„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

NE Bruselu v New York Times: Evropští kandidáti vidí příležitost v extrémech

Autor: odjinud | Publikováno: 14.5.2014 | Rubrika: V BRUSELU
Ilustrace

Volební kampaň v České republice začíná hadem plazícím se po červeném praporu Evropské unie na pozadí s montáží snímků údajných hrozeb pro českou identitu, včetně 500-eurové bankovky, izraelské vlajky a shromáždění ortodoxních Židů.

"Evropská unie je zlem, které produkuje další zla - je naší povinností se mu postavit, " říká doprovodný hlas. "Zabijme hada!"

Volební spot je dílem Adama B. Bartoše, 34letého českého novináře, který je vysílán u příležitosti květnových voleb do Evropského parlamentu. Bojuje s antisemitským apelem, a pravidelně aktualizuje seznam 220 prominentních Židů, které obviňuje z ovládnutí českého života. Vyzývá zemi, aby opustila Evropskou unii, kterou líčí jako škodlivý "superstát", oslabující českou suverenitu.

Česká veřejnoprávní televize odmítla volební spot vysílat, a ten nyní místo toho koluje na sociálních sítích jako symbol rostoucí odvahy krajní pravice v zemi a v celém regionu, poháněném rostoucí nespokojeností s politickým a ekonomickým řádem po roce 1989.

Podle nedávných průzkumů veřejného mínění očekávají krajně pravicoví vůdci stran mimo hlavní politický proud, od Francie po Českou republiku, že vyhrají ve volbách do Evropského parlamentu, které začínají 22. května, alespoň čtvrtinu ze 750 křesel. Líčí Evropskou unii jako bránu pro nelegální přistěhovalce, jako symbol nespoutaných trhů a jako hrozbu národní suverenity. Marine Le Pen, předsedkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty, vyslovila očekávání, že její strana a stejně smýšlející skupiny získají dostatek hlasů, které zajistí kredibilitu ultrakonzervativnímu hnutí, překračujícímu mezinárodní hranice.

Ale zatímco skupiny v západní Evropě, jako je Národní fronta nebo britská Strana nezávislosti, se snaží přetvořit samy sebe ve strany hlavního proudu - paní Le Penová se snaží zejména distancovat od antisemitismu, který byl dlouhodobou součástí identity strany – opozice v některých zemích střední a východní Evropy vidí politickou příležitost v extrémních postojích.

Když byl ještě okrajovou postavou, způsobil pan Bartoš obzvláštní znepokojení mezi lidskoprávními skupinami, protože některé z jeho předchozích prací byly chváleny bývalým českým konzervativním prezidentem Václavem Klausem, který se od té doby od pana Bartoše distancoval. Kampaň pana Bartoše také hluboce znepokojila českou židovskou komunitu, pro niž jsou vzpomínky na druhou světovou válku, kdy zahynulo přibližně 80 000 Židů, stále tíživé.

"Moji rodiče a prarodiče byli kdysi na podobném seznamu, a někteří z nich skončili v plynových komorách," řekl Milan Uhde, 77letý dramatik, bývalý antikomunistický disident a ministr vlády v roce 1990, který je na seznamu druhý v pořadí.

Pan Bartoš v interview řekl, že dříve Židy obdivoval; byl jedním z několika tisíc lidí, kteří zablokovali pochod neonacistické skupiny historickou pražskou židovskou čtvrtí v roce 2007, ale, jak řekl, jeho názory se změnily, když si uvědomil, že "sionisté" tvoří silnou pozici v celé zemi.

Hladina antisemitismu v České republice je stále velmi nízká ve srovnání s některými dalšími zeměmi v regionu, včetně Polska a Maďarska, jak uvádí výroční zpráva zveřejněná minulý týden pražskou židovskou obcí. Analytici ale uvádějí, že vzestup krajní pravice, a vábení menšin, přesto získávají půdu pod nohama.

Týden, přední český politický časopis, právě publikoval titulní příběh zdůrazňující rostoucí hrozbu antisemitismu umístěním žluté Davidovy hvězdy s nápisem "Jude" uprostřed, pod titulkem: "Seznam Židů: Češi, kteří mají být zlikvidováni." Jaroslav Plesl, redaktor týdne v telefonátu z Prahy sdělil, že ačkoliv je nepravděpodobné, že by pan Bartoš získal mnoho hlasů, jeho zjevně rasistické poselství ukazuje, jak se někteří politici naklánějí směrem k ultranacionalismu, aby přitáhli nespokojené voliče.

"Bartoš odráží nebezpečný vzestup nacionalismu v zemi a v regionu, který těží z rozčarování po nutnosti uskromňování v důsledku hospodářské krize a odporu proti politickému establishmentu vnímanému jako zkorumpovaný," řekl. Blízký konflikt na Ukrajině, dodal, také namíchal opojný koktejl šovinismu a nejistoty, která byla využita některými osobami na krajní pravici.

Podnikatel Tomio Okamura, syn moravské matky a japonského otce, který vede v České republice Úsvit - stranu přímé demokracie, postavil kandidáty pro Evropský parlament na platformě argumentace, že cizinci, kteří nepracují, jsou "paraziti". Jeho strana získala sedm procent hlasů v parlamentních volbách roku 2013.

Ve východní a střední Evropě existuje pocit, že revoluce, které svrhly komunismus, dosud nesplnily své sliby, což podněcuje vzestup krajní pravice u tzv. poražených v období přechodu po roce 1989. Obviňují Evropskou unii, přistěhovalce a globalizaci za vlastní selhání, řekl Jiří Pehe, který pracoval jako poradce bývalého prezidenta České republiky Václava Havla a nyní je ředitelem New York University v Praze.

Po dubnových parlamentních volbách toto úterý jmenoval maďarský parlament bývalého skinheada Tamase Sneidera svým místopředsedou, čímž vytvořil silnou pozici jeho krajně pravicové straně Jobbik. Poté, co byl v roce 1992 obviněn z napadení člena romské komunity, dostal pan Sneider podmíněný trest. Jeho strana popisuje Romy jako "zločince" a označuje Židy jako národní bezpečnostní riziko. Jobbik získal 21 procent hlasů ve volbách, na rozdíl od 17 % v roce 2010.

Zdroj: New York Times
http://www.nytimes.com/2014/05/12/world/europe/european-candidates-see-opportunity-on-extreme-edge.html?_r=0

překlad: monarchista.cz

Klíčová slova: EU  | NE Bruselu - Národní demokracie
2792 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!

ePortal.cz

Panoptikum na Letné. Babiš může být v kliduÚnos a znásilnění, které otřáslo Izraelem

euPortal.cz

Šokující miliardová kauza Walderode. Benešovy dekrety porušeny. České soudy rozhodly o navrácení majetku rodu s nacistickou minulostíPapež František se omluvil muslimům za agresi křesťanů...

Eurabia.cz

Cikáni pořádají loupežné nájezdy v Itálií již za bílého dne ... Mladý Ital se stal jejich cílem a bojuje o životToto se káže v brněnské mešitě: Židé a Američané jsou nepřátele islámu. Vyzývá se také k džihádu

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupostMoravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny