„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Fuck off, pane Zemane, vzkázal Černý. Nebo spíše vizualizované gesto proti Hradu a chrámu sv. Víta?

Autor: Václav Lamr | Publikováno: 30.10.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace


Sochař David Černý, známý svými provokativními sochami, jako je socha sv. Václava sedícího na břichu mrtvého koně visící v pražské Lucerně s vyplazeným jazykem zdechliny nebo kráčejícího trabantu v zahradě Německého velvyslanectví se nedávno celoevropsky postaral o provokující a šokující událost skrze plastiku Entropy v Bruselu, kde například jednu zemi zpodobnil jako reliéf tureckého záchodu. Zastupitelé České republiky museli vynaložit maximální diplomatické úsilí, aby uklidnili pobouřené zastupitele jisté země s odkazem na svobodu umělecké tvorby.

Autor růžového nátěru sovětského tanku osvoboditelů v porevoluční době, sochař David Černý, v těchto dnech vyslal docela působivý signál na Hrad panu presidentu Miloši Zemanovi, když na pontonu, umístěnému na klasickém místě hladiny Vltavy mezi Národním divadlem a Karlovým mostem vztyčil desetimetrovou modro-fialovou ruku ( zápěstí ) se vztyčeným prostředníčkem směrem k pražskému Hradu. Turisté mají opět o čem přemýšlet a málokterým to dojde.

Tento sprostý heppening povolila pražská správa Vltavy, a tedy potažmo Magistrát. Prostřední prst je prodloužený do působivé výšky o tři až čtyři další články a docela působivě přetíná malebné panoráma Pražského hradu s Karlovým mostem touto urážející vertikálou vztyčeného prostředního prstu. Tento nejdelší prst obvykle užíváme k nejmenovanému aktu po použití WC. Tím jsem nevyjmenoval všechny formy použití tohoto prstu, protože tento text mohou číst i nezletilí. Ostatně jmenovanou funkci prostředníku v orientélních zemích významně poznáte při styku s hostiteli. Musíte si dát pozor a být dobře informováni zvláště v muslimských zemích a v Indii. Je totiž děsné faux pas, podává-li levičák ruku levou a uchopuje-li levák levou rukou pokrm. Lidé těchto destinací ke styku s jinými a k jídlu používají pravou ruku.

Nicméně český občan David Černý tím gestem pravé ruky chtěl v dnešní předvolební atmosféře vyjádřit své "Fuck off pane Zemane" na Hradě. Jak se sám vyjádřil, "vzniklo toto provokaující dílo z nasr+anosti na pobolševické praktiky presidenta," které - dle občana Davida Černého - nabourávají zásady demokracie." ( konec citátu z Metro 22. října, str. 02)

Pan president Miloš Zeman koná pro ČR ale především pro Evropskou unii důležitou a téměř strategickou návštěvu Ukrajiny, která se zajímá o budoucím připojení ke společenství EU. Jsem docela zvědav, jak president Zeman po návratu z Kyjeva okomentuje dílo tohoto havlistického umělce.

Nyní jedno důležité sdělení vedoucím církví v České republice a biskupům. Aniž si toho byl občan a sekulární umělec David Černý vědom, svým vztyčeným gestem prostředníku pravé ruky nazvaným obecně v anglosaském světě "FUCK OFF" (význam slova ani nechci znát) vysílá sprosté gesto nejen na Hrad jako sídlo presidenta a tudíž i vlády České republiky, ale i vůči katedrále svatého Víta, Vojtěcha a Václava. pominu-li sídlo arcibiskupa Duky. Kněžiště svatého Václava a chrámový prostor katedrály je odjakživa centrálním místem úcty našeho národa českého a moravského vůdči Bohu Stvořiteli a Pánu Ježíši Kristu Spasiteli a Vůdci národů. Jestliže víme, že nedaleko kněžiště svatého knížete Václava se nalézal onen kdysi kamenný trůn Krále, tedy Krále králů, Pána Ježíše Krista, Pána našeho národa, vnímáme toto sprosté vizualizované gesto rouhání a výsměchu onoho prstu sochaře Davida Černého jako: "Fuck of Bože, fuck off Ježíši, králi národů...

Děsné rouhání, jehož paralelní předchuť jsem zde prožil, když si v katedrále roku 2000 za přítomnosti presidenta Václava Havla, kardinála Vlka, pana Dalaj lámy, kněze Tomáše Halíka, zástupce hinduistů, muslimů a Judaistů - podávali jmenovaní ruku smíru a zapalovali oheň jednoty několik metrů od svatostánku. Když hinduistický kněz jmenoval své početné bohy vesmíru, Jupitera a Saturna na místě, kde se národ odjakživa klaněl Bohu Abrahámovu a Mesiáši Pánu Ježíši. Děsné znesvěcení a rouhání. To se však odehrávalo uvnitř, v prostoru chrámu, kde tehdy i katedrální zvony duněly jinak než obvykle...jaksi zděšeně.

Ale nyní jde o gesto rouhání zevně na odiv národům, proudícím formou turistů srdcem Evropy. Ne, nedramatizuji to, jen se divím, že to nikomu ještě nedošlo, že ještě nikdo nepodal protest, tresní oznámení, nebo výkřik zděšení nad tím, co se děje v těchto hodinách v Praze. A vůči onomu posvátnému a pietnímu místu. Každý vtyčený obelisk, minaret, sloup či socha jsou vizuelní demonstrací určitých duchovních sil, které se tak demonstrují ve společnosti.

"Ó Pane Ježíši, smiluj se nad námi, smiluj se nad naším národem, odpusť takové ohavné rouhání vúdči Tvému jménu uprostřed národů..."
 

Klíčová slova: pravdoláska  | propaganda  | Zeman
4408 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Dvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019Bilderberg! Známe agendu a účastníky letošního setkání šedých korifejů ve Švýcarsku

ePortal.cz

Než důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihyEliminace slov maminka a tatínek je ukázkou blbosti, nikoliv pokroku

euPortal.cz

Rusko rekordně nakupuje zlato a posiluje tak svou nezávislost. Tím bychom se měli inspirovat i myPodpořte nás prosím a bojujte společně s námi za to, aby naše země byla opět naše, aby se tu dalo dobře a bezpečně žít a abychom tuto zemi ubránili pro nás i pro naše děti a vnuky a další generace

Eurabia.cz

Čech si nechtěl nechat líbit předbíháni muslimem a tak ho německá policie zmlátila! Pro Němce jsme horší než muslimovéVelení švédské armády se již připravuje na nasazení proti odpůrcům imigrace a islámu?!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Volíte ANO? Jste zloději. Šílená veřejnoprávní jízda Josefa Klímy, i vy ji platíte. A jak se „maká“ v ČT? Peníze lítají ven oknem. Kontrolor ČRo Kňourek šel do otáčekMádle, styď se. Menšík by vám vrazil! Neukojená touha Geislerové a oprsklý strup Minář. Do toho všeho ČT. Ivan Vyskočil masakruje „Václavák“
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny