„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Dilema Ukrajiny. Vladimir Iljič Putin či José Vissarionovič Barroso?

Autor: Jan Sedláček | Publikováno: 12.12.2013 | Rubrika: V BRUSELU
Ilustrace

Komentář k současné situaci na Ukrajině, kde část místních demonstruje za to, aby jim místo Janukovyče a Putina vládli ještě tvrdší rukou komunisté z Brusele.

Před pár dny odmítli ukrajinští představitelé podepsat asociační dohodu s EU, což některé ukrajinské občany rozzuřilo natolik, že začali demonstrovat. Protesty se nakonec rozrostly tak, že proti nim musela zakročit i policie. Tento konflikt se posléze stal široce diskutovanou mediální událostí. Já se však ptám: Co to má znamenat doopravdy?

Základní problém zde vidím ve způsobu, jakým média tuto kauzu vykládají. Podle médií panuje na Ukrajině nedemokratický režim, jehož skutečným vládcem je Vladimir Putin. Ukrajinci se proti tomu údajně masově bouří a chtějí se dostat do EU, která jim má přinést svobodu, demokracii a prosperitu. Tolik mediální verze.

Nemůžu si pomoct, ale pokaždé, když tohle čtu v novinách nebo slyším v televizi, začne mi připadat, že je tento výklad silně tendenční. Ostatně, média zde hájí převážně zájmy eurohujerů, takže není divu, že se od nich neustále dozvídáme klišé EU=dobro a Putin=zlo. Některé alternativní zdroje navíc uvádějí, že počet demonstrantů je až o řád menší, než jaký se z médií dozvídáme. Korunu tomu před několika dny nasadilo Rudé iDnes, když označilo prounijní demonstranty za nacionalisty. Jak může být nacionalistou někdo, kdo podporuje mezinárodní organizaci, která postupně likviduje národní státy? To mi tedy rozum nebere. Buď se jedná o hloupý omyl jednoho redaktora, nebo o plíživý nástup orwellovského doublethinku.

Tak či onak, Ukrajina stojí na rozcestí. Buď zůstane de iure suverénním státem, ve kterém však má de facto velký vliv Rusko, nebo se připojí do socialistického svazu, ve kterém zanikne její státnost i demokratické principy. Skutečně Sofiina volba. Samozřejmě, ideální by bylo, kdyby se Ukrajina stala zcela svrchovaným demokratickým státem. Avšak vzhledem k současné mezinárodní situaci zůstává tato možnost spíše jen utopií. Je prakticky jisté, že se bude muset uskutečnit jedna z výše popsaných možností. A jsem přesvědčen, že Ukrajinci dopadnou lépe, pokud si zvolí první možnost.

Rozhodně nejsem žádným rusofilem a nechci glorifikovat Putinův ani Janukovyčův režim. Připouštím, že na Ukrajině není úplná demokracie a že zde má Putin určitý vliv, který nemusí být vždy pozitivní. Na druhou stranu si však nemyslím, že by se tento stav nějak zlepšil, pokud by Ukrajina vstoupila do EU. Právě EU se stává socialistickým kolosem, který zde potlačuje jak demokracii, tak i svobodu, jak jsem již vysvětloval v některých dřívějších článcích. Z tohoto důvodu bude pro Ukrajice stále ještě lepší, když jim bude vládnout Vladimir Putin než José Barroso. Ostatně, ke komu se tito dva politici dají přirovnat, možná pochopíte z nadpisu článku.

Často slýchám názor, že EU je stále ještě menším zlem než putinovské Rusko. Já se ale ptám: V čem je Rusko o tolik horší než EU? Nebo spíše: Je v Rusku skutečně nesvobodnější režim než v Evropské unii?

Chystá snad Rusko plošné šmírování všech svých občanů na každém kroku? Plánuje snad Putin, že dá každému řidiči do auta povinně štěnici? Hodlá snad ruská vláda kriminalizaci každého, kdo se nevhodně zmíní o muslimech či feministkách? Opravte mě, pokud se mýlím, ale myslím si, že se nic podobného v Rusku nechystá. Na rozdíl od EU, kde se všechna tato masivní omezování svobody zřejmě již brzy stanou skutečností.

Ještě před čtvrtstoletím zde existoval systém, kdy bylo Rusko symbolem socialistické diktatury a západní Evropa symbolem relativní svobody. Nyní se tento stav v podstatě přepóloval. Západní Evropa se propadá do bolševického socialismu takovou mírou, že se proti ní stává i Rusko, které se již socialismu zbavilo, částečnou nadějí. Jde však o to, zda to Ukrajina pochopí, nebo zda se nechá zlákat europropagandou a podepíše onu asociační dohodu, čímž se jí usnadní cesta k tomu, aby se mohla stát členem EU. A zkusme si představit, jak by druhou z těchto možností popsala mainstreamová média:

,,Pracující lid z celé Ukrajiny svrhne nenáviděné imperialisty včetně Janukovyče a za zpěvu Internacionály se nadšeně spojí s proletáři z dalších zemí EU. Pod vedením soudruha Barrosa vykročí Ukrajina vstříc ke světlým zítřkům a věčnému blahobytu…“

Skutečně by bylo pro Ukrajinu přínosné, kdyby se tohle stalo? Nebo by bylo lepší zachovat stávající stav? To ať každý posoudí sám.

http://jansedlacekjan.blog.idnes.cz

Klíčová slova: USA  | EU  | tajné služby  | psychologické operace  | propaganda
4281 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny