„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Obama šikanuje vlastní lidi a ničí cizí země. Kdy skončí americký „imperialismus“?

Autor: Ladislav Zemánek | Publikováno: 1.1.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Ladislav Zemánek v rozhovoru pro Hlas Ruska vysvětluje, proč Obama pokračuje v agresivní zahraniční politice, proč útočí na suverénní státy a co může USA donutit ke skutečné změně.  

Spojené státy uvízly v ekonomické krizi. Přesto má Washington stále válečnické choutky. Ukazuje to nejen situace okolo Sýrie, ale rovněž i nedávná návštěva Johna Kerryho v Afghánistánu. Jak si to vysvětlujete?

Pro Obamovu administrativu je alfou a omegou všeho nejen rozšiřování ekonomického a politického vlivu, ale také prosazování levicových, neomarxistických hodnot a norem. Ty důmyslně ukrývají pod maskou svobody a demokracie. Myslím, že přinejmenším poslední měsíce a léta jasně ukázaly, že USA nejde o nic tak vznešeného, jako je lidská svoboda. O tu se naopak obzvláště Obamova vláda snaží připravit i vlastní občany. Šikana konzervativních organizací, jako je Tea Party, a špiclování běžných lidí hovoří za vše. Že se Američané snaží zachovat svůj velmocenský vliv ve světové politice je vcelku přirozené, ale nikdo by neměl zůstat na pochybách, že tím nesleduje žádné humanitární a altruistické zájmy. Je tomu právě naopak.   

V čem podle Vás spočívá podstata mýtu o americké výjimečnosti, který v USA, nehledě na krize a vojenské neúspěchy, neoslabuje?

Je to asi dáno jejich povahou. Velká část Američanů si myslí, že jsou pupkem světa a jejich země je ta nejlepší. Díky ekonomické a politické síle jsou USA ještě stále velmocí číslo jedna a s tím pochopitelně souvisí potřeba vměšovat se do cizích záležitostí a prosazovat své hodnoty a svůj model vládnutí všem ostatním. Není prostor na hlubší úvahy, ale podstatnou úlohu hraje i dějinný vývoj. Skutečnost, že potomci Evropanů kolonizovali tak rozsáhlý kontinent, že se počínaje koncem 18. století staly vzorem demokracie a konstitucionalismu, že USA dříve byly obrovskou nadějí na nový, lepší život, že stály v čele boje proti sovětskému komunismu, to vše vytváří mýtus o jakési výjimečnosti. Celé je to ovšem pouze dojem a iluze.

Při svém nástupu do prezidentské funkce Barack Obama slíbil, že se Spojené státy změní. Nicméně USA se bez ohledu na Obamovy sliby práva na silovou intervenci v jakékoli části planety nevzdaly. Proč?

Protože Obama je levičák a revolucionář. Sliby si chtěl akorát naklonit ty, kteří kritizovali intervencionistickou politiku George Bushe. Obama nemůže jednat jinak. Jinak se nemohl zachovat ani Bush. Protože ani Bush není tak docela pravičák. Právě on krásně zosobňuje americký neokonzervatismus, který ovládl Republikánskou stranu. Nikoli náhodou stáli u počátků neokonzervatismu bývalí demokraté a židovští intelektuálové. Russell Kirk trefně napsal, že neokonzervativci prosazují demokratický globalismus, mají příliš blízko k osvícenskému myšlení a evropské levici a tak trochu zapomínají, že hlavním městem je Washington, nikoli Tel Aviv. Ve skutečnosti jsou si demokraté a republikáni velmi blízko, tudíž Obama mohl navázat na zahraniční politiku Bushovy administrativy, třebaže během kampaně říkal opak. Opět jsme u dojmu a klamu.

Co může Spojené státy přinutit k přehodnocení této „božské“ pozice?

Myslím, že jedině tvrdý střet s realitou. A ten se blíží. Myslím, že malou lekci už dostali v souvislosti se Sýrií od Ruska.

Článek na Hlasu Ruska si můžete přečíst zde.

 

Klíčová slova: USA  | válka  | Rusko
4276 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny