Krvavý pogrom proti Srbům a dalším nealbánským etnikům vypukl 17. března 2004 v podstatě souběžně na celém území dnešního Kosova. Albánští útočníci během několika hodin zastřelili, ubili k smrti nebo upálili 19 lidí a stovky dalších zranili. Vypáleny byly stovky hospodářských a obytných domů, aby se tisíce jejich obyvatel neměly kam vrátit a jak si zajistit obživu. Terčem zápalných a granátových útoků se stalo také mnoho pravoslavných církevních staveb, z nichž řada byla nenávratně zničena.  

To vše se odehrálo za přítomnosti mezinárodních vojenských a policejních sil, které okupovaly území Kosova a Metochie už od roku 1999. Prý je vývoj událostí překvapil natolik, že dokázaly albánské řádění utnout až s velkým zpožděním, kdy už splnilo svůj účel a vymazalo z mapy mnoho srbských enkláv a jejich obyvatele vyhnalo z domovů. Hodně indicií přitom napovídá, že to bylo jinak. Pogrom nebyl žádným spontánním výbuchem lidového hněvu, ale pečlivě připravenou akcí, při jejíž realizaci Albáncům pomáhali najatí instruktoři mimo jiné i z České republiky (sám jsem s jedním z nich před časem osobně hovořil).

Kosovo jsem několikrát navštívil a můžu potvrdit, že od roku 2004 se tam do loňského podzimu, kdy jsem tam byl naposledy, zase tolik nezměnilo. Tedy něco málo přece jenom ano. Srbské domy už nejsou vypalovány hromadně za bílého dne, ale pouze občas, po jednom a většinou v noci. Stejně je tomu i s vražděním zbylých Srbů. Při mé poslední návštěvě těsně před albánskými volbami navíc přibyla ještě osvěžující novinka v podobě pumových útoků, které tuzemskému mediálnímu mainstreamu jako obvykle nestály za řeč. Jinak je vše při starém. V Kosovu stále vládnou ti samí politici vzešlí z řad teroristické organizace UCK a mezinárodní i kosovské policejní orgány pořád stejně „nestíhají“, pokud jde o etnicky motivované násilí vůči Srbům, kteří živoří ve stále stejném ovzduší útlaku, násilí, diskriminace a beznaděje.

To vše jsou pro západní i české politiky pouze „drobné potíže“ na cestě Kosova do rodiny vyspělých demokratických států a výhledově i členských zemí EU. Dnes však ti samí lidé, kteří si potřásají rukou s kosovskými představiteli zodpovědnými za celou řadu zločinů proti lidskosti, zuřivě útočí na Rusko a mají přitom plnou pusu porušování mezinárodního práva. Tím neobhajuji ruský postup na Krymu. Pouze upozorňuji na obrovskou míru pokrytectví, s jakou někteří představitelé České republiky kritizují Rusko za Krym, a přitom souběžně uznávají a podporují albánský okupační režim v Kosovu. Nebo vy politikům a jejich propagandistům opravdu věříte, že Srbové jsou v násilím odtrženém Kosovu utiskováni a vražděni v souladu s mezinárodním právem?

Video o pogromu s anglickými titulky