„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Úsvit přímé demokracie – první vlaštovka pozitivní změny

Autor: Petr Hampl | Publikováno: 5.11.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Politická třída porazila lid v poměru 184:16 Přesto se objevila první vlaštovka změny - Úsvit přímé demokracie.

Co dělá vládnoucí skupina, když protestní hnutí začne být neúnosně silné? Možností je mnoho, ale jednou z častých figur je vytvoření falešného protestního hnutí, které svede nahromaděnou energii. Před sto lety kupříkladu zakládali továrníci „žluťácké odbory“, které daly dělníkům pocit odporu a zároveň jim šly na ruku. Před pár lety, kdy Amerikou cloumala energie zuřících lidí z nižších tříd jako tzv. „tea party“, zkusily elity nejdříve onálepkovat hnutí za rasistické (třeba podle Obamova ekonomického guru Paula Krugmana je projevem nejdrsnějšího rasismus požadavek vyrovnaného státního rozpočtu) a když to nepomohlo, zafinancovaly banky tzv. „hnutí Occupy Wall Street“ a velká média mu dala plnou podporu. Hnutí Occupy ovládlo protestní prostor a odvážně podpořilo řadu opatření zaměřených na podporu velkých bank proti malým podnikům. Právě těch opatření, díky kterým se americká ekonomika formálně zotavuje z krize a reálně ztrácí 100 000 pracovních míst měsíčně (oficiálně reportovaný nárůst je totiž založen na tom, že přechod z plných úvazků na částečné je vykazován jako vytváření pracovních míst). To jsem podrobněji rozebral zde.

Co to má společného s našimi volbami? Stále větší část obyvatel České republiky v posledních letech vidí rudě a začíná zpochybňovat, zda za komunistů náhodou nebylo lépe. Zájem politicko-korporátně-intelektuální elity totiž začal mířit opačným směrem než zájem dolních 90% a dokáže svůj zájem bez problémů prosadit (od toho jsou elity elitami). Nejde jen o šéfy politických stran a poslance, ale také o vysoké ministerské úředníky, kapitány korporací vydělávajících na státních regulacích, bankovní manažery, rektory univerzit, špičky akademie věd, politické komentátory, umělce žijící z dotací a mnoho dalších. Ti všichni společně představují vládnoucí režim zastupovaný etablovanými politickými stranami. Jenže ta stejná opatření, která pro tyhle lidi znamenají evropské dotace, cestu k novým pracovním místům na úřadech a prostor pro braní úplatků, ta stejná opatření znamenají pro ostatní nezaměstnanost, zdražování a celkové snižování životních šancí. To je skutečnou příčinou lidového hněvu. Ne to, co prováděl bývalý předseda vlády s šéfkou svého sekretariátu (dokonce i ty přehnané odměny by byly snesitelné, kdyby se lidem dařilo dobře).

A jaký, že je tedy výsledek voleb? Z 200 poslanců nového parlamentu jsou 184 členové zavedené politické třídy, na kterou všichni nadáváme.

ANO nelze za protestní stranu pokládat ani okrajově. Její majitel už roky udržoval výborné vztahy s šéfy všech politických stran, ovlivňoval je (ještě před rokem se k tomu hrdě hlásil) a pohádkově na tom zbohatl. Zatímco podnikatelé - naivkové se snažili něco vyrábět nebo prodávat, Andrej Babiš pochopil, že cesta k úspěchu stojí na regulacích, dotacích a manipulaci se státním majetkem. Ostatně, v jeho programu taky nenajdete ani jeden jediný návrh, který by znamenal nějakou konkrétní změnu. Pořád se tedy vracíme k oblíbenému vzorci. Naštvaný lid, falešné protestní hnutí a zablokování pokusů o změnu.

Jenže není všechno černé a existuje jedna skupina lidí, které se podařilo zeď vládnoucí elity prorazit. Tomio Okamura s programovými body, jak je formuloval Pavel Kohout.

1)      zavedení institutu referenda,

2)      odvolatelnost politiků.

Třetí bod (trestní odpovědnost politiků) ve velmi problematický. Chci mít možnost svého poslance nebo prezidenta odvolat sám. Nechci takovou pravomoc svěřit prokurátorovi, který se snaží zavděčit prezidentovi nebo nějakému mafiánskému kmotrovi. Jestli mají mít prokurátoři a soudci moc fakticky odvolávat politiky, ať si je taky sami volí a ať za ně nesou odpovědnost. Ale to je spíše detail, protože nic takového nebude zavedeno. Stejně jako nemá smysl se zabývat hromadou pitomostí, které se do programu Okamurova hnutí dostaly spíše omylem (založení státní telekomunikační společnosti, dvě DPH na různé typy knih, zpětné zabavování majetku boháčů apod.) a které nikdy nebudou realizovány.

To podstatné ale je, že je v poslanecké sněmovně 16 lidí s odhodláním dát lidem možnost, aby místo poslanců rozhodovali sami a aby odvolávali své zástupce, když s nimi nebudou spokojeni. Bez takových opatření můžeme mít volby třeba dvakrát ročně a stejně se nic nezmění.

Takže nezbývá než blahopřát všem z hnutí Úsvit přímé demokracie a držet jim palce. A hlavně počítat s tím, že pokud budou šlapat vládnoucí elitě na paty, téměř jistě na ně vyšle spolehlivé vlčáky typu Šlachty, Ištvána nebo Šotta. Zatýkání politicky nepohodlných je, žel, v poslední době součástí běžné praxe vládnoucí elity.

Můžeme taky litovat, že další protestní strany neuspěly  - vesměs kvůli děsivě amatérsky vedeným kampaním. Osobně doufám, že třeba Svobodní budou mít za pár měsíců nové vedení a novou mentalitu, protože je to strana s potenciálem změnit ještě mnohem víc než Úsvit.

Dodatek:

Pár hodin po publikaci tohoto blogu vyšel rozhovor s Andrejem Babišem (zde): Žádné systémové změny. Prioritou je rozdělit víc evropských dotací, ať to stojí, co to stojí. A hned za tím úprava zákona o státních zakázkách, který prý úředníky příliš omezuje. Obávám se, že ti, kdo chápali hlas pro hnutí ANO jako hlas protestní, budou velmi rychle vyvedeni z omylu. Stejně dobře to mohli hodit Sobotkovi, Kalouskovi nebo Němcové.

http://hampl.blog.ihned.cz/

čtěte také:

Okamura se odkopal: Je iluminát?

Pokrytec Karel odsoudil "rasistu" Okamuru. Ale myslí si totéž

Má ČR pomáhat Izraeli? Okamura ví, jaká pomoc by byla nejlepší

 

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | demokracie
9256 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Černý scénář pro Ameriku. Reálně hrozí rozpad USA Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

euPortal.cz

Během minulého týdne byla tureckými ultranacionalisty, včetně příznivců Šedých vlků, napadena shromáždění Kurdů ve vídeňských FavoritenChci zavraždit tu zrůdu... Pavel Novotný: Vězení a padák z ODS? Policie teď trestně stíhá starostu Řeporyjí kvůli podněcování k trestnému činu vraždy jeho jmenovce, bývalého policejního prezidenta

Eurabia.cz

Video: Dívka dostává sodu, protože je bílá...Rizikový faktor – imigranti: Rakousko zavádí systém včasného varování

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Obchod s lidskými orgány odebraným asi třem stům zajatým nebo uneseným Srbům. Měl se na tom podílet právě Hashim Thaçi, tehdy již premiér nezávislého KosovaPatrušev, Putin a Pandemie

ParlamentniListy.cz

Poslanec ze zahraničního výboru volá do akce BIS. Padla jména Hřib, Kolář, Novotný, Vystrčil a Kundra. Jenže jde údajně o mnohem vícZnámý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny