„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Ironie masky Anonymous

Autor: FreePub | Publikováno: 10.11.2013 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Nazývají sami sebe „Anonymous“ a na světě nejznámější skupinou hackerů-anarchistů. Když opustili záři počítačových obrazovek a začali protestovat na veřejnosti – proti protipirátským zákonům, proti uvěznění Juliana Assange atd. – začali (velmi moudře) nosit masky.

Od roku 2008 je maska Guy Fawkese známá díky komiksu Alana Moora, který byl také filmově zpracován, V jako Vendeta.

V tomto příběhu nosí masku osamělý bojovník za svobodu proti vládním nepravostem. Přesto se maska stala symbolem hacktivismu a v reálném životě je tato maska jednou z nejpopulárnějších na světě. Její výrobce – Rubies Costume Company – jich prodává více než 100 000 každý rok a tento výrobek je nejprodávanější maskou na Amazon.com, Amazon.co.uk a Amazon.de. Podle slov jednoho recenzenta je to „velmi užitečné pro ukrytí skutečné identity před veřejností, zatímco provádíte své činy jako Anonymous.“

Je tu zvláštní ironie, že maska V sama o sobě je produkt s autorskými právy. Pokaždé když výrobce prodá jednu svou masku – za 6,49 dolarů, 5,16 liber, nebo 10,5 eur – tak jde část ze zisku společnosti Warner Bros, který vyrobila film jako V jako Vendeta.

Warner Bros je jedním z šesti velkých hollywoodských studií, je to dceřiná společnost TimeWarner a člen organizace Motion Picture Association of America – jde o protivníka Anonymous v boji o on-line pirátství.

Překlad článku The irony of the Anonymous mask
www.theguardian.com/technology/2011/aug/30/irony-of-anonymous-mask

http://www.freepub.cz/

Klíčová slova: média  | internet
5228 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny