mluvilo o Čečencích Kadyrovcích a tak dále. Hledal jsem je, protože jsem v Čečensku, na rozdíl od Vás, byl nejméně 30 krát. Ale nenašel.

Můžete se smát, vše, co chcete, ale já na rozdíl od Vás, byl tam "- řekl Mark Franchetti.

Agent beze jména(ve studiu v masce):

Začal na Marka řvát: "Měli byste se stydět za to, že lžete celé naší Ukrajině!!!"

Mark Franchetti zmatený mu odpověděl:

"Proč bych se měl stydět? Říkám, co jsem viděl. Chceš, abych lhal?"

 

Videozáznam z pořadu Šuster live

Nakonec Mark z Doněcka utekl i s částí batalionu do Ruska. Ztratil v bojích pas. Tak měl obavu, že bude mít na hranicích problém. Čekal, že ozbrojence budou v Rusku vítat jako hrdiny. Místo toho, byli okamžitě odzbrojeni. Zranění byli převezeni do nemocnice. Ostatní, včetně jeho, byli převezeni do hangáru, kde strávili bezesnou noc, když byli vyslýcháni ruskými orgány činnými v trestním řízení."

Je známo, že Mark Franchetti nikdy nebyl soucitný s Ruskem. Britský novinář napsal řadu kritických článků a režíroval několik filmů kritických k Rusku.

To je jen kousek z celého rozhovoru. Zde je videozáznam - bylo by výborné, kdyby ho někdo otitulkoval. Můžete si tento text vzít i do svých blogů a šířt jej dál. Protože tohle je pravda, ačkoliv se nám snaží narvat do hlav něco jiného.

 

 

 

Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/sok-pro-ukrajince-pravda-v-primem-prenosu/

 
 

 

Klíčová slova: USA  | válka
7241 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!

ePortal.cz

Na Letné umělci lámali čínské hůlky i rdousili ruského plyšového medvěda. Zazářili nahatí Jarda Hutka a Kačka Jacques BursíkováÚnos a znásilnění, které otřáslo Izraelem

euPortal.cz

Podle sluníčkářů imigrace a islám není hrozbou. Ale zpráva odhalila, že islámské teroristické útoky v Evropě vzrostly mezi lety 2007 a 2017 o 725 procent!Armáda potřebuje vrtulníky, nikoliv ale ty předražené z USA. Odborník hovoří

Eurabia.cz

Imigrant z Nepálu podřezal v Itálií Poláka. Polák mu nechtěl totiž dát peníze ...Cikáni pořádají loupežné nájezdy v Itálií již za bílého dne ... Mladý Ital se stal jejich cílem a bojuje o život

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupostMoravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny