„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Komentář: Skandál v Ukrajinském parlamentu

Autor: Jiří Vaca | Publikováno: 31.3.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Během hlasování o odvolání Janukovyče z postu prezidenta Ukrajiny mnozí poslanci tehdejší opozice hlasovali "oběma rukama", tj. i na hlasovací karty ukradené poslancům Strany regionů.

Jde o porušení ústavy (mandát vykovává poslanec pouze osobně, tj. je nepřípustné aby za poslance hlasoval kdokoliv jiný než on sám), které pokud se prokáže byť v jediném případě vede ke zpochybnění demokratičnosti takového hlasování a toto hlasování a všechny další kroky z něj vyvozené by se mělo prohlásit za neústavní. Navíc existuje vážné podezření, že při hlasování o odvolání Janukovyče z postu prezidenta Ukrajiny nebyl (za splnění standardních demokratických procedur) zákonodárný sbor Ukrajiny usnášeníchopný (přítomno min 226 poslanců).

Nejsem Ukrajinec, vybojovat si zákonnost a demokratičnost jednání parlamentu nechávám na Ukrajincích samotných. Mě zajímá postoj české vlády.

V obdobném (ale mnohem méně závažném) případě, kdy poslankyně za Věci veřejné v září 2011 manipulovala s hlasovacími kartami nepřítomných poslanců Věcí veřejných Jana Drastichová poslanci za ČSSD požadovali její rezignaci, která je v takových to případech ve světě běžná (Například na Slovensku v roce 2009 stála manipulace poslanecký mandát současnou premiérku Ivetu Radičovou - vzdala se ho sama).

Jana Drastichová se se slzami v očích bránila, že jako nováček ještě nezná přesné parlamentní postupy - správně totiž měla požádat předsedajícího, aby odhlásil všechny poslance a přítomní by se před hlasováním opět přihlásili.

Přesto Bohuslav Sobotka žádal její rezignaci: "V takových případech je na místě složení poslaneckého mandátu," prohlásil ale předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Podrobnosti zde http://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/poslankyne-vv-podvadela-nektere-reformy-se-odkladaji/r~i:article:713321/

V případně ukrajinského hlasování jde o vlášť závažný přečin a to o hlasování scizenou kartou nepřítomného poslance z opačného politického spektra. Jde dokonce o vícenásobné takovéto hlasování.  Jde o hlasování řádově možná až 100 poslanců. To flagrantním způsobem narušuje legitimitu všech následných kroků Ukrajinského parlamentu.

Vyzývám vládu ČR k revizi postoje ohledně legálnosti současné Ukrajinské vlády.

Jmenovitě vyzývám Bohuslava Sobotku, aby jednal v souladu se svými předchozími vyjádřeními v obdobném případu z ČR.

Klíčová slova: Ukrajina
3814 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny