„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Bobošíková vs. Schwarzenberg aneb Když dva dělají totéž, není to totéž

Autor: Jan Sedláček | Publikováno: 12.10.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

…aneb když dva dělají totéž, není to totéž. Alespoň podle českých médií, která se čile zabývají obvyklou předvolební manipulací veřejného mínění.

Jana Bobošíková zřejmě patři mezi ty méně oblíbené politiky. Mnozí ji kritizují za to, že pořád někam kandiduje, střídá politické strany, že byla nominována KSČM do předminulé volby prezidenta, nebo i za to, že její volební blok Hlavu vzhůru! je nesourodým slepencem různých odpadlíků, stran a hnutí. Ne že by tato kritika byla zcela neoprávněná. Je však zajímavé, že to samé, za co je Bobošíková kritizována, platí i pro Karla Schwarzenberga a jeho TOP 09, která má i přesto zřejmě dvojciferné volební preference.

Vezměme si to pěkně popořadě. První, za co lidé Bobošíkovou kritizují, je fakt, že střídá politické strany, za které kandiduje. To samé se však dá říci i o Karlu Schwarzenbergovi. Ten byl od r. 1997 členem ODA, v letech 2002 a 2004 byl nominován do senátních voleb za US-DEU a od r. 2007 byl ministrem zahraničních věcí za Stranu zelených. Až v roce 2009 se dostal do své (zatím) poslední strany, a to TOP 09. Zajímalo by mě, kam ho jeho politický turismus zavede příště. Pokud se ovšem další strany vůbec dožije.

Druhým předmětem kritiky je častá kandidatura Jany Bobošíkové na různé politické funkce. I v tomto ohledu by s ní však mohl kníže směle soupeřit. Schwarzenberg nejprve kandidoval v roce 2002 do Senátu, což si zopakoval i v roce 2004. I když pomineme jeho nominaci na ministra za SZ, tak v roce 2010 kandidoval na poslance, začátkem roku 2013 na prezidenta (a neváhal se kvůli tomu ztrapnit koláží s punkovým účesem) a nyní opět kandiduje na poslance. Touha po politické funkci za každou cenu je sice mediální nálepkou Bobošíkové, avšak u Schwarzenberga je vidět přinejmenším stejně dobře.

V neposlední řadě je Bobošíková kritizována i za to, že ji do prezidentských voleb roku 2008 nominovala KSČM. Nezapomínejme však na to, že Schwarzenbergův nejbližší spolustraník Kalousek chtěl jít r. 2006 do vlády s podporou té samé KSČM, ani na to, že sám kníže poklonkuje bruselským bolševikům, kteří zde prosazují komunismus daleko radikálnější, než jaký by tu KSČM byla schopna vytvořit.

Samotný volební blok Hlavu vzhůru! je také terčem kritiky kvůli tomu, že je slepencem různých stran, hnutí a odpadlíků. To je sice pravda, avšak v tomto ohledu jej TOP 09 ještě daleko překonává. TOP 09 vznikla stmelením přeběhlíků z KDU-ČSL (Kalousek), ODS (Laudát) a ODA (Schwarzenberg), ke kterému se ještě přidalo pochybné hnutí Starostové a nezávislí (Gazdík). Tento nesourodý středolevicový blok, který se navíc vydává za konzervativní pravicovou stranu, kupodivu získal velkou podporu ve volbách v roce 2010 a tuto podporu si udržel i přesto, že za ty tři roky, kdy byl v politice, zkazil, co mohl.

Vrcholem toho všeho byly prezidentské volby, kde Schwarzenberg dostal podporu více než 2 milionů voličů. Těmto lidem (nebo alespoň většině z nich) zjevně nevadí, co Schwarzenberg dělá, tím pádem by neměli mít výhrady ani k dalším lidem, kteří dělají to samé. To znamená, že by měl volební blok Hlavu vzhůru! získat v nadcházejících volbách přinejmenším stejně hlasů jako TOP 09. Vlastně ještě více, protože Bobošíková neusíná na jednáních, neprodává naši státnost do Brusele ani nedonáší zahraničnímu tisku. Je ale zřejmé, že tomu tak nebude. Proč?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Zatímco Schwarzenberg má na své straně většinu mainstreamových médií, Bobošíkovou- ostatně jako každým, kdo smýšlí o EU realisticky- média opovrhují. A protože jsou to právě média, kdo určuje veřejné mínění většiny českých voličů, má Schwarzenberg mnohem větší podporu než Bobošíková. I když oba dělají totéž, pro média to není totéž. Když kníže stále někam kandiduje a přechází ze strany do strany, je to podle médií v pořádku, zatímco když to samé dělá Bobošíková, média ji za to kritizují. A podívejme se i na některé další příklady:

Zkuste si například představit, že by Bobošíková usnula na nějakém důležitém jednání. To by proti ní média zahájila mohutnou kampaň, která by zřejmě znamenala její mediální popravu. Avšak když to samé udělal Schwarzenberg (a ne jednou), média nad tím vždy mávla rukou. A nebo si představte, že by Bobošíková ve své kampani parodovala Jamese Bonda, jako to právě udělal kníže. To už by Zdeněk Svěrák zešílel úplně a mediální štvanice proti jejímu volebnímu bloku by nabraly ještě větší obrátky, než jaké mají dnes. Avšak knížeti to jako vždy prošlo. Naštěstí alespoň někdo přišel, řečeno s trochou nadsázky, na to, čí agent je Schwarzenberg doopravdy (viz obrázek v úvodu článku).

Ostatně něco podobného, co vidíme nyní, jsme viděli i před volbou prezidenta. A nemusíme chodit daleko- sama redakce blogů idnes.cz mazala z hlavní stránky blogy podporující Bobošíkovou a podporovala články psané ve prospěch Schwarzenberga. Více si o tom můžete přečíst zde:
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/idnes-cz-kadruje-knize-jeee-bobo-fuj/

A pokud by chtěli cenzoři v tomto kádrování pokračovat, tak předem upozorňuji, že to vše zde píšu i přesto, že volební blok Hlavu vzhůru! pravděpodobně volit nebudu. Nejedná se tudíž o PR článek.

http://jansedlacekjan.blog.idnes.cz

čtěte také:

Jste nevolitelný, vzkázal Karlovi jeho někdejší podporovatel

Jak TOP 09 převzala poslanecký klub ANO podnikatele Andreje Babiše

Bez komentáře: Schwarzenberg se konečně přiznal

Klíčová slova: pravdoláska  | domácí politika  | Česká republika  | Schwarzenberg  | demokracie
3633 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

ePortal.cz

Nemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně ŠojdrováPalestinský kult smrti

euPortal.cz

Jak je to s klimatickými změnami aneb stručný průvodce historií bludů o globálním oteplování a skutečnými příčinami změn klimatu na ZemiVatikán má kancelář pro řízený zánik. Místo kostela raději mešitu nebo noclehárnu?

Eurabia.cz

Greta se chystá do Ameriky, ale nechce tam kvůli ochraně klimatu letět letadlem. Přejde tam po moři jako JežíšDříve obdivovali SSSR, dnes plivou na Rusko a oslavuji socialistickou EU při výročí sovětské agrese z 1968

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmu

ParlamentniListy.cz

Na to nemáte právo! Klaus ml. má vzkaz pro Mináře a připomíná mrtvéSchwarzenberg v ČT: Nepřítel a ničitel! Na Zemana se to jen valilo
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny