„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

NE Bruselu v New York Times: Evropští kandidáti vidí příležitost v extrémech

Autor: odjinud | Publikováno: 14.5.2014 | Rubrika: V BRUSELU
Ilustrace

Volební kampaň v České republice začíná hadem plazícím se po červeném praporu Evropské unie na pozadí s montáží snímků údajných hrozeb pro českou identitu, včetně 500-eurové bankovky, izraelské vlajky a shromáždění ortodoxních Židů.

"Evropská unie je zlem, které produkuje další zla - je naší povinností se mu postavit, " říká doprovodný hlas. "Zabijme hada!"

Volební spot je dílem Adama B. Bartoše, 34letého českého novináře, který je vysílán u příležitosti květnových voleb do Evropského parlamentu. Bojuje s antisemitským apelem, a pravidelně aktualizuje seznam 220 prominentních Židů, které obviňuje z ovládnutí českého života. Vyzývá zemi, aby opustila Evropskou unii, kterou líčí jako škodlivý "superstát", oslabující českou suverenitu.

Česká veřejnoprávní televize odmítla volební spot vysílat, a ten nyní místo toho koluje na sociálních sítích jako symbol rostoucí odvahy krajní pravice v zemi a v celém regionu, poháněném rostoucí nespokojeností s politickým a ekonomickým řádem po roce 1989.

Podle nedávných průzkumů veřejného mínění očekávají krajně pravicoví vůdci stran mimo hlavní politický proud, od Francie po Českou republiku, že vyhrají ve volbách do Evropského parlamentu, které začínají 22. května, alespoň čtvrtinu ze 750 křesel. Líčí Evropskou unii jako bránu pro nelegální přistěhovalce, jako symbol nespoutaných trhů a jako hrozbu národní suverenity. Marine Le Pen, předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty, vyslovila očekávání, že její strana a stejně smýšlející skupiny získají dostatek hlasů, které zajistí kredibilitu ultrakonzervativnímu hnutí, překračujícímu mezinárodní hranice.

Ale zatímco skupiny v západní Evropě, jako je Národní fronta nebo britská Strana nezávislosti, se snaží přetvořit samy sebe ve strany hlavního proudu - paní Le Penová se snaží zejména distancovat od antisemitismu, který byl dlouhodobou součástí identity strany – opozice v některých zemích střední a východní Evropy vidí politickou příležitost v extrémních postojích.

Když byl ještě okrajovou postavou, způsobil pan Bartoš obzvláštní znepokojení mezi lidskoprávními skupinami, protože některé z jeho předchozích prací byly chváleny bývalým českým konzervativním prezidentem Václavem Klausem, který se od té doby od pana Bartoše distancoval. Kampaň pana Bartoše také hluboce znepokojila českou židovskou komunitu, pro niž jsou vzpomínky na druhou světovou válku, kdy zahynulo přibližně 80 000 Židů, stále tíživé.

"Moji rodiče a prarodiče byli kdysi na podobném seznamu, a někteří z nich skončili v plynových komorách," řekl Milan Uhde, 77letý dramatik, bývalý antikomunistický disident a ministr vlády v roce 1990, který je na seznamu druhý v pořadí.

Pan Bartoš v interview řekl, že dříve Židy obdivoval; byl jedním z několika tisíc lidí, kteří zablokovali pochod neonacistické skupiny historickou pražskou židovskou čtvrtí v roce 2007, ale, jak řekl, jeho názory se změnily, když si uvědomil, že "sionisté" tvoří silnou pozici v celé zemi.

Hladina antisemitismu v České republice je stále velmi nízká ve srovnání s některými dalšími zeměmi v regionu, včetně Polska a Maďarska, jak uvádí výroční zpráva zveřejněná minulý týden pražskou židovskou obcí. Analytici ale uvádějí, že vzestup krajní pravice, a vábení menšin, přesto získávají půdu pod nohama.

Týden, přední český politický časopis, právě publikoval titulní příběh zdůrazňující rostoucí hrozbu antisemitismu umístěním žluté Davidovy hvězdy s nápisem "Jude" uprostřed, pod titulkem: "Seznam Židů: Češi, kteří mají být zlikvidováni." Jaroslav Plesl, redaktor týdne v telefonátu z Prahy sdělil, že ačkoliv je nepravděpodobné, že by pan Bartoš získal mnoho hlasů, jeho zjevně rasistické poselství ukazuje, jak se někteří politici naklánějí směrem k ultranacionalismu, aby přitáhli nespokojené voliče.

"Bartoš odráží nebezpečný vzestup nacionalismu v zemi a v regionu, který těží z rozčarování po nutnosti uskromňování v důsledku hospodářské krize a odporu proti politickému establishmentu vnímanému jako zkorumpovaný," řekl. Blízký konflikt na Ukrajině, dodal, také namíchal opojný koktejl šovinismu a nejistoty, která byla využita některými osobami na krajní pravici.

Podnikatel Tomio Okamura, syn moravské matky a japonského otce, který vede v České republice Úsvit - stranu přímé demokracie, postavil kandidáty pro Evropský parlament na platformě argumentace, že cizinci, kteří nepracují, jsou "paraziti". Jeho strana získala sedm procent hlasů v parlamentních volbách roku 2013.

Ve východní a střední Evropě existuje pocit, že revoluce, které svrhly komunismus, dosud nesplnily své sliby, což podněcuje vzestup krajní pravice u tzv. poražených v období přechodu po roce 1989. Obviňují Evropskou unii, přistěhovalce a globalizaci za vlastní selhání, řekl Jiří Pehe, který pracoval jako poradce bývalého prezidenta České republiky Václava Havla a nyní je ředitelem New York University v Praze.

Po dubnových parlamentních volbách toto úterý jmenoval maďarský parlament bývalého skinheada Tamase Sneidera svým místopředsedou, čímž vytvořil silnou pozici jeho krajně pravicové straně Jobbik. Poté, co byl v roce 1992 obviněn z napadení člena romské komunity, dostal pan Sneider podmíněný trest. Jeho strana popisuje Romy jako "zločince" a označuje Židy jako národní bezpečnostní riziko. Jobbik získal 21 procent hlasů ve volbách, na rozdíl od 17 % v roce 2010.

Zdroj: New York Times
http://www.nytimes.com/2014/05/12/world/europe/european-candidates-see-opportunity-on-extreme-edge.html?_r=0

překlad: monarchista.cz

Klíčová slova: EU  | NE Bruselu - Národní demokracie
3137 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Ještě v pátek 6. března demonstrovalo v Bruselu několik tisíc mladých lidí v čele s Gretou Thunbergovou za účinnější boj proti klimatickým změnám. Přitom již ke 2. březnu bylo v Evropě hlášeno již 2199 nakažených... Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

Řekové našli pod Aténami tunel plný zbraní, zatýkají turecké teroristyČR nezíská dodatečnou víc než miliardu eur z rozpočtu EU, nejedná se o nové prostředky

Eurabia.cz

Koronavirus: USA vyzývají lékaře všech zemí světa, ať v pandemii Covid19 opustí svoji vlast a urychleně jdou léčit AmeričanyNerozumím tomu. EU na nás kašle, NATO na nás kašle, a my stále "plníme závazky vůči spojencům"

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ParlamentniListy.cz

Primář Brančík: Koronavirus. Jde o vážnou věc! Je zcela nesmyslné v této situaci vykřikovat něco o lidských právech a právu na volný pohybPolitickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny