„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Děvčátko z Kanady prosí belgického krále, aby nepodepisoval zákon o dětské eutanazii

Autor: BKP | Publikováno: 28.2.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Dne 11. února se v Bruselu konala demonstrace proti přijetí návrhu zákona o možnosti eutanazie pro nezletilé (eutanazie pro dospělé je v Belgii povolena od roku 2002). Zákon je už schválen Senátem a není pochyb o tom, že bude přijat. Belgie se tak stane druhou zemí po Nizozemsku, která dovolí eutanázii pro nezletilé.

Nicméně na rozdíl od Nizozemska, v belgickém návrhu zákona není minimální věk ani uveden. V textu zákona je uvedeno, že eutanazie bude dovolena pro nezletilé, kteří „jsou schopni se sami rozhodnout“ a jsou „v terminálním stadiu nemoci, jaká jim způsobuje nevýslovné utrpení“. Pokud bude eutanázie v Belgii povolena, je nebezpečí, že tento precedens povede k šíření dětské eutanazie po celém světě.

Proto se 2. února na internetu objevila prosba čtyřleté Jessicy Saba z Kanady, která měla vrozenou srdeční vadu. Prosí krále Belgie, aby zákon nepodepisoval: „Kvůli dětem vás prosím: nepodepisujte zákon o eutanazii!“

Jessica se narodila v květnu 2009. Měla těžkou srdeční vadu: zcela zablokovanou chlopeň a nerozvinutou komoru. Bez řady chirurgických zákroků na srdci, které provedli v Montrealské dětské nemocnici, by žila jen několik hodin nebo dní. Když jí bylo šest dnů, byla její srdeční chlopeň odblokována a postupně se začala formovat nevyvinutá komora. Kdyby se Jessica narodila v zemi, kde je povolená eutanazie dětí, mohla by se stát kandidátem na eutanazii, a její příběh by byl úplně jiný.

Nyní vláda v Quebeku usiluje o přijetí svého zákona o eutanazii, který je velmi podobný zákonu přijatému v Belgii asi před 10 lety. Quebecká komise pro lidská práva doporučuje povolení eutanazie i pro děti. Otec Jessicy, Dr. Paul Saba, rodinný lékař v Lachine, se také osobně obrací na krále s prosbou, aby nepodepisoval zákon, který umožňuje eutanazii belgických dětí. Matka Jessicy varovala, že zákon o dětské eutanazii může ovlivnit rodiče nemocných dětí anebo dětí se zdravotním postižením, aby se příliš brzy vzdali. „Rodiče a děti potřebují cítit, že jsou obklopeni láskou a podporou pro život, ne pro eutanázii.“

Zdroj: http://rodkom.org/2014/kanadskaya-devochka-umolyaet-korolya-belgii-ne-podpisyvat-zakon-o-detskoj-evtanazii/

http://vkpatriarhat.org.ua/

 

Klíčová slova: rodina
2735 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny