„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Přečtěte si tuto knihu desetiletí, která vysvětluje, proč je naše země v takovém průseru a jak z něho ven

Autor: Lukáš Karel Václav Petřík | Publikováno: 15.11.2013 | Rubrika: V BRUSELU
Ilustrace

Musím přiznat, že jsem byl v poslední době poněkud zklamaný Václavem Klausem i (ne)činností Institutu Václava Klause. Nová kniha Václava Klause a kolektivu autorů z jeho institutu Česká republika rozcestí. Čas rozhodnutí však dokazuje, že má nespokojenost z Institutu VK byla nespravedlivá.
 
Bez jakékoli nadsázky a přehánění mohu tuto publikaci označit za naprosto zásadní knihu minimálně desetiletí, která komplexně, celostně a zdaleka nejenom ekonomicky analyzuje na základě statistických dat příčiny naší dnešní společenské, ekonomické i politické krize a nabízí z ní východisko. Sice si myslím, že není dobré Klause moc chválit, aby příliš nezpychl, ale v případě této knihy je velká chvála Klause bohužel na místě.
 
Užitečná příručka a komplexní pohled
 
Obrovským přínosem knihy je, že jde o pohled komplexní, celostní. U ekonoma Klause logicky vždycky převládal spíše pohled ekonomický, ale v této knize jsou věci dány do vzájemných souvislostí: úpadek rodiny, tradičních hodnot, práva, politiky i ekonomie spolu navzájem souvisí, vzájemně se ovlivňují.
 
Pokud jde o ekonomiku, je zde mnoho tabulek a grafů o základních makroekonomických údajích včetně například struktury státního rozpočtu, výdajů na zdravotnictví atd. a jejich vývoji v čase i porovnání s ostatními sousedními státy, eurozóny, EU či světa.
 
Čtenář tak může porovnat vzájemné relace. Jedná se o velmi užitečnou příručku dat, která by člověk namáhavě doloval z ČSÚ či OECD atd. Mnohdy jde o vlastní výpočty, které odkrývají příčiny dnešních problémů. I když s některými tvrzeními může třeba někdo nesouhlasit, kniha je užitečnou příručkou mnoha cenných exaktních údajů koncentrovaných v jedné publikaci.
 
Ačkoli Klaus a jeho spolupracovníci v knize nešetří Evropskou unii, na druhou stranu jasně říkají, že za řadu problémů si můžeme sami a velmi nemilosrdně jsou v knize kupříkladu analyzovány a kritizovány kroky Nečasovy a Kalouskovy vlády ODS a TOP09, která nás jako jedinou zemi z našich sousedů ponechala v ekonomické recesi.
 
Nebojme se to nazvat nacionalismem
 
Problém naší ekonomiky není dočasný, ale je systémový: přeregulovanost, vysoké daně, vysoké zadlužení, velké výdaje státu a především mandatorní, přebujelý sociální stát, přemíra zahraničního kapitálu, ČR nevyváží celky, ale součástky, jsme závislí v exportu na upadající EU. Proto třeba hledat trhy jinde – v zemích s hospodářským růstem…
 
Velmi zásadní myšlenkou knihy, kterou je třeba třikrát podtrhnout a zdůraznit, že potřebujeme silný český národní kapitál. Zahraniční firmy totiž zisk odvádějí pryč a investují ho jinde. Nejsou existenčně spjaty s naší zemí a necítí vůči ní odpovědnost.
 
Autoři knihy odmítají použít pojem „ekonomický nacionalismus“, ale já bych byl na tento pojem naopak hrdý. Jde-li mi o prosperitu, nezávislost a svobodu mé země a mého národa, jsem ekonomickým, politickým i společenským či kulturním nacionalistou (nikoli však šovinistou, protože nezávislost a svobodu přeji i ostatním  národům).
 
Rozpad rodiny, rozvody, nemanželské děti a pokles porodnosti
 
Za velmi podstatné považuji poukázání na rozpad rodiny jako základního stavebního kamene společnosti. To má pak negativní důsledky na morálku ve společnosti a nemožnost udržet financování sociálního státu na nynější úrovni.
 
Rodina dříve byla základní ekonomickou i sociální jednotkou a státní důchody a stát blahobytu její roli oslabil, ne-li zničil. Není pak divu, že čísla o počtu nemanželský dětí, poklesu porodnosti a rozvodovosti jsou tak děsivá – a jsou zde opět dokladována grafy a tabulkami. Rozpadají se přirozené komunity a národ se nyní skládá z vzájemně izolovaných atomizovaných jedinců, kteří spolu pseudo-komunikují přes facebook, ale skutečná lidská komunikace a vazba se ve skutečnosti vytratila.
 
České školství plodí statisíce pologramotných vysokoškoláků z oborů, které jsou k ničemu, a proto jsou tito absolventi nezaměstnatelní a nezaměstnaní. Zatímco nám chybí kvalitní učni a řemeslníci. Zvýšili jsme kvantitu vysokého školství na úkor kvality. Dnes činí „vysokoškoláci“ 27 procent populace mezi 20 až 29 lety. V roce 1990 zde bylo 23 vysokých škol, nyní jich je 72. Nízká kvalita výuky i vyučujících tomu odpovídá stejně jako inflace vysokoškolských titulů. Není ani tak důležitá věda jako taková, ale jak se podaří poznatky aplikovat v praxi a zda se jich chopí schopný podnikatel.
 
Rozklad politiky a státní správy
 
Další oblastí je rozpad státu a jeho institucí. Rozklad politických stran, vyprázdnění idejí, nadvláda nevládních organizací či soudcokracie. Legislativní řád je zaplevelován stovkami nových zákonů ročně, často transpozicí směrnic EU. Nikdo se v ničem nevyzná a nevíme, kdy je za nějakou hloupost více odpovědná EU či my sami.
 
 „Mechanismus vládnutí se u nás v průběhu času velmi zkomplikoval a zneprůhlednil. Zásadní zneprůhlednění se odvíjí od podřízenosti našich orgánů státní moci i správy rozhodnutím a směrnicím Evropské unie. Tvorba drtivé většiny legislativy a dalších norem je tak naprosto vzdálena možnosti demokratické kontroly našimi občany a vzhledem k mechanismům uvnitř EU i mimo reálné možnosti ovlivnění naší politickou reprezentací,“ píše Klaus.
 
Represivní orgány kriminalizují politiku a média rozkládají veřejný prostor manipulativním „zpravodajstvím“.
 
Demise Západu
 
V knize je obecně popisován fenomén „Demise Západu“, kdy Západ rezignuje na své tradiční křesťanské hodnoty, díky nimž byl mnoho staletí na vzestupu a užíval si relativní svobody i prosperity ve srovnání se zbytkem světa. Politická korektnost naše hodnoty rozleptává. Jsou zde tedy popisovány podobné věci jako v legendární knize amerického paleokonzervativce Pata Buchanana Smrt Západu. Ztráta hodnot pak vede ale i k celkovému úpadku Západu, zatímco země typu BRICS jsou na vzestupu. Opět je úpadek Západu demonstrován na mnoha údajích.
 
EU podle Klause nemá právo tyto mimoevropské země kritizovat za potlačování demokracie, neboť sama EU demokracii potlačuje: „Evropa je v současnosti až na výjimky pomalu rostoucím, ne-li zcela stagnujícím kontinentem, charakterizovaným neproduktivním a nedemokratickým politickým a společenským systémem a modelem své vlastní integrace, který bez souhlasu Evropanů směřuje k politické unii. Je kontinentem, kde jsou pošlapávány hodnoty a tradice, které mu umožnily jeho staletí trvající vzestup.“
 
Musíme vystoupit z EU
 
V závěru knihy je navrhnuta řada pozitivních řešení, které mají obnovit hospodářství, ale i společnost v naší zemi. Dvěma slovy je to obnova volného trhu i tradičních hodnot a národní suverenity. Musím s velkou radostí ocenit, že Klaus již nyní přiznává, že obnovit náš stát, jeho prosperitu a svobodu bez vystoupení z EU již nebude možné.
 
„Udržet si konkurenceschopnost bude při zátěži nákladných regulací plynoucích z členství v EU pro ČR téměř nemožné,“ říká Klaus. 
 
Naše členství v EU je základní překážkou, která brání jakémukoli smysluplnému pohybu vpřed. Je závažím, které nás pevně poutá k potápějícímu se kolosu, neschopnému reflexe a změny...Proto je nutné vypracovat strategii i taktiku našeho vystoupení z EU. Tato slova u nás i Evropě znějí stále přes všechny její evidentní neúspěchy jako svatokrádež a rouhání vyvolávající děs,“ píše Klaus.
 
Podle něho jsou nesmyslná strašení, že bychom se po vystoupení z EU stali izolovaným ostrovem.  I rozdělení Československa, včetně jeho měny, ukazuje na relativně jednoduché opuštění federálního státu. „Vyjednat způsob a podmínky našeho vystoupení z EU je nepochybně racionálnější projekt, než doufat v prosazení radikálních změn, které bychom nutně potřebovali, na evropské úrovni,“ míní exprezident.
 
Hlavu vzhůru! a pojďme do toho, pane prezidente
 
Sečteno podtrženo: Klaus s kolektivem napsal knihu desetiletí, která vysvětluje, proč je naše země v takovém průseru a jak z něho ven. Přečtěte si a kupte si ji. Určitě stojí za to.
 
Na závěr si neodpustím jedno malé rýpnutí do pana prezidenta, když už jsem ho tak vychválil. Konečně přiznal, že cesta k prosperitě a svobodě naší země je cestou opuštění EU. Když už tedy před lety podal přihlášku do EU, ODS v době jeho předsednictví podporovala, byť kriticky, vstup do EU a Klaus ratifikoval, byť nerad, Lisabonskou smlouvu ( a sám v knize Evropská integrace bez iluzí přiznal, že se podpisem Lisabonu dost provinil), má tedy nyní co napravovat a nemá právo se stáhnout někam do důchodu. Práce je jako na kostele.
 
Pane prezidente, pokud myslíte svá slova ve své knize vážně, dávám se Vám v boji za obnovení suverenity a svobody a v práci za prosperitu naší vlasti k dispozici a hlásím se do služby. Hlavu vzhůru! a pojďme do toho.
 

 

 
Knihu je možné objednat zde.

 

www.euportal.cz

Klíčová slova: domácí politika  | EU  | Česká republika  | Klaus
7125 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Prosíme o pomoc. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneRasismus je zpátky a sílí

euPortal.cz

Zapomenutý rozhovor se sestrou Lucií Obrana státu bez funkční domobrany je nemyslitelná

Eurabia.cz

Český antiislám žije! Pomozte nám jej propagovat - nové propagační předmětyUSA vyhlásily EU válku. Hospodářskou. Pompeo si jede koupit východňáry

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Nová ruská ústava Kalousek ví stejně dobře jak to ví generál Flynn, že hnutí Blak Lives Matter je jen dočasnou zástěrkou toho, co má přijít po něm. Což je nová barevná revoluce fašistického střihu

ParlamentniListy.cz

Lékař Rogozov: Stará dobrá Anglie se nenávratně propadá do historie! Demografická proměna společnosti přináší mešity, zahalené ženy na ulicích, odstraňování soch a zavádění rasových kvótExkurze do nitra komunistické strany. Těžce nemocný Kohlíček promluvil: Husák, Bil'ak, Štrougal, Jakeš, Ransdorf...
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny