„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Paroubek o Zemanově izraelském faux pas: Byla to jeho velká politická chyba

Autor: -abb- | Publikováno: 16.10.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Předseda národních socialistů Jiří Paroubek kritizuje diplomatické počínání prezidenta Miloše Zemana vůči Izraeli. Jednostranná podpora izraelské politiky, jakou Zeman předvádí, není rozumná a produktivní, myslí si.

"Byla to prezidentova velká politická chyba," odpověděl Jiří Paroubek pro Prvnizpravy.cz, když se ho redakce serveru zeptala, co si myslí o silně proizraelských postojích a názorech hlavy státu.

"Složitost a zákruty myšlenkových pochodů Miloše Zemana mne příliš nezajímají a nechci se jimi ani zabývat," dodal pak na dotaz, zda si myslí, že Miloš Zeman tomu, co v blízkovýchodní tématice prezentuje, skutečně věří a je o tom bytostně přesvědčen, nebo jde z jeho strany jen o taktiku, protože ví, že takové názory je dobré zastávat, pokud to chce v politice dotáhnout daleko.

Jiří Paroubek je znám svým vyváženým postojem v zahraniční politice, kritizoval zahraniční politiku Karla Schwarzenberga a kritizuje i tu Zemanovu, protože ve věcí Blízkého východu oba politici sdílejí podobná stanoviska, která podle Paroubka poškozují naše vztahy s dalšími, převážně arabskými zeměmi.

Paroubek Zemanovy kroky kritizoval už ve svém textu na blogu serveru vasevec.cz. "Miloš Zeman jede na návštěvu Izraele a té přičítá pravděpodobně epochální význam. Desítky let si mezinárodní společenství neví rady, co udělat s Palestinci, kteří ztratili po vzniku státu Izrael svůj domov. Český prezident to ale vidí jasně. Ať se o ně postará Saudská Arábie a další bohaté ropné arabské státy," ironizuje Zemanovy postoje, ke kterým se prezident přiznal v Hradci Králové, ještě před návštěvou Izraele.

Kritizoval rovněž Zemanovu myšlenku přesunutí české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

"Upřímně, nevěřím ani, že takováto jednostranná podpora izraelské politiky je rozumná a produktivní. Tedy, nemyslím pouze z hlediska českých národních zájmů, ale také pro podporu mezinárodní pozice Izraele. Vidím to tak, že je dobré udržovat velmi dobré vztahy současně k Izraeli i k arabským státům. Naše republika je přece součástí Západu a chce-li Západ ovlivňovat také postoje arabských států, není k tomu nejlepší cestou jednosměrná podpora jen jedné strany sporu. S takovýmito nuancemi politiky si M. Zeman ale zjevně nedělá velkou hlavu," napsal Jiří Paroubek.

Zeman se podle něho nechává volně unášet svými zažitými, v zásadě však bludnými a ideologizovanými představami o nebezpečnosti islámu pro západní civilizaci.

"Řešení pro vysoce komplikovanou oblast Blízkého východu střílí od boku, s pohotovostí legendárních pistolníků Divokého západu. Zřejmě není již schopen se koncentrovat na seriózní studium podkladových materiálů," dodal Paroubek, podle kterého příští ministr zahraničí – ať již to bude L. Zaorálek, J. Kohout či P. Telička – naštěstí nesdílejí avanturistický přístup prezidenta k řešení blízkovýchodní problematiky.

"Snad tedy nebude tak zle… Příští český ministr zahraničí a premiér to ale bez ostrých střetů s prezidentem nezvládne," dodává.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | Izrael  | sionismus  | Zeman
3506 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

V devadesátých letech probíhal poměrně ostrý boj mezi dvěma skupinami: a) havlisté chtěli všechno rozdat nadnárodním korporacím, b) klausovci chtěli vytvořit vrstvu domácích podnikatelů a národní kapitalismusPokud by nebyl ministrem vnitra Hamáček, tak standardní ministr vnitra by měl po německé vládě požadovat vysvětlení, proč z Německa vyhoštěný imigrant znásilňoval v ČR

Eurabia.cz

Jak Salvini «obrátil» katolické voliče?Africký uprchlík znásilnil šestnáctiletou Češku u Terezína! Multikulturní obohacení dorazilo ze Západu již i k nám ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Okamuru nas*al ČRo! Co jsem si to dovolil říct, že ji znásilnil migrant z Afriky? Šílená jízda redaktorky, doufám, že ten rozhovor odvysílajíČaputová na ČT: Demonstrace, Letná? Politici by to měli respektovat. I já jsem pořádala protesty
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny