„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Paroubek o Zemanově izraelském faux pas: Byla to jeho velká politická chyba

Autor: -abb- | Publikováno: 16.10.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Předseda národních socialistů Jiří Paroubek kritizuje diplomatické počínání prezidenta Miloše Zemana vůči Izraeli. Jednostranná podpora izraelské politiky, jakou Zeman předvádí, není rozumná a produktivní, myslí si.

"Byla to prezidentova velká politická chyba," odpověděl Jiří Paroubek pro Prvnizpravy.cz, když se ho redakce serveru zeptala, co si myslí o silně proizraelských postojích a názorech hlavy státu.

"Složitost a zákruty myšlenkových pochodů Miloše Zemana mne příliš nezajímají a nechci se jimi ani zabývat," dodal pak na dotaz, zda si myslí, že Miloš Zeman tomu, co v blízkovýchodní tématice prezentuje, skutečně věří a je o tom bytostně přesvědčen, nebo jde z jeho strany jen o taktiku, protože ví, že takové názory je dobré zastávat, pokud to chce v politice dotáhnout daleko.

Jiří Paroubek je znám svým vyváženým postojem v zahraniční politice, kritizoval zahraniční politiku Karla Schwarzenberga a kritizuje i tu Zemanovu, protože ve věcí Blízkého východu oba politici sdílejí podobná stanoviska, která podle Paroubka poškozují naše vztahy s dalšími, převážně arabskými zeměmi.

Paroubek Zemanovy kroky kritizoval už ve svém textu na blogu serveru vasevec.cz. "Miloš Zeman jede na návštěvu Izraele a té přičítá pravděpodobně epochální význam. Desítky let si mezinárodní společenství neví rady, co udělat s Palestinci, kteří ztratili po vzniku státu Izrael svůj domov. Český prezident to ale vidí jasně. Ať se o ně postará Saudská Arábie a další bohaté ropné arabské státy," ironizuje Zemanovy postoje, ke kterým se prezident přiznal v Hradci Králové, ještě před návštěvou Izraele.

Kritizoval rovněž Zemanovu myšlenku přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

"Upřímně, nevěřím ani, že takováto jednostranná podpora izraelské politiky je rozumná a produktivní. Tedy, nemyslím pouze z hlediska českých národních zájmů, ale také pro podporu mezinárodní pozice Izraele. Vidím to tak, že je dobré udržovat velmi dobré vztahy současně k Izraeli i k arabským státům. Naše republika je přece součástí Západu a chce-li Západ ovlivňovat také postoje arabských států, není k tomu nejlepší cestou jednosměrná podpora jen jedné strany sporu. S takovýmito nuancemi politiky si M. Zeman ale zjevně nedělá velkou hlavu," napsal Jiří Paroubek.

Zeman se podle něho nechává volně unášet svými zažitými, v zásadě však bludnými a ideologizovanými představami o nebezpečnosti islámu pro západní civilizaci.

"Řešení pro vysoce komplikovanou oblast Blízkého východu střílí od boku, s pohotovostí legendárních pistolníků Divokého západu. Zřejmě není již schopen se koncentrovat na seriózní studium podkladových materiálů," dodal Paroubek, podle kterého příští ministr zahraničí – ať již to bude L. Zaorálek, J. Kohout či P. Telička – naštěstí nesdílejí avanturistický přístup prezidenta k řešení blízkovýchodní problematiky.

"Snad tedy nebude tak zle… Příští český ministr zahraničí a premiér to ale bez ostrých střetů s prezidentem nezvládne," dodává.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | Izrael  | sionismus  | Zeman
3416 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)

ePortal.cz

Správnej chlap je ženskáDotační socialismus nás žene do pekel

euPortal.cz

Evropský parlament přichází s dalším nástrojem, kterým bude trestat "neposlušné" členské státy. Byli jsme před Bruselem, budeme i po němTo už je vážně jak za bolševika. BIS bude u nás určovat, co se bude učit ve školách!

Eurabia.cz

Lukáš Lhoťan komentuje: "Před německou 4. říši nás ochrání pouze USA aneb co nedokázal Hitler plní se skrze EU"Poslanec Bundestagu chce reformu EU - v partnerství s Ruskem

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

ParlamentniListy.cz

Komentátorka nejen o „lepšolidech“: Profesor Putna! Akademik, intelektuál, elita národa, řeklo by se... A on označí prezidenta za „směšného ožralu“. To mluví za svéChcete slyšet moje názory, nebo svoje? Já mohu odejít! Filip se pořádně rozčílil na moderátorku Českého rozhlasu
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny