„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Skandální beztrestnost těch, co vraždí pomocí dronů

Autor: Silvia Arana | Publikováno: 17.3.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Lze říci, že používání násilí, jako jsou útoky pomocí bezpilotních letounů (dronů), věznění a mučení ve věznicích jako je Guantánamo, se stalo součástí americké kultury po 11. září 2001. Ve jménu boje proti terorismu útočí Spojené státy systematicky prostřednictvím dronů v Pákistánu, v Jemenu a v Somálsku; drony užívají rovněž v rámci svých vojenských invazí v Afghánistánu, v Iráku a v Libyi.

Úřad pro investigativní žurnalistiku odhaduje, že 98 % obětí útoků prostřednictvím dronů tvoří ‘kolaterální škody‘, což znamená civilisté. Ačkoliv vláda Spojených států vychvaluje efektivnost dronů, realita je odlišná. Míra jejich přesnosti je velmi skrovná, pohybuje se v rozmezí 1,5-2 %.

V článku z ledna tohoto roku Úřad pro investigativní žurnalistiku, jenž je nezávislou organizací, uvádí: “Před 5 lety, 23. ledna 2009, zničil bezpilotní letoun CIA dům v Pákistánu. Stalo se to třetí den poté, co do úřadu nastoupil prezident Obama a byl to první útok, jenž byl proveden pod krytím tohoto nového hlavního velitele ozbrojených sil. Podle prvních zpráv zemřelo následkem tohoto útoku 10 militantních aktivistů, tedy nepřátelských bojovníků. Nicméně velmi brzy bylo prostřednictvím jiných zpráv potvrzeno, že 9 z nich byli civilisté a že šlo z velké části o členy jedné rodiny. Tento útok přežil s hroznými zraněními jen jeden čtrnáctiletý hoch, Fahim Quereshi, jemuž zůstaly v břiše kusy kovu, jenž utrpěl frakturu lebky a přišelo jedno oko. Hned poté, téhož dne, zaútočila CIA na jiný dům a došlo k dalšímu omylu. Během tohoto druhého útoku zemřelo 5-10 osob. Všechno to byli civilisté.

V průběhu 5 let od tohoto prvního útoku, během něhož došlo ke zranění Fahima Quereshiho,  zaútočila Obamova vláda pomocí dronů v Pákistánu, v Jemenu a v Somálsku celkem 390x, což je osmkrát více, než činily všechny operace Bushovy vlády dohromady a toto číslo se neustále zvyšuje.

Další data odhalená Úřadem pro investigativní žurnalistiku:

1-Vraždy civilistů pomocí dronů: odhaduje se, že útoky pomocí dronů v Pákistánu, v Jemenu a v Somálsku zapříčinily smrt 4000 osob, z nichž 954 bylo civilistů a 225 dětí.

2-Kdo nařizuje útoky drony?: Ředitel CIA předloží seznam cílů prezidentu Obamovi (toto se odehrává v Bílem domě každé úterý-p.p.), jenž každý z těchto útoků bezpilotními letouny osobně schválí.

3-Izrael a drony: Izrael je, co se týče výroby a používání dronů, hned na druhém místě za Spojenými státy. Užívání dronů proti Sýrii se začalo navyšovat od roku 1982. Izraelci zaútočili prostřednictvím dronů rovněž na Libanon. V Gaze zabily útoky prostřednictvím izraelských dronů 29 civilistů, z toho bylo 8 dětí. V Bejrútu zabil jeden dron 6 civilistů a 16 jich bylo zraněno.

4-Drony a mezinárodní právo: Podle prohlášení Spojených národů jsou útoky bezpilotními letouny Spojených států v Pákistánu,vzhledem k velkému počtu mrtvých a vzhledem k tomu, že pákistánská vláda tyto útoky odmítá, ilegální, a tyto útoky proto představují hrozbu pro lidská práva.
   
Co se týká mezinárodního práva a smrti civilistů

Vláda Spojených států ospravedlňuje útoky dronů prostřednictvím svého práva bránit se Al-Kájdě a dalším džihádistickým skupinám. Spojené národy, jakož i Amnesty international a další mezinárodní organizace lidských práv prohlásily útoky pomocí dronů za ilegální a kladou přitom důraz na stále se zvyšující procenta mrtvých civilistů a na právní slabost práva na sebeobranu, jehož se dovolávají Spojené státy.

Jak zdůrazňuje Mary Ellen O’Connel v článku ‘Mezinárodní právo týkající se dronů‘, je podle mezinárodních úmluv právo na sebeobranu chápáno jako odpověď na ozbrojený útok. Nemůže být ospravedlňováno preventivními opatřeními, které se týkají možného útoku v budoucnosti. Právo na sebeobranu nezahrnuje ani právo iniciovat vojenskou akci vůči nějaké osobě či vůči skupině osob, zvláště pokud země, na jejímž území se tyto osoby nacházejí, nenesou zodpovědnost za jejich akce. Toto je přesně případ Pákistánu.Vláda země prohlásila útoky pomocí dronů Spojených států za ilegální (navzdory tomu, že někteří Pákistánci jsou, podle údajů evidovaných Amnesty international, napomáhači CIA při dodávání informací,  nicméně v právních termínech je k použití síly oprávněna výhradně vláda dané země).

Vojenská kampaň pomocí dronů režírovaná CIA, pod přímým vedením prezidenta Spojených států, probíhala v naprostém utajení. Někteří američtí legislativci ale začali ,tváří v tvář tichu vlády, jež odmítá uvádět počty civilních obětí těchto útoků, tomuto přístupu oponovat. Adam Shiff, člen Kongresu za demokratickou stranu, požadoval po tajných službách – během slyšení Výboru pro tajné služby, aby byla každoročně publikána zpráva týkající se útoků prostřednictvím dronů, jež by udávala, kolik bylo během těchto útoků bezpilotními letouny zabito nepřátelských bojovníků, ale především, aby obsahovala počet zabitých civilistů. Deník New York Times se zdržel toho, aby si položil otázku, jež se týká legálnosti těchto útoků a o tomto tématu mlčí i veškerý další americký tisk. New York Times nicméně publikovaly dopis Ruth Holt, členky Kongresu za demokraty v New Jersey, která požadovala, aby se CIA vrátila ke své původní úloze, kterou je sběr a analýza zpravodajských informací, a aby přestala plnit úlohu ‘paravojenské organizace‘, která uskutečňuje maskované útoky prostřednictvím dronů.

Až na několik čestných výjimek panuje jak ve Spojených státech, tak i v zemích jejich spojenců, ticho ohledně ilegálnosti a protiústavního charakteru útoků pomocí dronů a smrti civilistů.

Známý novinář, Robert Fisk, korespondent pro Blízký východ deníku The Independent poznamenává, že existuje ‘syndrom dronů‘, jenž postihuje především Pákistán, Jemen a Palestinu. Fisk zdůrazňuje, že nešťastná etika tohoto ‘syndromu’ nespočívá pouze v tom, že prezident Obama rozhoduje o tom, kdo bude žít a kdo zemře, ale že ještě ostudnější je skutečnost, že válka pomocí dronů se stává něčím ‚normálním, něčím obvyklým a prozaickým’.

Vůči útokům pomocí amerických dronů panuje mezi populací v Pákistánu  (jakož i v jiných zemích, kde lidé ztrácejí díky těmto útokům své blízké) velká opozice. Nicméně zbytek světa míru závažnosti této situace nebere v potaz. Pokud nebude to, že prezident Spojených států rozhoduje o životě a smrti občanů jiných zemí, považováno za porušení mezinárodního práva a za zločin proti lidskosti, pak bude státní terorismus nadále požívat beztrestnosti na národní i na mezinárodní úrovni.

La scandaleuse impunité de l‘assassinat par drones, vyšel 27.02. na legrandsoir.info, překlad R.Václav.

Klíčová slova: USA  | válka
3578 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny