„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Paroubek o Zemanově izraelském faux pas: Byla to jeho velká politická chyba

Autor: -abb- | Publikováno: 16.10.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Předseda národních socialistů Jiří Paroubek kritizuje diplomatické počínání prezidenta Miloše Zemana vůči Izraeli. Jednostranná podpora izraelské politiky, jakou Zeman předvádí, není rozumná a produktivní, myslí si.

"Byla to prezidentova velká politická chyba," odpověděl Jiří Paroubek pro Prvnizpravy.cz, když se ho redakce serveru zeptala, co si myslí o silně proizraelských postojích a názorech hlavy státu.

"Složitost a zákruty myšlenkových pochodů Miloše Zemana mne příliš nezajímají a nechci se jimi ani zabývat," dodal pak na dotaz, zda si myslí, že Miloš Zeman tomu, co v blízkovýchodní tématice prezentuje, skutečně věří a je o tom bytostně přesvědčen, nebo jde z jeho strany jen o taktiku, protože ví, že takové názory je dobré zastávat, pokud to chce v politice dotáhnout daleko.

Jiří Paroubek je znám svým vyváženým postojem v zahraniční politice, kritizoval zahraniční politiku Karla Schwarzenberga a kritizuje i tu Zemanovu, protože ve věcí Blízkého východu oba politici sdílejí podobná stanoviska, která podle Paroubka poškozují naše vztahy s dalšími, převážně arabskými zeměmi.

Paroubek Zemanovy kroky kritizoval už ve svém textu na blogu serveru vasevec.cz. "Miloš Zeman jede na návštěvu Izraele a té přičítá pravděpodobně epochální význam. Desítky let si mezinárodní společenství neví rady, co udělat s Palestinci, kteří ztratili po vzniku státu Izrael svůj domov. Český prezident to ale vidí jasně. Ať se o ně postará Saudská Arábie a další bohaté ropné arabské státy," ironizuje Zemanovy postoje, ke kterým se prezident přiznal v Hradci Králové, ještě před návštěvou Izraele.

Kritizoval rovněž Zemanovu myšlenku přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

"Upřímně, nevěřím ani, že takováto jednostranná podpora izraelské politiky je rozumná a produktivní. Tedy, nemyslím pouze z hlediska českých národních zájmů, ale také pro podporu mezinárodní pozice Izraele. Vidím to tak, že je dobré udržovat velmi dobré vztahy současně k Izraeli i k arabským státům. Naše republika je přece součástí Západu a chce-li Západ ovlivňovat také postoje arabských států, není k tomu nejlepší cestou jednosměrná podpora jen jedné strany sporu. S takovýmito nuancemi politiky si M. Zeman ale zjevně nedělá velkou hlavu," napsal Jiří Paroubek.

Zeman se podle něho nechává volně unášet svými zažitými, v zásadě však bludnými a ideologizovanými představami o nebezpečnosti islámu pro západní civilizaci.

"Řešení pro vysoce komplikovanou oblast Blízkého východu střílí od boku, s pohotovostí legendárních pistolníků Divokého západu. Zřejmě není již schopen se koncentrovat na seriózní studium podkladových materiálů," dodal Paroubek, podle kterého příští ministr zahraničí – ať již to bude L. Zaorálek, J. Kohout či P. Telička – naštěstí nesdílejí avanturistický přístup prezidenta k řešení blízkovýchodní problematiky.

"Snad tedy nebude tak zle… Příští český ministr zahraničí a premiér to ale bez ostrých střetů s prezidentem nezvládne," dodává.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | Izrael  | sionismus  | Zeman
4236 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Pokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem celé policejní akce, pak se nelze vyhnout spekulacím o vyprovokování střetů policiíMylná tolerance obřích dluhů

euPortal.cz

25 procent autorů vyžadovaných při zkouškách z literatury by mělo být černých, požadují v BritániiPutin označil rozhodnutí kancléřky Angely Merkel přijmout do Německa více než milion uprchlíků převážně z válkou rozervané Sýrie za „kardinální chybu“

Eurabia.cz

Schwarzenberg: "Řveme, jako by nám uprchlíci řezali krky!"Erdogan: Macron chce zastrašit muslimy!!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili SvobodníŠok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny