„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

HLAVU VZHŮRU navrhuje, aby katolická církev odkoupila kostel sv. Michaela v Praze

Autor: redakce | Publikováno: 26.10.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Volební blok Hlavu vzhůru požaduje vyřešení současné ostudné situace kolem kostela svatého Michaela v Praze na Starém Městě. Je nepřijatelné, že tento kostel, který je součástí našeho národního dědictví, je celé dlouhé roky znesvěcován a devastován a odpovědní činitelé před tímto problémem zavírají oči.

Je nepochopitelné, že patnáct let nikomu z kompetentní lidí nevadí, že chrám je využíván jako místo, kde probíhají erotické show a v poslední době byl kostel využíván dokonce jako nevěstinec. Odpovědnost padá jednoznačně na ministry kultury, kteří tento resort zastávali v posledních 15 letech a nebyli schopni tuto neudržitelnou situaci vyřešit.

Za posledních patnáct let se na současném stavu podepsala hned celá řada politiků. Nejprve to byl ministr kultury ve vládě Miloše Zemana Pavel Dostál. Vláda Mirka Topolánka na tento post později nominovala Martina Štěpánka. Ve druhé Topolánkově vládě obsadila tento post Helena Třeštíková, kterou po čtrnácti dnech nahradil člen TOP09 Václav Jehlička. Ve Fischerově vládě zastával tento post bývalý komunista Václav Riedlbauch. V Nečasově vládě byl tento post vyhrazen TOP 09. Nejprve jej zastával bývalý komunista Jan Besser a poté Alena Hanáková, která stejně jako on skončila ve funkci předčasně.

Rozhodující roli ovšem sehrál bývalý ředitel Národní knihovny a pozdější kandidát do Senátu za KDU-ČSL Vlastimil Ježek, který patřil k velmi blízkým spolupracovníkům jak Václava Havla, tak Karla Schwarzenberga. Vlastimil Ježek schválením předal kostel zcela neprůhlednému vlastníkovi. Bez viny nejsou ani primátoři Svoboda a Hudeček a starosta městské části Praha 1 za TOP 09 Oldřich Lomecký.

Je tedy zjevné, že na situaci, která vznikla kolem kostela sv. Michaela, měli rozhodující podíl lidé blízcí Václavu Havlovi a Karlu Schwarzenbergovi, kteří mají za současný stav mimořádné kulturní a historické památky jednoznačně svůj díl viny. Je s podivem, že se dnes ozývají hlasy, které se snaží tyto skupiny, soustředěné zejména kolem TOP 09 a lidovců, z tohoto „kulturního zločinu“ vyvinit.
Volební blok HLAVU VZHŮRU nesouhlasí se snahami, aby byl tento sakrální prostor přeměněn na středisko multikulturního a mezináboženského dialogu pod patronátem Evropské unie, ani s tím, aby bylo z kostela vytvořeno nákupní centrum, jak předpokládá poslední záměr stávajícího majitele.

Za jediné rozumné řešení považujeme, aby katolická církev z restitučních prostředků, které od státu dostane, kostel zakoupila, aby mohl být důstojně využit s ohledem na svou historii a neopakovaly se již hrůzy, kterým byl tento chrám v poslední době vystaven. Věříme, že tento krok by byl od katolické církve vstřícným gestem, které by pozitivně přijali nejen věřící, ale i široká veřejnost.

Mgr. Jana VOLFOVÁ

statutární místopředsedkyně SUVERENITY – Bloku Jany Bobošíkové,

kandidátka do Poslanecké sněmovny PČR za HLAVU VZHŮRU – volební blok

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | církev
2165 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako morV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Rusko představuje léčbu COVIDU-19 s pomocí léku proti maláriiPUTINOVO POSELSTVÍ NÁRODU

Eurabia.cz

Imigrant v Norsku podpálil kostelKoronavirus: Mocenská elita se stará jen o sebe, obyčejní lidé ať klidně chcípnou

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

ČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...Pomoc Ruska a nepomoc NATO a EU Itálii...

ParlamentniListy.cz

EU předvedla, jak je odtržená od reality. Obejmi svého Číňana, a virus se vesele šířil. Nejlépe to zvládly státy za „železnou oponou“, všiml si Černý z TrikolóryHrozí tragédie, varuje hejtman-exprimář. A naštval se na ODS: Co to hrajete? Máte to z Číny?
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny