„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Další rána Halíkovi? Měl by odejít z UK, tvrdí vědecký pracovník

Autor: -abb- | Publikováno: 28.11.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Publikační činnost Tomáše Halíka nevyhovuje nárokům kladeným na profesorskou pozici, uvedl ve svém komentáři vědecký pracovník Jiří J. Stodola, který už dříve poukázal na to, že Halíkovy knihy neodpovídají požadavkům na vědecké práce, ačkoli je za takové Halík vydává a inkasuje za to peníze.

Stodolův prvotní impuls využil politolog Daniel Solis, který adresoval Radě pro vědu, výzkum a inovace (RVVI) podnět k přezkoumání oprávněnosti zařazení Halíkových knih mezi vědecké publikace v systému RIV.

Předseda RVVI Jiří Rusnok vyslovil se Solisovým podnětem souhlas a slíbil, že Halíkovy knihy předvánočních zamyšlení či rozhovorů budou vyřazeny, protože charakter vědeckých publikací skutečně nesplňují.

Komise: Halíkovy knihy jsou nevědecké, ale na vyškrtnutí je pozdě

Po mediálním tlaku pravdolásky je ale vše jinak - zjistilo se, že na vyřazení Halíkových knih je už pozdě, i když argument jejich nevědeckosti stále zůstává. I to stačí Halíkovi k tomu, aby se radoval, že tento spor vyhrál.

Ale Jiří J. Stodola, který jako první na nemorální a neetické Halíkovo počínání upozornil, jde ve svých výrocích ještě dále. Vyslovil se k aktuálnímu dění kolem Halíkových knih a pozastavil se nad tím, jak je možné, že Halík na jejich vědeckosti trvá, i když je evidentní, že knihy kritéria na odborné knihy ani při nejlepší vůli splňovat nemohou.

Rusnok rozhodl o vyřazení Halíkových knih. Co na to Halík a Solis?

"Když jsem upozornil na skutečnost, že se v Rejstříku informací o výsledcích pod kolonkou monografie nacházejí Halíkovy knížky, které zcela zjevně žádnými odbornými monografiemi nejsou, označil můj názor za „trapně diletantský“ a dovolával se toho, že obdržel za publikace řadu cen, ačkoliv je zřejmé, že udělení ceny nikterak nesvědčí o vědeckosti či nevědeckosti dané knihy. Když se dozvěděl, že RVVI zpochybnila vědeckost jeho prací a že její předseda dokonce předpokládá, že budou z rejstříku RIV vyřazeny, odmítl tomu uvěřit s odkazem na to, že by se jednalo o ´nekvalifikované rozhodnutí´," komentuje Stodola nejnovější vývoj kauzy Halík.

"Trvá snad Halík na tom, že rozhovor, který vedl s Janem Jandourkem, je odbornou publikací? Pokud ano, pak se Halíkův názor dá nazvat trestuhodnou neznalostí, pokud jej myslí vážně, nebo neuvěřitelně cynickým pokrytectvím, pokud si je vědom skutečného stavu věci," dodává.

Rána pro Halíkovo ego. Jeho knihy se vyřadí z vědeckých prací

"Ať je tomu tak či tak," vyvozuje Stodola, "jednoznačně se jedná o důkaz Halíkovy nekompetence zastávat místo profesora Univerzity Karlovy."

Halík totiž podle Stodoly buď netuší, jak má vypadat odborný text, a je tudíž nezpůsobilý vedení bakalářských, diplomových a disertačních prací. Nebo - platí-li druhá varianta - vše svědčí, slovy Stodoly, o "jeho naprosté nekompatibilitě s elementární vědeckou etikou, což v konečném důsledku také znamená nekompetenci k vykonávání pedagogické profese".

"Myslím si, že by Tomáš Halík měl odejít ze svého místa na Univerzitě Karlově. Nejen proto, že jeho publikační činnost naprosto nevyhovuje nárokům kladeným na profesorskou pozici, ale také proto, že si toho buď není vědom (a nezná tedy elementární základy vědeckého publikování), nebo proto, že se to snaží zakrývat (a je tedy v rozporu s vědeckou etikou)," dodal Stodola.

Klíčová slova: pravdoláska  | domácí politika  | Česká republika  | demokracie
3006 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!

ePortal.cz

Na Letné umělci lámali čínské hůlky i rdousili ruského plyšového medvěda. Zazářili nahatí Jarda Hutka a Kačka Jacques BursíkováÚnos a znásilnění, které otřáslo Izraelem

euPortal.cz

Podle sluníčkářů imigrace a islám není hrozbou. Ale zpráva odhalila, že islámské teroristické útoky v Evropě vzrostly mezi lety 2007 a 2017 o 725 procent!Armáda potřebuje vrtulníky, nikoliv ale ty předražené z USA. Odborník hovoří

Eurabia.cz

Imigrant z Nepálu podřezal v Itálií Poláka. Polák mu nechtěl totiž dát peníze ...Cikáni pořádají loupežné nájezdy v Itálií již za bílého dne ... Mladý Ital se stal jejich cílem a bojuje o život

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

Erik Best a Milion chvilek: Čapí hnízdo? O to nejde. Pravdu hledejte jindePamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny