„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Euroskeptici získali téměř 82 %. Bohužel nepřišli k volbám

Autor: Jan Sedláček | Publikováno: 29.5.2014 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Nízká účast jen potvrdila, co si Češi o EU myslí. Bohužel také zavinila, že volby vyhráli eurohujeři, kteří odsouhlasí sebeabsurdnější bruselské nařízení…

Volby do Parlamentu EU jsou za námi. Čekání na výsledky, které si téměř nezadalo s odpočítáváním na Silvestra, se nakonec vyplatilo. Nyní již zbývá jen rekapitulovat, co tyto volby vlastně přinesly.

Některé z volebních výsledků mě potěšily. Především tedy úspěch Svobodných, kteří konečně překonali 5% hranici a zajistili tak, že alespoň jeden z našich europoslanců bude hájit zdravý rozum. Dále mě příjemně překvapil neúspěch ČSSD, kdy nejsilnější vládní strana ani nepřekonala 15 %, a samozřejmě také prohra krajně levicového extremisty Libora Roučka, který za tuto stranu kandidoval. Paradoxně mě potěšil také zisk téměř 0,5 % pro LES. Znamená to totiž, že tyto voliče ubrala Zeleným, kteří tedy dostanou o dost nižší příspěvek od státu. Ze stejného důvodu se s radostí dívám i na relativní úspěch KSČ, která ubrala hlasy KSČM.

I přes tyto drobné pozitivní skutečnosti jsem však byl spíše zklamán, když jsem výsledky voleb uviděl. Jednak proto, že Národní demokracie, kterou jsem volil, získala pouhých 0,5 % – i když je pravda, že na stranu, která vznikla teprve před pár měsíci a která čelí neustálým útokům ze strany médií, to není zase tak špatný výsledek (nemluvě o tom, že získala více hlasů než např. John nebo Paroubek). Co mě ale zklamalo ještě více, byl úspěch eurohujerských stran, byť ne tak výrazný jako loni na podzim.

Upřímně řečeno nechápu, kdo mohl volit populistické hnutí ANO a kryptosocialistickou TOP 09. Zejména u TOP 09 mě její výsledek velmi nepříjemně překvapil. Doufal jsem, že voliči odsoudí ješitnost a povýšenost Jiřího Pospíšila, který se urazil, když jej na sněmu ODS odmítli zvolit místopředsedou strany, a přeběhnul k TOP 09. Pospíšil bohužel i přesto sklidil úspěch. Tím se zařadil po bok slizkých kariéristů typu Kellera či Teličky, o kterých jsem psal v jednom z předchozích článků.

Nyní však přejděme od hodnocení zisků jednotlivých stran k celkovému volebnímu výsledku. Hlavní otázkou je, proč v ČR celkově zvítězily prounijní strany, když je většina lidí nespokojena s naším členstvím v EU. Klíč k odpovědi na tuto otázku zjistíme, pokud se podíváme na volební účast, která dosáhla jen lehce přes 18 %. Je zřejmé, že většina voličů bojkotuje volby, neboť nepovažuje Parlament EU za nijak důležitou instituci, popř. si myslí, že tam našich 21 europoslanců nic nezmůže. To pochopitelně přináší otázku, zda bychom měli vůbec zůstávat v EU. Bohužel to však vypadá, že právě nízká účast, která nahrála eurohujerským stranám s disciplinovanými voliči, eurokritické hlasy oslabila.

Jinými slovy, 82 % voličů vyjádřilo svoji nechuť vůči EU tím, že zůstali doma. Lépe by však udělali, kdyby místo pasivní rezistence šli k volbám a dali hlas Národním demokratům nebo alespoň Svobodným.

Je alespoň potěšující, že v jiných státech (např. ve Francii či Velké Británii) kritici EU doma nezůstali. Doufám tedy, že paní Le Penová a ostatní realističtí europoslanci nebudou zahálet a vytvoří v Parlamentu EU silnou opozici, která přidělá vrásky bolševikům z Brusele i jejich loutkám z lidoveckých a socialistických stran.

http://jansedlacekjan.blog.idnes.cz

Klíčová slova: EU  | Česká republika  | demokracie
3062 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Ještě v pátek 6. března demonstrovalo v Bruselu několik tisíc mladých lidí v čele s Gretou Thunbergovou za účinnější boj proti klimatickým změnám. Přitom již ke 2. březnu bylo v Evropě hlášeno již 2199 nakažených... Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

Raději ukrutnou smrt podstoupit, než Mši sv. vynechat!Řekové našli pod Aténami tunel plný zbraní, zatýkají turecké teroristy

Eurabia.cz

Koronavirus: USA vyzývají lékaře všech zemí světa, ať v pandemii Covid19 opustí svoji vlast a urychleně jdou léčit AmeričanyNerozumím tomu. EU na nás kašle, NATO na nás kašle, a my stále "plníme závazky vůči spojencům"

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ParlamentniListy.cz

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviruKolaps globalizace v přímém přenosu. Rozpustit Evropský parlament, navrhuje pro začátek novinář Ivan Hoffman
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny