„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Co dělá velmoc skutečnou velmocí?

Autor: Radek Čelechovský | Publikováno: 15.1.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

K napsání tohoto článku mě inspiroval rozhovor, který jsem nedávno vedl s kamarádkou. Je smutné, že média nenabízí takovou debatu a jsou stroze jednostranná, no i přesto se pokusím tuto informační propast překonat. Co dělá světovou velmoc opravdu silnou, je její vůdce. To se potvrzuje v celých dějinách lidstva. Pouze silná osobnost může držet pohromadě silný stát. No a Obama silnou osobností moc není. Zato Putin a jeho charisma jsou podstatně jiné a je to právě Vladimír Putin, který byl nedávno označen za nejvlivnějšího člověka této planety.

I když média se snaží Rusko vykreslovat jako zemi, která je od demokracie na míle vzdálená, myslím si, že opak je pravdou. Není to Rusko, které je světovým šmírákem, ale Amerika, je snad šmíráctví ryze demokratická záležitost? Nakonec, pan Snowden se na Rusko taky obrátil, a to byl Američan pracující v NSA a třebaže jeho kroky původně do Ruska nesměřovaly, zapůsobilo jako opravdový zastánce dle mého názoru základních principů, na kterých by měla být postavena práva a svobody. Snowdena nevydali, hodně věcí se od něj dověděli a poskytli mu odpovídající politickou ochranu. I když to zní možná trochu divně, jsem hrdý na to, že jsem Slovan i díky tomu, jakou roli jako národ dnes hraje největší slovanský národ - ruský národ.

Největší chybou nás, Čechů, je to, že jsme přezíraví a lhostejní k tomu, co se kolem nás děje. Jsme malým národem, který ubránil svou identitu navzdory stovky let trvající Rakousko-Uherské monarchii. Národní obrození v tehdejších dobách kladlo důraz na slovanství mnohem více, ale dnes se to považuje více za přežitek. Já si však myslím, že to nějaký smysl mělo a má. Každý národ má jisté kolektivní vědomí na základě kterého má zakořeněn jistý žebříček hodnot. Má jisté vzory chování. Ty jsou dějinami ovlivněny a jsou posouvány stále dál.

Sovětská éra, Stalin, Lenin, to vše tvrdě zkoušelo naši povahu. To my máme zkušenost, která nám dává schopnost mnohem více ocenit svobodu člověka a demokracii. Přesto je tato otázka v Česku prakticky mrtvá a je to škoda. Rusko ale, zdá se, přemýšlí o demokracii mnohem hlouběji a nebojí se jít vlastní cestou. Štve mě, že my vše kopírujeme bezmyšlenkovitě a dopouštíme se tak stejných chyb, kterých se dopustily země na západě. Největší chybou je zadlužování budoucích generací a podceňování technologického výzkumu. Cpeme prachy do věcí, které jsou zastaralé a možná kvůli jazykové bariéře děláme, že okolní svět nemůže znát nic, co bychom už nevěděli. Chyba se dá vždycky napravit a je to jen v otevřenosti naší mysli a ochotě porozumět novým věcem.

Nesmí to být jen finanční zájem, ale dlouhodobá perspektiva, která je skutečnou zárukou příznivého rozvoje. Nesmíme dopouštět, aby se peníze rozkrádaly a navrch se země ještě topila v dluzích u zahraničních bank. Evropská unie nám hodně dala, ale taky hodně vzala. Současný vývoj v Unii nepovažuji za dobrý a mám obavy z toho, jak obludně se celý ten bruselský kolos rozrostl. Na 754 europoslanců připadá 20 000 lobbiystů, kteří pracují oficiálně v Bruselu, ale tohle přece není demokracie, to je cesta do pekel.

Bohužel, rozežranost vítězí nad vyššími principy. A stojí to hrozně moc peněz, ženeme se do pasti a děláme, že je všechno v pořádku, vždyť Amerika je v tomto stejná a jde ještě dál. Dnešní politika a ekonomika jsou především v USA úzce propojeny s podporou války. Obraty mnoha zbrojařských firem v Americe po 11. září mnohonásobně vzrostly a zatímco automobilový průmysl je v USA na kolenou, zbrojařským firmám se daří. Kolikrát si musím pokládat otázku, za jakou cenu? Za cenu tísíců životů nevinných civilistů. Odmítám takový náboženský rasismus, který je v nás podporován. Je nutné se podívat třeba na dokument Válka, kterou nevidíte. Je nechutné, že se o tom neinformuje a tento byznys i díky tomu může růst takovým tempem i v době krize.

Vždycky, když přemýšlím o budoucnosti USA, si vzpomenu na Detroit. Toto město amerických aut zkrachovalo, protože automobilky, které zde fungovaly desítky let, jsou dnes zavřené. Lidi jsou bez práce a město je v dluzích. Asi si umíte představit, že nálada tam nebude nejlepší. Konec konců ukázky nepokojů jsou snadno k nalezení na Youtube i jinde. Troufám si říct, že tohle tady ještě nebylo a jen to ukazuje na nevyhnutelný kolaps, který čeká celou americkou ekonomiku. Není to tak dávno, co visela celá Obamova administrativa na vlásku. Mám na mysli obstrukce, které provázelo přijetí státního rozpočtu. Obama takové potíže asi nečekal a nebyl nadšený, protože to rozhodně vysílá určitý signál do světa a ten nezapadá do pohádky o silné americké ekonomice, která se udrží navzdory všemu a všem.

Přitom v pozadí lezou do zadku Číně, protože jedině Čína může koupit dluhopisy za dostatek peněz, aby mohla show ještě chvíli pokračovat. Není to krátkozraké a není to právě krátkozrakost, která trápí i nás? Není to právě styl přemýšlet ve světě, kde je zábava na prvním místě. Vypni mozek, zapni bednu. Pak nelze vidět svět z perspektivy, ale právě to je jedna z věcí, o kterou se musíme snažit - ne kvůli sobě, ale kvůli těm, kteří sem přijdou po nás.

Jednou budeme muset prezentovat svoji vizitku jako generace, která kdysi měla možnost věci posunout určitým směrem. Jaký směr to bude, je otázka. Věřím, že nakonec dospějeme a vybereme si sice složitější a zodpovědnější přístup, který odpovídá chování dospělého. Lidstvo už musí vyrůst z té dětské naivity. Buď to a nebo je vše - víte kde...

Takže co dělá velmoc velmocí? Je to přístup a je to perspektiva. Ne ovšem ten americký dětinský a naivní přístup, že ono se to nějak udělá. Je to spíše ten ruský, který se nebojí nových věcí a myšlenek a současně nezneužívá svoji pozici k nadvládě nad zdroji této planety. Možná se mnou nebudete souhlasit, ale tohle je můj názor. Udělejte si svůj.

http://celechovskyradek.blog.idnes.cz

Klíčová slova: USA  | Rusko
4361 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny