„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Vyjádření k hákovému kříži na stránkách volebního bloku Hlavu vzhůru!

Autor: Jan Sedláček | Publikováno: 16.10.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Na stránce volebního bloku Hlavu vzhůru! se v minulých dnech objevil můj článek ,,Bobošíková vs. Schwarzenberg,“ který jsem zde na blogu idnes.cz zveřejnil začátkem října. Vzhledem k tomu, že ten článek (a zejména obrázek v jeho úvodu) vyvolává značné mediální pozdvižení, přináším své vyjádření k této kauze.

Úvodem bych chtěl podotknout, že ten článek nebyl určen pro použití v předvolební kampani volebního bloku Hlavu vzhůru! a ani jsem se nijak nepřičinil o to, aby byl publikován na stránkách tohoto bloku. Bylo pro mě překvapením (byť příjemným překvapením), že se zde tento článek objevil.

O to více mě dnes zaskočilo, když jsem si přečetl nejrůznější mediální reakce i vyjádření Miroslava Kalouska, který tvrdí, že je to ,,mimo veškerou elementární slušnost.“ Ponechám nyní stranou paradoxní situaci, kdy Kalousek mluví o slušnosti, a zaměřím se na některé body, ke kterým bych se chtěl vyjádřit.

Za prvé, autorem zmíněného obrázku nejsem já, nalezl jsem jej- jak již bylo v onom článku uvedeno- na webu FreeGlobe. Protože média obrázek na tomto webu zřejmě nenašla, uvádím zde odkaz přímo na stránku, odkud pochází:

http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/3308-bez-komentare-schwarzenberg-se-konecne-priznal.aspx

Za druhé, je příznačné, že si mainstreamová média z celého článku všimla prakticky pouze toho obrázku s hákovým křížem, zatímco článek jako takový, byť mnohem důležitější než onen obrázek, unikl jejich pozornosti. Toto vyzdvižení detailu na úkor celku je jednou z klasických forem mediální manipulace a v tomto případě má jediný účel- co nejvíce poškodit volební blok Hlavu vzhůru! Je ovšem otázkou, zda tento účel bude splněn. Je dokonce možné, že si díky tomu přečte ten článek více lidí a mnozí si uvědomí, jak je s nimi manipulováno- což médiím naopak vezme vítr z plachet. To ovšem poznáme až v příštích dnech.

Za třetí, co se týče motivu hákového kříže na zmíněném obrázku, souhlasím s tím, že je to trochu přehnané. Avšak to jsem uvedl již v původním článku, kde jsem napsal, že se jedná o nadsázku. Má to především symbolizovat, že zde Karel Schwarzenberg hájí německé zájmy, nikoliv české. Když jsem ten obrázek vkládal do článku, šlo mi o zdůraznění právě tohoto faktu- a nikoliv vazeb Schwarzenberga na nacisty, i když zřejmě není pravda, že by tyto vazby byly jen fikcí.

A co je ze všeho nejpodstatnější, celá tato situace nic nemění na tom, že média přistupují k lidem, jako je Bobošíková, úplně jinak než k pravdoláskařům typu Schwarzenberga- což bylo ostatně hlavním tématem zmíněného článku. Když Schwarzenberg a Bobošíková udělají ten samý čin, kníže je za to chválen, zatímco Bobošíková kritizována. Považuji za pravděpodobné, že pokud by se na stránkách TOP 09 objevil obrázek, na kterém by byla Jana Bobošíková zobrazena se symbolem hákového kříže, média by se nad tím vůbec nepozastavila, popřípadě by to dokonce schvalovala.

Původní článek, byť již bez zmíněného obrázku, který jsem byl nucen odstranit, najdete zde: http://jansedlacekjan.blog.idnes.cz/c/364009/

http://jansedlacekjan.blog.idnes.cz

Klíčová slova: pravdoláska  | média  | Schwarzenberg
5521 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny