„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Další rána Halíkovi? Měl by odejít z UK, tvrdí vědecký pracovník

Autor: -abb- | Publikováno: 28.11.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Publikační činnost Tomáše Halíka nevyhovuje nárokům kladeným na profesorskou pozici, uvedl ve svém komentáři vědecký pracovník Jiří J. Stodola, který už dříve poukázal na to, že Halíkovy knihy neodpovídají požadavkům na vědecké práce, ačkoli je za takové Halík vydává a inkasuje za to peníze.

Stodolův prvotní impuls využil politolog Daniel Solis, který adresoval Radě pro vědu, výzkum a inovace (RVVI) podnět k přezkoumání oprávněnosti zařazení Halíkových knih mezi vědecké publikace v systému RIV.

Předseda RVVI Jiří Rusnok vyslovil se Solisovým podnětem souhlas a slíbil, že Halíkovy knihy předvánočních zamyšlení či rozhovorů budou vyřazeny, protože charakter vědeckých publikací skutečně nesplňují.

Komise: Halíkovy knihy jsou nevědecké, ale na vyškrtnutí je pozdě

Po mediálním tlaku pravdolásky je ale vše jinak - zjistilo se, že na vyřazení Halíkových knih je už pozdě, i když argument jejich nevědeckosti stále zůstává. I to stačí Halíkovi k tomu, aby se radoval, že tento spor vyhrál.

Ale Jiří J. Stodola, který jako první na nemorální a neetické Halíkovo počínání upozornil, jde ve svých výrocích ještě dále. Vyslovil se k aktuálnímu dění kolem Halíkových knih a pozastavil se nad tím, jak je možné, že Halík na jejich vědeckosti trvá, i když je evidentní, že knihy kritéria na odborné knihy ani při nejlepší vůli splňovat nemohou.

Rusnok rozhodl o vyřazení Halíkových knih. Co na to Halík a Solis?

"Když jsem upozornil na skutečnost, že se v Rejstříku informací o výsledcích pod kolonkou monografie nacházejí Halíkovy knížky, které zcela zjevně žádnými odbornými monografiemi nejsou, označil můj názor za „trapně diletantský“ a dovolával se toho, že obdržel za publikace řadu cen, ačkoliv je zřejmé, že udělení ceny nikterak nesvědčí o vědeckosti či nevědeckosti dané knihy. Když se dozvěděl, že RVVI zpochybnila vědeckost jeho prací a že její předseda dokonce předpokládá, že budou z rejstříku RIV vyřazeny, odmítl tomu uvěřit s odkazem na to, že by se jednalo o ´nekvalifikované rozhodnutí´," komentuje Stodola nejnovější vývoj kauzy Halík.

"Trvá snad Halík na tom, že rozhovor, který vedl s Janem Jandourkem, je odbornou publikací? Pokud ano, pak se Halíkův názor dá nazvat trestuhodnou neznalostí, pokud jej myslí vážně, nebo neuvěřitelně cynickým pokrytectvím, pokud si je vědom skutečného stavu věci," dodává.

Rána pro Halíkovo ego. Jeho knihy se vyřadí z vědeckých prací

"Ať je tomu tak či tak," vyvozuje Stodola, "jednoznačně se jedná o důkaz Halíkovy nekompetence zastávat místo profesora Univerzity Karlovy."

Halík totiž podle Stodoly buď netuší, jak má vypadat odborný text, a je tudíž nezpůsobilý vedení bakalářských, diplomových a disertačních prací. Nebo - platí-li druhá varianta - vše svědčí, slovy Stodoly, o "jeho naprosté nekompatibilitě s elementární vědeckou etikou, což v konečném důsledku také znamená nekompetenci k vykonávání pedagogické profese".

"Myslím si, že by Tomáš Halík měl odejít ze svého místa na Univerzitě Karlově. Nejen proto, že jeho publikační činnost naprosto nevyhovuje nárokům kladeným na profesorskou pozici, ale také proto, že si toho buď není vědom (a nezná tedy elementární základy vědeckého publikování), nebo proto, že se to snaží zakrývat (a je tedy v rozporu s vědeckou etikou)," dodal Stodola.

Klíčová slova: pravdoláska  | domácí politika  | Česká republika  | demokracie
2909 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Euroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení EvropyTohle si myslí někteří přední evropští politici: Díky omezení naší porodnosti bychom mohli lépe přijímat migrantyFeministky zrušily připravovanou manifestaci. Byla rasově nevyvážená. Uhodnete, jaká rasa převažovala?

ePortal.cz

Nedopusťme, aby nám za dvacet let vládli tito lidéŠest důvodů, proč nelze Palachův čin hodnotit kladně

euPortal.cz

Jel podezřele rychle a nezastavil. Česká policie zadržela auto s nelegálními migrantyJen nevinná recese ve škole? Tady máte šílené případy zvráceného genderu v praxi

Eurabia.cz

Dnešní pojetí práva v Německu: Policista zajistil zatčení vraha německé dívky a teď je za to stíhán, prý neměl právo zajistit zatčeni vahaVraždění žen a dívek v Rakousku nepolevuje

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Bára Štěpánová promluvila k divákům ČT: Nemalé části společnosti nejde o svobodu. Stačí jim ty jogurty a lepší oblečení. A že jim někdo dá tisícovku k důchodu„Chová se jako vůl!“ Známý herec si to jednou pro vždy vyřídil s Hřebejkem, který svolává národ do ulic. A přidali se další umělci
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny