„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Epidemie separatismu se šíří Evropou

Autor: Andrej Smirnov | Publikováno: 6.1.2014 | Rubrika: V BRUSELU
Ilustrace

Skotsko a Katalánsko plánují referenda o otázce nezávislosti. Separatistické nálady se posílily v některých regionech Francie a Německa. Jednota Evropy, která je předmětem pýchy Bruselu, se hroutí. Komu je výhodný separatismus?

Hlasování o nezávislosti Katalánska se má konat 9. listopadu 2014. Katalánský parlament schválil Deklaraci o suverenitě již na začátku loňského roku. Avšak španělský Ústavní soud hned uznal tento dokument za nelegitimní. Referendum bylo rovněž zakázáno. Avšak „vzbouřenecká“ provincie hodlá vyhlásit nezávislost jednostranně.


Skotské referendum o oddělení od Velké Británie se má konat 18. září 2014. Tam to mají všechno klidnější než temperamentní Katalánci. Londýn se všemi silami snaží zmírnit vyhrocené národní problémy: povolil referendum, poskytl Walesu jistou ekonomickou samosprávu.

Který postoj je výhodnější, tvrdé „ne“ Madridu nebo neurčité „možná“ Londýna, nedá se dnes říci. Ale nejspíš se Katalánci a Skotové stanou průkopníky v evropské „přehlídce suverenit“, míní politolog Leonid Savin:

-Španělsko a Velká Británie mohou jít příkladem pro ostatní národní hnutí. Mapa Evropy se bude měnit, protože není nakreslena podle etnického příznaku. V Rumunsku mají, například, obrovské území obývané Maďary. Může také dojít k pokusům o sjednocení států. Například v bývalé Jugoslávii existuje snaha o znovusjednocení Černé Hory se Srbskem.

Myšlenka eurointegrace se stala v posledních dvou desetiletích svého druhu bojovou vlajkou EU. Ale čím víc zemí pohlcuje EU, tím víc má na svém prostoru území, jež touží po nezávislosti. Komentuje politolog Konstantin Voronov:

-V seznamu chybí ještě celá skupina území, jež jsou rovněž na cestě k oddělení od metropolí. Je to například největší ostrov světa Grónsko, Faerské ostrovy (oba patří Dánsku). Separatistické nálady se posílily v Padánii na severu Itálie, v španělské Baskonii, na Korsice, v Severním Irsku. Společnou pro ně je skutečnost, že se posílily právě v 21. století při evropské integraci.

Proti podobným problémům regionálních vzplanutí národního sebeuvědomění nejsou pojištěny ani takové evropské obry jako Francie a Německo. Paříži mohou způsobit nepříjemnosti kromě vzpomínané Korsiky také Alsasko a Lotrinsko. Berlín má vlastní potíže: dokonce někteří známí politici mají za to, že Bavorsko dávno potřebuje nezávislost.

Ale Brusel nemá nepříjemné pocity ze snahy národů o sebeurčení. Úředníci EU již slíbili Kataláncům, že je přijmou do unie v případě, že zvítězí nad Madridem. Stejné sliby dostali Skotové, Vlámové, kteří se chtějí oddělit od Belgie, a také obyvatelé severoitalských měst.

Podle mínění některých politologů, Brusel povzbuzuje tuto „epidemii“ separatismu. Evropští úředníci tím chtějí vzít reálné páky moci největším státům Evropské unie. V nynějším systému přijetí rozhodnutí dokážou pouze 4 z 5 evropských grandů (Německo, Francie, Velká Británie, Itálie a Španělsko) vnutit svoji vůli ostatním 23 členským zemím. Ale rozdělení těchto států na drobnější „historické“ země může značně zlepšit řízení spojené Evropy. A pak získá aparát EU konečně reálnou úlohu v celoevropské politice.
 

Klíčová slova: EU  | nacionalismus
3443 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

O stálosti a pomíjivosti v době koronaviruKoronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

V Evropě bude čím dál větší nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Bodejť by nehrozil nedostatek zeleniny, když naše země není potravinově soběstačnáSkutečně vidíme, že prakticky neexistuje žádná oblast současné koronavirové pandemie, kde bychom nenašli otisky všudypřítomného Billa Gatese...

Eurabia.cz

Globalizace musí skončit - bude to tvrdý boj s Bruselem a globálními oligarchyLiberální totalita je základem ideologie EU. Původní Evropané jsou úhlavními nepřáteli této diktatury

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

ČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...Pomoc Ruska a nepomoc NATO a EU Itálii...

ParlamentniListy.cz

Koronavirový skandál v ODS se rozrůstá: Na radnici se prý šmelilo. A teď se vyvalila pěkná špínaVláda nic nepokazila. Třicet let tu osekávají stát a dnes od něj chtějí všechno, rozčílila se poslankyně ANO. Lidé vidí, jak i dnes někteří podrývají
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny