„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Poslední slova Romana Housky

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 24.11.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Zaráží mne, jak mají média zcela jasno v tom, že předák sociální demokracie na Ústecku byl mafián, který umřel, tak jak žil. Vlastně by mne to ale zarážet nemělo – vždyť toto jejich tvrzení přesně zapadá do jimi dlouhodobě propagovaného scénáře za účelem pozvolného rozkližování standardních politických stran, když jejich vlivné politiky média cíleně vykreslují jako kmotry nebo alespoň loutky kmotrů.

O největších kmotrech v České republice, Babišovi a Bakalovi, si přitom nic takového nikdy nepřečteme.

Ale i kdyby. I kdyby Roman Houska byl mafián, pak je mi sympatičtější, než ti, kteří mafiány jaksi honí a jaksi loví a tváří se jako hrdinové, kteří nesmiřitelně odhalí každou korupci. Dokonce než všichni tihle dohromady.

Ne proto, že bych fandil mafiánům jaksi z principu, ale protože nevěřím, že protikorupční bojovníci to myslí vážně a že jsou lepší. V tom lepším případě je jejich postoj jen póza a boj proti korupci módní trend, kterým se chtějí zalíbit voličům (oni všichni ti whistlebloweři poté nalezou do všech těch havlistických stran a straniček a kandidují do parlamentu, takže o jejich motivech můžeme mít mnohé pochybnosti), v tom horším případě jejich proklamovaný boj proti korupci zastírá skutečný stav věcí – že jsou minimálně stejně tak vynalézaví v tom, jak se obohatit, nebo možná ještě vynalézavější. V některých případech pak dokonce oni jsou ti skuteční mafiáni, kteří mafiánství svalují na ty, kteří mafiány vlastně ani nejsou.

To ze všeho nejhorší ale je, že tito protikorupčníci slouží cizím zájmům, strukturám, které leží mimo hranice naší země. Proto mi vždy bude sympatičtější kmotr, který zajišťuje jakýs takýs pořádek ve svém regionu a jsem ochoten tolerovat některé jeho výstřelky a poklesky, než rádobybojovník proti korupci, který se tváří jako nejčistší mezi čistými a přesvědčuje nás, jak mu záleží na blahu republiky, ač je jen vědomým sluhou (v tom horší případě) či užitečným idiotem (v případě, který není o moc lepší) ve službách nadnárodních mafiánských rodin.

Nechci Romana Housku posuzovat, zda se při své politické práci obohacoval či ne, zda se obohacoval přiměřeně nebo nadmíru. Asi ano, nemám o politicích jeho ražení žádné iluze. Když se toho o něm tolik napsalo, alespoň část z toho musí být pravda, protože “na každém šprochu pravdy trochu”. A pokud byly jeho podnikatelské aktivity “dobrodružné” už před jeho vstupem do politiky, zřejmě nebyl ani v politice žádným svatouškem. Pokud ho někdo zastřelil, může to značit, že se zapletl do podivných obchodů a svou smrt si tak trochu přivodil sám, stejně jako to ale může znamenat, že byl někomu jen nepohodlný, protože na někoho něco věděl.

Upřímně řečeno, i já ho dříve posuzoval zjednodušeným prismatem médií – když jsem ještě jako novinář působil v idnes.cz a nedokázal tehdy ještě prohlédnout začínající falešnou hru boje proti korupci, byl mi Roman Houska na jednom ze sjezdů ČSSD, kde jsem ho potkal – právě pod vlivem toho všeho, co jsem o něm do té doby četl a čemu jsem v té době ještě věřil – nesympatický. Navíc tomu odpovídal i svým zjevem – hromotluk, rozložitý člověk, který mi málem stoupl na nohu u jakéhosi kiosku. Úplně jsem si uměl představit, jak najel na nohu nějakému strážníkovi, jak se o něm už v tu dobu psalo. Ostatně, podobnou nechuť jsem cítil k Milanu Jančíkovi v ODS, který mi zkazil mé tehdy ještě naivní představy o ODS a — ostatně i on najel strážníkovi na nohu.

Jenomže člověk se časem mění, snad moudří a co dříve viděl černobíle, později už posuzuje jinak. V místní buňce ODS jsem patřil ke křídlu, které v rámci ní i v rámci o úroveň vyšší, regionální, organizace proti Jančíkovi bojovalo. Jenže ten, kdo ten vnitrostranický boj proti Jančíkovi tehdy vedl, později přešel do TOP 09. Dnes si už tedy nejsem tak jistý, že jsem stál na té lepší straně. Podobné je to s Romanem Houskou. Odpustil jsem mu, že mne tenkrát tak neomaleně odstrčil (možná jsem si to šlápnutí na nohu vymyslel, já už nevím) a když jsem ho před třemi týdny potkal na jedné společenské události, zamířil jsem k němu s přátelsky nataženou rukou.

Díval se na mne trochu nedůvěřivě, protože jsme se neznali, ale po pár slovech nám bylo jasno, že se musíme sejít. Když jsme se loučili, říkal jsem si, že to je sympatický chlapík.

Co jsme si řekli? Vlastně to byla jen taková ochutnávka. Domluvili jsme si rozhovor, protože jsem od něj chtěl získat nějaké informace o takzvaných protikorupčních bojovnících v Ústeckém kraji, kteří mi jsou – jak jsem psal výše – vždy podezřelí a momentálně více nesympatičtí, než všichni ti politici ODS či ČSSD, co vjíždějí strážníkům na nohu.

A protože jsem při svých rešerších na internetu narazil na skutečnost, že právě Houska byl s těmito protikorupčníky na štíru, řekl jsem si, že to bude ten nejlepší člověk, kterého mohu vyzpovídat. Ježto mi pak na oné recepci přišel přímo do rány, měl jsem možnost s ním vyřešit osobně to, co jsem původně učinit po mailu.

Bavili jsme se o Leo Steinerovi, na kterého jsem se ho ptal – říkal mi, na co vše bych se ho měl zeptat, kdybych o něm chtěl napsat opravdový článek, ne ty oslavné tirády v médiích. Jmenoval mi všechny podniky a projekty, ve kterých má údajně Steiner tajně podíl, které jsou jeho, ač se tváří jako nejsvětější z tamních politiků, který nic nemá (a příznačně pracuje v tamní charitě). Říkal mi, kdo všechno do té party na severu patří k němu – prý bývalý starosta Horník a také Přemysl Rabas. Ptal jsem se ho, jak je to s tím, že pan Steiner, ač člen KDU-ČSL, je prý ve skutečnosti členem židovské obce. Houska mi to potvrdil – prý je všechno ještě složitější, řekl mi s tím, že mi vše řekne, až se setkáme. Můj zájem o tyto pány, se kterými vedl nejeden boj, ho evidentně potěšil. Postěžoval si, jak nelibě nese, když tito křičí a ukazují na druhé a přitom jsou to oni, kdo dělají to, co jiným vytýkají. Houska se téměř rozhorlil a vykládal a vykládal, nakonec jsme si vyměnili telefon a slíbili si, že se sejdeme.

V uplynulých dnech jsem pak několikrát v duchu přemítal, že se budu muset už Houskovi ozvat. Pro jiné, akutnější schůzky, jsem však toto setkání týkající se spíše nadčasového tématu, odkládal. Ozvat jsem se mu chtěl v příštím týdnu. Až jsem se toto pondělí dozvěděl, že ho už neuvidím nikdy.

Mrzí mne to. Nejen proto, že jsem se ho už nestihl zeptat na to, co jsem chtěl, ale jeho odchod mne mrzí i lidsky. A politicky. Houska asi nebyl politik nějakých hlubších idejí, rozhodně ne politik mého gusta. Ve skutečnosti byl prototypem politika, kterého jsem vždy kritizoval, protože těmto politikům o ideje nikdy nejde. Přesto mne jeho násilný odchod štve. Štve mne, že zase bude o dalšího chlapa, který měl odvahu se všem těm protikorupčním pokrytcům postavit, méně. I když neuspěl a média ho i po smrti ocejchovala jako mafiána, neměl z nich strach, nebál se jich, věděl co jsou zač a chtěl o tom mluvit.

Nevím, jaká byla poslední slova Romana Housky, ale vím, jaká byla poslední slova, která řekl mně. A ta mne povzbuzují, že se těm protikorupčním pokrytcům nemá ustupovat. O to se snažím a snažit budu.

Je čas, jakkoli je to paradoxní, zastat se našich kmotrů  — proti kmotrům internacionálním a těm, kteří jim v České republice poklonkují.

http://abbartos.wordpress.com

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | demokracie
5394 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

V polovině případů v České republice zločinci za znásilnění a sexuální delikty odejdou od soudu pouze s podmínkou, a to dokonce i v případě sexuálního zneužívání dětí! Marine Le Pen odmítá nový migrační pakt EU jako ‚sebevraždu Evropy‘

Eurabia.cz

Rasizmus! Středověk! Erdogan vyplísnil NěmeckoPřituhuje: Erdogan poslal Macrona do blázince!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Tolik a tolik mrtvých za tolik a tolik HDP. Ekonomka Švihlíková odhalila, co slýchá od některých členů vlády. A přidává varováníNe, ne. Demisí Prymuly to neskončí! Profesor Keller tuší dohru celé kauzy
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny