„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Halíkovo Pyrrhovo vítězství: Podle komise jsou jeho knihy nevědecké, ale na vyškrtnutí je pozdě

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 25.11.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Redakce Prvnizpravy.cz informovala o dopise, který od premiéra Jiřího Rusnoka dostal vysokoškolský pedagog a politolog Daniel Solis a ve kterém Rusnok píše, že Halíkovy monografie nesplňují požadavky na vědecké práce.

Zároveň dal preiér Solisovi na vědomí, že provozovatel informačního systému VaVaI tyto knihy ze systému odstraní.

Dopis jasný jako facka, sdělení v něm taktéž, stejně jako ostuda pro Tomáše Halíka, dalo by se říci. Na nevědeckost jeho prací se poukazovalo už dříve a i dříve už prý byly ze systému vyřazovány, aby se do něj zase pokoutně vracely - zřejmě pro velký vliv polistopadové havlistické ikony pátera od Salvátora.

Rána pro Halíkovo ego. Jeho knihy se vyřadí z vědeckých prací

Dalo se čekat, že se Halík bude bránit a že v této - pro něj obzvláště ožehavé záležitosti, protože na své vzdělanosti si nadmíru zakládá -  vyvine maximální úsilí, aby se vše zvrátilo. Známe to ostatně už z dřívějška - stačí jen trochu pravdolásku pošťouchnout a ta se hned před média zaktivizuje k obraně natolik, že ten, od koho šťouchnutí pocházelo, později raději kapituluje a vše vezme zpět. Viděli jsme to například ve sporu Zeman vs. Putna.

Nejinak tomu bylo i nyní. Ačkoli Rusnokův dopis mluvil jasně, vzbudila informace hysterii v havlistických médiích.

Sám Halík do nich prohlašoval, že jde o kachnu a že tomu nevěří, i když média přinesla oficiální dopis na hlavičkovém papíru ministerského předsedy.

Rusnok rozhodl o vyřazení Halíkových knih. Co na to Halík a Solis?

A pak to začalo. Protože Prvnizpravy.cz o věci informovaly jako první (ačkoli nebyly citovány, ale byla citována Babišova ČeskáPozice, což muselo být pro Halíka obzvláště bolestivé, že jej tento napůl havlistický mediální projekt neušetřil kritiky), obrátila se na autora článku redaktorka Respektu a žádala kontakt na Daniela Solise. Už v té chvíli bylo jasné, že se pravdoláska mobilizuje na obranu svého guru.

Ještě týž den večer mainstreamová média začala Rusnokův dopis zpochybňovat a přinášet názory těch členů Rady, kteří s takovým názorem nesouhlasili a Halíka se zastávali. Halík byl pozván do Českého rozhlasu, kde se obhajoval.

Nakonec vyměkl i samotný premiér, podobně jako kdysi Zeman, když si zřejmě uvědomil, že stojí proti silnějšímu nepříteli. Na zasloužilého revolucionáře Halíka se totiž nesmí sahat.

Vše tak dopadlo úkrokem, jak je v takových případech zvykem. Jak informovala havlisty ovládaná Česká televize, čtrnáct publikací filozofa a kněze Tomáše Halíka nebude nakonec vyškrtnuto z databáze vědeckých prací v Česku.

Ta sice připustila, že se komise pozastavila nad nevědeckostí knih Tomáše Halíka, ale "ve skutečnosti vyřazení Halíkových prací nedoporučila. Hlavní slovo má navíc v těchto věcech sama rada, která se tím dosud nezabývala. Jisté je jedno: iniciátorem celého tahu byl akademik Daniel Solis, který se netají tím, že se chtěl svému kolegovi pomstít," postavila se k vážnému problému zneužívání peněz určených na vědecké účely Česká televize.

Ještě přesněji to vysvětlila první místopředsedkyně RVVI Miroslava Kopicová: "Komise této rady Halíkovy publikace z RIVu vyřadit nedoporučila. A to z praktických důvodů – vypršel časový termín, kdy by se dal výstup v RIVu změnit," sdělila webu ČT24 . "Rada má možnost vyčlenit pouze ty výstupy, které byly napsány v roce 2012 a které tedy ještě nebyly schváleny. O starších publikacích už rozhodovat nemůže," upřesňuje další člen RVVI Karel Oliva. Z Halíkových knih, jež komise zkoumala – například Co je bez chvění, není pevné nebo Vzdáleným na blízku – však nebyla v roce 2012 do RIVu zařazena ani jedna, a proto Rada o jejich vyjmutí z rejstříku rozhodnout nemůže."

Také Rusnokův obrat pohotově vysvětlila jeho mluvčí. "Dopis byl bohužel špatně napsán. Jiří Rusnok samozřejmě publikace z RIVu odstranit sám nemůže, věc musí nejdříve projednat rada," omluvila premiéra jeho mluvčí Jana Jabůrková.

Tolik Česká televize.

Tomáš Halík, který normálně na dotazy naší redakce nereaguje a autora článků častuje hrubými výrazy, se ve své ješitnosti opět neudržel a dokonce dvakrát mu napsal, kdy redakce vydá článek, který vše uvádí na pravou míru a jemu se omluví.

"Budete to muset s kamarády ´akademikem´ Sólisem, Hájkem a Kojzarem nějak překousnout, zapít a vymýšlet nové špinavosti," napsal Halík zlostně do redakce Prvnizpravy.cz. Zřejmě za vším vidí nějaké spiknutí proti své osobě, ačkoli Prvnizpravy.cz pouze informovaly o dopise premiéra Rusnoka.

A v netrpělivosti nad nepřicházející odpovědí napsal ještě jednou - zkopíroval citovaný text z portálu ČT a připsal:

"Nevšiml jsem si, že byste ´jako první´ - ani jako poslední - dementovali Vaši falešnou zprávu, referovali o Rusnokově omluvě a připojili omluvu vlastní. Ale pro útěchu: Váš kolega a kamarád Solis neprohrál úplně všechno, aspoň byl v novinách nazván ´akademikem´. Tak mu ta celá akce přece jen za něco stála, ne?" odpověděl s arogancí sobě vlastní Tomáš Halík.

Jeho úsměv vítěze je ale značně ztuhlý a škrobený - dobře ví, že jeho pověst utrpěla. Když si vyjádření členů Rady přečteme podrobně, zjistíme, že jeho díla nakonec nebudou vyřazena ne proto, že by nebyla nevědecká a že by tedy splňovala kritéria kladená na vědecké práce, ale že prakticky se už jejich vyřazení nedá provést, stihnout.

Vždyť Kopicová sama zároveň dodala, že téma Halíkových knih se dostalo mezi členy rady na přetřes. "Komise vyslovila určité pochybnosti o jejich vědeckosti. To samozřejmě neznamená, že ty knihy jsou špatné. Jen že nemusí zapadat do kritérií RVVI pro posuzování odborných prací," dodala Kopicová.

Jinými slovy, Halíkovy práce jsou nevědecké, ale v systému zůstanou, protože na jejich vyřažení je už pozdě (a zároveň není politická vůle tak učinit, protože Halík patří k protežovaným havlistickým ikonám polistopadového režimu).

Jestli se Halík tímto cítí uspokojen, je ještě ješitnější, než si autor článku myslel, protože nedohlídne fakt, že byl ve skutečnosti načapán a obviněn z podvodu a chrání ho jen to, že skutek byl promlčen.

Tak si to Pyrrhovo vítězství, pane Halíku, užijte.


http://www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Tomáš Halík mohl spolupracovat s StB, naznačil Kojzar z Rudého práva

Rána pro Halíkovo ego. Jeho knihy se vyřadí z vědeckých prací

Rusnok rozhodl o vyřazení Halíkových knih. Co na to Halík a Solis?

Klíčová slova: pravdoláska  | domácí politika  | Česká republika
4918 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

V polovině případů v České republice zločinci za znásilnění a sexuální delikty odejdou od soudu pouze s podmínkou, a to dokonce i v případě sexuálního zneužívání dětí! Marine Le Pen odmítá nový migrační pakt EU jako ‚sebevraždu Evropy‘

Eurabia.cz

Rasizmus! Středověk! Erdogan vyplísnil NěmeckoPřituhuje: Erdogan poslal Macrona do blázince!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Tolik a tolik mrtvých za tolik a tolik HDP. Ekonomka Švihlíková odhalila, co slýchá od některých členů vlády. A přidává varováníNe, ne. Demisí Prymuly to neskončí! Profesor Keller tuší dohru celé kauzy
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny