„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Úsvit přímé demokracie – první vlaštovka pozitivní změny

Autor: Petr Hampl | Publikováno: 5.11.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Politická třída porazila lid v poměru 184:16 Přesto se objevila první vlaštovka změny - Úsvit přímé demokracie.

Co dělá vládnoucí skupina, když protestní hnutí začne být neúnosně silné? Možností je mnoho, ale jednou z častých figur je vytvoření falešného protestního hnutí, které svede nahromaděnou energii. Před sto lety kupříkladu zakládali továrníci „žluťácké odbory“, které daly dělníkům pocit odporu a zároveň jim šly na ruku. Před pár lety, kdy Amerikou cloumala energie zuřících lidí z nižších tříd jako tzv. „tea party“, zkusily elity nejdříve onálepkovat hnutí za rasistické (třeba podle Obamova ekonomického guru Paula Krugmana je projevem nejdrsnějšího rasismus požadavek vyrovnaného státního rozpočtu) a když to nepomohlo, zafinancovaly banky tzv. „hnutí Occupy Wall Street“ a velká média mu dala plnou podporu. Hnutí Occupy ovládlo protestní prostor a odvážně podpořilo řadu opatření zaměřených na podporu velkých bank proti malým podnikům. Právě těch opatření, díky kterým se americká ekonomika formálně zotavuje z krize a reálně ztrácí 100 000 pracovních míst měsíčně (oficiálně reportovaný nárůst je totiž založen na tom, že přechod z plných úvazků na částečné je vykazován jako vytváření pracovních míst). To jsem podrobněji rozebral zde.

Co to má společného s našimi volbami? Stále větší část obyvatel České republiky v posledních letech vidí rudě a začíná zpochybňovat, zda za komunistů náhodou nebylo lépe. Zájem politicko-korporátně-intelektuální elity totiž začal mířit opačným směrem než zájem dolních 90% a dokáže svůj zájem bez problémů prosadit (od toho jsou elity elitami). Nejde jen o šéfy politických stran a poslance, ale také o vysoké ministerské úředníky, kapitány korporací vydělávajících na státních regulacích, bankovní manažery, rektory univerzit, špičky akademie věd, politické komentátory, umělce žijící z dotací a mnoho dalších. Ti všichni společně představují vládnoucí režim zastupovaný etablovanými politickými stranami. Jenže ta stejná opatření, která pro tyhle lidi znamenají evropské dotace, cestu k novým pracovním místům na úřadech a prostor pro braní úplatků, ta stejná opatření znamenají pro ostatní nezaměstnanost, zdražování a celkové snižování životních šancí. To je skutečnou příčinou lidového hněvu. Ne to, co prováděl bývalý předseda vlády s šéfkou svého sekretariátu (dokonce i ty přehnané odměny by byly snesitelné, kdyby se lidem dařilo dobře).

A jaký, že je tedy výsledek voleb? Z 200 poslanců nového parlamentu jsou 184 členové zavedené politické třídy, na kterou všichni nadáváme.

ANO nelze za protestní stranu pokládat ani okrajově. Její majitel už roky udržoval výborné vztahy s šéfy všech politických stran, ovlivňoval je (ještě před rokem se k tomu hrdě hlásil) a pohádkově na tom zbohatl. Zatímco podnikatelé - naivkové se snažili něco vyrábět nebo prodávat, Andrej Babiš pochopil, že cesta k úspěchu stojí na regulacích, dotacích a manipulaci se státním majetkem. Ostatně, v jeho programu taky nenajdete ani jeden jediný návrh, který by znamenal nějakou konkrétní změnu. Pořád se tedy vracíme k oblíbenému vzorci. Naštvaný lid, falešné protestní hnutí a zablokování pokusů o změnu.

Jenže není všechno černé a existuje jedna skupina lidí, které se podařilo zeď vládnoucí elity prorazit. Tomio Okamura s programovými body, jak je formuloval Pavel Kohout.

1)      zavedení institutu referenda,

2)      odvolatelnost politiků.

Třetí bod (trestní odpovědnost politiků) ve velmi problematický. Chci mít možnost svého poslance nebo prezidenta odvolat sám. Nechci takovou pravomoc svěřit prokurátorovi, který se snaží zavděčit prezidentovi nebo nějakému mafiánskému kmotrovi. Jestli mají mít prokurátoři a soudci moc fakticky odvolávat politiky, ať si je taky sami volí a ať za ně nesou odpovědnost. Ale to je spíše detail, protože nic takového nebude zavedeno. Stejně jako nemá smysl se zabývat hromadou pitomostí, které se do programu Okamurova hnutí dostaly spíše omylem (založení státní telekomunikační společnosti, dvě DPH na různé typy knih, zpětné zabavování majetku boháčů apod.) a které nikdy nebudou realizovány.

To podstatné ale je, že je v poslanecké sněmovně 16 lidí s odhodláním dát lidem možnost, aby místo poslanců rozhodovali sami a aby odvolávali své zástupce, když s nimi nebudou spokojeni. Bez takových opatření můžeme mít volby třeba dvakrát ročně a stejně se nic nezmění.

Takže nezbývá než blahopřát všem z hnutí Úsvit přímé demokracie a držet jim palce. A hlavně počítat s tím, že pokud budou šlapat vládnoucí elitě na paty, téměř jistě na ně vyšle spolehlivé vlčáky typu Šlachty, Ištvána nebo Šotta. Zatýkání politicky nepohodlných je, žel, v poslední době součástí běžné praxe vládnoucí elity.

Můžeme taky litovat, že další protestní strany neuspěly  - vesměs kvůli děsivě amatérsky vedeným kampaním. Osobně doufám, že třeba Svobodní budou mít za pár měsíců nové vedení a novou mentalitu, protože je to strana s potenciálem změnit ještě mnohem víc než Úsvit.

Dodatek:

Pár hodin po publikaci tohoto blogu vyšel rozhovor s Andrejem Babišem (zde): Žádné systémové změny. Prioritou je rozdělit víc evropských dotací, ať to stojí, co to stojí. A hned za tím úprava zákona o státních zakázkách, který prý úředníky příliš omezuje. Obávám se, že ti, kdo chápali hlas pro hnutí ANO jako hlas protestní, budou velmi rychle vyvedeni z omylu. Stejně dobře to mohli hodit Sobotkovi, Kalouskovi nebo Němcové.

http://hampl.blog.ihned.cz/

čtěte také:

Okamura se odkopal: Je iluminát?

Pokrytec Karel odsoudil "rasistu" Okamuru. Ale myslí si totéž

Má ČR pomáhat Izraeli? Okamura ví, jaká pomoc by byla nejlepší

 

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | demokracie
8858 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Dvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019Bilderberg! Známe agendu a účastníky letošního setkání šedých korifejů ve Švýcarsku

ePortal.cz

Jestli si u nás Putin někoho platí, tak je to tenhle joudaNež důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihy

euPortal.cz

Boj sluníčkářů, neomarxistů a elitářů proti vlastencům a normálním hodnotám se přiostřuje. Dokonce napadli nedávno i Ladislava Jakla... Pomozte nám proto prosímVšechny polistopadové vlády bohužel nechaly zbídačit a chátrat českých venkov a zničit české zemědělství

Eurabia.cz

Imigranti v detenčním centru se vzbouřili: chtějí kapesnéBelgičané se v zaimigrované a islamizované Belgii už necítí doma

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilekMarkéta Šichtařová má několik rad pro Klausovo hnutí. A reaguje na Macronův šílený nápad, který hrozí zabít východní ekonomiky v EU
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny