„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Rána pro Halíkovo ego. Jeho knihy se vyřadí z vědeckých prací

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 20.11.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Ješitný duchovní Tomáš Halík bude zřejmě těžko rozdýchávat skutečnost, že jeho knihy předvánočních úvah o víře budou vyřazeny z registru vědeckých prací. Rozhodl o tom premiér Jiří Rusnok, který je zároveň předsedou Rady pro vědu, výzkum a inovaci (RVVI).

Na počátku tohoto rozhodnutí stál ale politolog a expert na zahraniční vztahy Daniel Solis. A ještě před tím spor obou mužů - Halíka a Solise, o kterém redakce Prvnizpravy.cz už dříve informovala: Solis kritizoval Halíka v jednom rozhovoru pro média, načež si uražený páter stěžoval vedení vysoké školy, kde Solis vyučoval.

Mstivý Halík: Kádruje a udává. Pro jiný názor

Halíkovo žalování bylo úspěšné - nevíme, čím vším vedení školy vyhrožoval, ale to se nakonec rozhodlo Solisovi učitelský úvazek neprodloužit. Poslední šťouchanec ale Halíkovi uštědřil právě Solis, který v době vrcholícího sporu na začátku srpna napsal tehdy čerstvému premiérovi Jiřímu Rusnokovi dopis, ve kterém upozorňuje na Halíkovo možné zneužívání fondů určených pro vědu.

Toho se podle Solise Halík dopouští tím, že své četné publikace teologických a intelektuálních úvah vykazuje jako vědecké práce, za které inkasuje body RIV systému a následně finanční dotace - a to navzdory tomu, že předmětné publikace nesplňují požadavky pro zařazení do RIV systému, tak, jak je RVVI stanovuje.

Solisův podnět se nakonec setkal s úspěchem. Premiér Jiří Rusnok dopisem z 11. listopadu oznamuje, že Halíkovy knihy budou z registru vědeckých prací vyřazeny.

"Vážený pane Solisi, obdržel jsem od Vás podnět (...), kterým jste mne upozornil na problém chybné klasifikace publikací autora Tomáše Halíka v rámci rejstříků informací o výsledcích (RIV). Dovolte, abych Vás touto cestou informoval, že Vámi uvedené skutečnosti byly projednány Odbornou komisí pro společenské a humanitní vědy, poradního orgánu vlády Rady pro výzkum, vývoj a inovace," píše Rusnok Solisovi v dopise, který má redakce Prvnizpravy.cz k dispozici.

Následný verdikt Halíka nepotěší: "Komise se seznámila s uvedenými publikacemi a dospěla k závěru, že nesplňují požadavky kladené na monografie uznatelné jako výstup vědecké práce dle Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů (planté pro léta 20134 a 2015)," uvádí dále premiér.

Provozovatel informačního systému odstraní podle premiéra tyto výsledky z informačního systému a o této skutečnosti bude informovat Radu, slibuje Rusnok v závěru dopisu.

A co přesně Solis Rusnokovi napsal? Solis se odkazuje na text odborníka v oboru knihovnictví a informační věda Jiřího Stodoly "Halíkovy vánoční knížky a RIV" z června tohoto roku, který na problém pochybného vědeckého přínosu děl Tomáše Halíka poukázal.

"Když nahlédneme do Rejstříku informací o výsledcích (dále RIV), v Hodnocení za rok 2012 [...] nalezneme u Tomáše Halíka 14 výsledků, z toho 3 kapitoly v monografii, 1 časopisecký článek v pochybném periodiku (Dingir) a 10 odborných knih. Problémem je, že knihy, které Halík v RIVu uvádí, nejsou žádné odborné knihy, ale jeho vánoční meditační knížky (v češtině a jiných jazycích) včetně jednoho rozhovoru," napsal Stodola (viz rámeček).

Podle Stodoly žádná kniha Halíkem vykázaná jako odborná kniha nesplňuje ani v nejmenším kritéria tohoto žánru, která byla nastavena pro RIV. Přesto za každou z knih Halík v RIVu obdržel 40 bodů, jako by se o odborné knihy jednalo.

"Nasbíral tak díky laxnosti posuzovatele 400 bodů. Nutno podotknout, že na základě bodů v RIV jsou rozdělovány finance výzkumným institucím. 1 bod = 1.500 Kč. Halík tedy pro svoji katedru svými vánočními knížkami získal 600 000 Kč z peněz daňových poplatníků," uvedl dále Stodola.

Halík by se měl kát. Je v konfliktu s vědeckou etikou

Ten se také domnívá, že Halík se vykazováním svých meditačních knih jako odborných dostává se do konfliktu s vědeckou etikou.

"Doufejme proto, že RVVI tento možný konflikt v dohledné době vyřeší v duchu vědecké etiky a odpovědnosti vůči občanů, daňovým poplatníkům," apeluje proto Solis na Rusnoka.

Profesor Halík se hájí: Mé knihy jsou odborné

Halík se už dříve vůči podobným argumentům ohradil útokem na Stodolu a Solise. "Kdo chce znát fakta, může si najít, kolik renomovaných akademických cen ve světě tato díla obdržela, že jsou předmětem řady doktorských prací na několika zahraničních univerzitách a že jejich autor byl na jejich základě pozván přednášet na desítky univerzit včetně Oxfordu, Cambridge a Harvardu atd.," odepsal prezident Křesťanské akademie.

www.prvnizpravy.cz

Jaké knihy Halík vydával za vědecké:
Divadlo pro anděly – v češtině a polštině
Noc zpovědníka – v maďarštině
Co je bez chvění, není pevné – v češtině
Dotkni se ran – ve slovinštině
Stromu zbývá naděje – v polštině
Vzdáleným na blízku (Trpělivost s Bohem) – v polštině a němčině
Tomáš Halík: smířená různost: rozhovor – v češtině

 

Klíčová slova: pravdoláska
5069 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

ePortal.cz

Pomozte. Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Vidíme to v USA a západní Evropě. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne Vše okolo Kavčích hor je tak strašně jednoduché. Za peníze nás všech tu partička uzurpátorů, kteří si veřejnou televizi zprivatizovali sami pro sebe, provozuje jednobarevnou televizi pouze pro někoho

euPortal.cz

Globální korporace jsou větší hrozbou než Antifa a extrémistéPetříčkovo poselství: Svět patří lidem, kteří nikam nepatří. Propaganda ministerstva k smíchu i k pláči. Mladá generace bez hodnot

Eurabia.cz

Republiku si rozvracet islámizmem nedáme!Transaktivisté z LGBT propaguji mrzačení děti, ale britský soud se jim konečně postavil

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy. Propaganda EU na tom nic nezměníNěmcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard

ParlamentniListy.cz

Mináři, víš, kdo ti podepisuje petici? Dva nežijící prezidenti i doktor z „Ordinace“. Češi mají zase sranduUmělec šel pracovat rukama: Čekal jsem to lehčí. Zavřít nás do klece, to je smrt
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny