„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Lotyši utíkají z Norska kvůli obavě, že jim odeberou děti

Autor: BKP | Publikováno: 15.6.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Lotyšští poslanci rozvíjejí programy, aby se rodáci, kteří odjeli za prací do EU, vrátili domů. Avšak tyto programy nejsou příliš úspěšné, protože v rodné zemi se počet pracovních míst nijak nezvětšil. Nicméně samy úřady těch zemí, kam Lotyši jezdí, je tlačí k návratu domů. Především se vrací ti, kteří se bojí, že ztratí dítě.

Potvrzuje to případ Julie z Rigy, která žila několik let v Norsku, ale nedávno opustila prestižní práci a vrátila se do Lotyšska nastálo. V krátké době za ní přijel i její manžel. Rodina se obává, že jim v Norsku vezmou dítě.

Julia odjela do Norska před třemi a půl lety studovat na magisterská studia. Pak ona i její manžel, rodák z Rigy, našli v Norsku dobře placenou práci i dobré ubytování v prestižní lokalitě. Byli v Norsku spokojení. Avšak vše se změnilo před 1,5 rokem, když se jim narodil syn. Stejně jako všichni mladí rodiče museli navštěvovat dětské kliniky, chodit na dětská hřiště, navštěvovat jesle, aby tam dítě zapsali.

Všude Julia viděla informace, které ji varovaly, aby se měla na pozoru: „Pochopila jsem, že děti v Norsku jsou popuzovány proti svým rodičům. Prakticky ve všech zařízeních visí obrovské plakáty: ‚Pokud se vám nelíbí, co vaši sousedé dělají se svým dítětem, zavolejte na číslo XXXX.‘“

Všimla jsem si, že v rádiu a televizi pravidelně vyzývají lidi, aby si stěžovali na ty, kteří se podle jejich názoru k dítěti chovají nesprávně.

V časopisech jsou pravidelně zveřejňovány šokující příběhy o tom, že dítě bylo odebráno své matce jen proto, že měla nízké IQ.

Nemluvě už o tom, že často děti odebírali kvůli telefonátu sousedů, kteří slyšeli pláč. A nikdo se neptal, proč dítě plakalo. Prostě je odebrali. A pak rodiče u soudu nemohou vysvětlit důvod pláče dítěte a dokázat, že jsou dobrými rodiči a že jejich dítě plakalo jen tak.

Zvláště cizincům je obtížné předvídat příčiny, na jejichž základě jim norská organizace Barnevarn může odebrat dítě.“

Zdroj:
http://www.mklat.lv/obschestvo/20188-koshmar-sovremennoj-evropy

http://vkpatriarhat.org.ua/

Klíčová slova: rodina  | juvenilní justice
3690 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny