„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Kdo není s námi, je proti nám

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 23.12.2010 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Americký a evropský prezident si pořádně zanotovali. Oba vyhlásili válku těm, kteří si dovolují mít jiný názor.

Vypadá to, že svět směřuje ke globálnímu totalitnímu režimu, ve kterém nebude místo pro jeho kritiky. Tytam budou chvíle, kdy se o zásadní politická rozhodnutí sváděly vášnivé ideologické bitvy. Napříště bude totiž povolen jen jeden možný politický názor a jeho odpůrci budou umlčováni. Jak jinak číst vzkazy, které mezi řádky (ale často i přímo v řádcích) vyslali do světa v rozmezí jen několika dnů prezident Spojených států amerických i prezident brzy už Spojených států evropských?

Hermana van Rompuye ve světě téměř nikdo nezná. Přesto tento nikým nevolený politik s vizáží úředníka (psal jsem o něm v Xantypě č. 4) z rozpadajícího se státu-nestátu Belgie učinil při návštěvě Berlína Němcům kázání o tom, že „čas homogenních národních států je pryč“. A že prý víra v to, že by mohly samy obstát v složitém 21. století je nejen iluzí, ale vyloženou lží. Rompuy se zkrátka rozhodl vyhlásit konec svobodných evropských národů.

Vybral si k tomu symbolické místo a v projevu u příležitosti 21. výročí pádu berlínské zdi se tak rozohnil, že ty, kteří v jednotný evropský superstát nevěří a brojí proti němu, označil za nepřátele. „Musíme společně bojovat proti nebezpečí nového euroskepticismu,“ řekl Rompuy. A jak byl v ráži, nevěděl, kde přestat. Proto jsme se například mohli dozvědět, že euroskepticismus, který se rozšířil ze zemí jako je Velká Británie a zamořil celou Evropu, je největší hrozbou pro mír. Nacionalismus totiž podle Rompuye vede k válce.

Ačkoli ta slova zní jen jako plácání mokrého hadru o podlahu, nepodceňoval bych je. Je to výhružný vzkaz všem těm, kteří se nechtějí podílet na budování velké Evropy. „V každém členském státě existují lidé, kteří věří, že jejich země může přežít sama v globalizovaném světě. To je více než iluze – to je lež,“ řekl europrezident.

Jen o pár dnů později, když si prezident poněkud starší a mocnější Unie zajel na návštěvu Indie, zaznělo podobné varování. Obamův vzkaz ale mířil k jiným skeptikům – odpůrcům globalizace.

Američany trápí nezaměstnanost. Jejich tradiční podniky přesouvají své výrobny na druhý konec zeměkoule, jejich střední třída je systematicky likvidována, jejich ještě nedávno prosperující průmyslová města upadají a miliony lidí v nich žijí jen díky potravinovým přídělům. Na globalizaci, která jim práci bere, jsou proto právem naštvaní. Přesto Obama obhajoval globalismus jako téměř nekonečné dobro. A varoval před těmi, kteří se tomuto dobru vzpírají.

Podle něj se časy mění a Amerika už si nemůže ve světovém obchodu klást podmínky jako dříve. Chtě nechtě musí soutěžit se vzmáhající se Indií a Čínou. Ty, kterým se to nelíbí, označil Obama ve svém projevu za nepřátele, proti kterým je třeba se bránit. „Amerika musí soutěžit. A ve Spojených státech nastane přetahovaná mezi těmi, kdo vidí globalizaci jako hrozbu, a těmi, kdo souhlasí, že žijeme v otevřeném integrovaném světě, který přináší výzvy a příležitosti,“ hřímal z Bombaje. Ve stejném projevu také zdůraznil, že ti, kteří podporují globalizaci, budou potřebovat „být ochráněni“ před těmi, kteří se snaží plné integraci světových ekonomik klást překážky.

Americký a evropský prezident tak říkají jinými slovy totéž – žijeme v globalizovaném světě, kde už jednotlivé země (Německo, ale ani USA) nemohou žít jako za starých časů, ale musí se politicky a ekonomicky přizpůsobit novým podmínkám, novému řádu světa. Pro Evropany to znamená dát vale svým národním státům a ztotožnit se s Evropskou unií. Američané si asi zase v globální konkurenci musí zvyknout na nezaměstnanost, protože jejich továrny se přesunuly do Asie, kde v nich za zlomek jejich platu makají cizí dělníci.

Obama ani Rompuy se však obyvatel svých Unií neptají, zda s tím souhlasí. Nezdržují se tím, že by zjišťovali, zda jejich občané sdílejí nadšení pro myšlenku jednotné Evropy či společné světové ekonomiky. Pro oponenty mají ovšem ráznou odpověď. Ten, kdo nechce přijmout údajnou nevyhnutelnost globální ekonomiky či zglajchšaltování evropských národů, je rovnou nepřítel, potížista, hrozba pro ostatní. Hrozba pro prosperitu, hrozba pro mír. Obama i Rompuy tak svorně vyhlášují válku těm, kteří nechtějí žít v politicky a ekonomicky globalizovaném, unifikovaném světě. Kdo není s námi, je proti nám.

Euroskeptici v Evropě či odpůrci globalizace v USA mají zkrátka smůlu. Zatím ještě není jasné, co je čeká dál, už nyní ale byly jejich názory a postoje dostatečně demonstrativně odsouzeny jako nebezpečné. Jak dlouho je budou moci ještě svobodně a bez úhony hlásat, je zatím ve hvězdách. Ale moc dlouho to asi nebude.

vyšlo v Xantypě 12/2010

5686 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Čtenáři a přátelé Eportalu, podpořte nás prosím, nebo ukončíme činnostProdej kovů ze státních hmotných rezerv je naším bezpečnostním ohrožením.

euPortal.cz

Každý občan ČR včetně dětí zřejmě dá na uhlíkovou neutralitu přes 60 tisíc korun ročně, po dobu dvaceti let, plyne z vládních dokumentů a výroku premiéra BabišeUvědomělé „neziskové“ děti brzy zastoupí před tabulí ideově závadné učitele. K čemu by měli naslouchat nějakému bílému heterosexuálnímu učiteli matematiky, který neklečí před Gretou Thunbergovou

Eurabia.cz

Norové jsou v šoku. Statistiky úřadů potvrdily vysokou kriminalitu muslimských uprchlíkůŽIDÉ A KŘESŤANŠTÍ SIONISTÉ: VŘELÉ DĺKY PREZIDENTU TRUMPOVI A JEHO ADMINSTRATIVĚ

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Mám pro premiéra Babiše dvě zprávyTa nejhrubší protiruská propaganda v České televizi... Aneb právo Krymu na odtržení od Ukrajiny

ParlamentniListy.cz

Černá skla, luxusní Porsche, vedle druhé, SPZ se samými jedničkami... Pražští politici jednali a náměstí, kam je striktní zákaz vjezdu, bylo plné. Policie nikde„Podvod, lumpárna, neomarxisti.“ Ryli do Klause ml. za průzkum. Vrátilo se jim to
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny