„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Místopředseda Srbské radikální strany: Kosova se nevzdáme!

Autor: Červenobílí | Publikováno: 4.10.2013 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Během naší návštěvy Bělehradu a cesty do Kosova jsme byli přijati v sídle Srbské radikální strany. Její místopředseda a bývalý poslanec srbského parlamentu Dejan Mirović, jenž má na starosti zahraniční vztahy strany, nám poskytl exkluzivní rozhovor, v němž se dozvíte vše podstatné o aktuální situaci v Srbsku i na Kosovu.

V prvé řadě jsme se samozřejmě věnovali Kosovu, situaci v Srbsku a Haagskému tribunál, řeč však přišla také na zahraniční politiku, otázky tradičních hodnot, ekonomickou situaci a pro nás jistě zajímavé téma česko-srbských vztahů a toho, jak Srbové vnímají náš národ. Rozhovor nám ukazuje, jaké jsou postoje a názory srbských vlastenců a všech Srbů, kterým leží na srdci osud Kosova a Metochije.

Jako malou upoutávku před čtvrtečním diskusním večerem s představiteli SRS (více ZDE), vám přinášíme první část zmíněného rozhovoru, který pro Vás připravil redaktor Zorba. Zbývající část rozhovoru vydáme po přednášce.

Nejprve ale krátce představíme Srbskou radikální stranu. Jedná se o nejvýznamnější srbskou pravicovou a vlasteneckou stranu. Od svého vzniku v roce 1991 patří k nejsilnějším politickým stranám v Srbsku. Ve většině voleb obdržela 25-30 % hlasů. Obvykle ve volbách končila na druhém místě a nebo vítězila. V prezidentských volbách se její kandidáti většinou dostávají do druhého kola a v jedněch prezidentských volbách obdržel její předseda Vojislav Šešelj dokonce 40 % hlasů. V evropském měřítku se jedná o nejúspěšnější vlasteneckou a tzv. „krajně pravicovou“ stranu. V žádné jiné evropské zemi neměli a nemají vlastenci tak velký úspěch jako v Srbsku. Je nám ctí, že právě delegace Srbské radikální strany bude přednášet na našem 26. diskusním večeru. Více informací o SRS se dozvíte na konci rozhovoru.

 

Dobrý den pane místopředsedo, můžete nám představit Srbskou radikální stranu, jaké jsou vaše cíle a hlavní body vašeho programu?

Srbská radikální strana je strana vlastenecká. Naším cílem je spojenectví všech Slovanů a spolupráce se všemi státy, jež přistupují k Srbsku jako k rovnocennému partnerovi. Chceme, aby Kosovo zůstalo součástí Srbska, a jsme proti vstupu do NATO a Evropské unie.

Ve světě je známý hrdinský boj vašeho předsedy dr. Vojislava Šešelje u Haagského tribunálu. Jaká je aktuální situace v Haagu a jaký bude dle Vašeho názoru rozsudek tribunálu?

Náš předseda je již 10 a půl roku ve vězení, aniž by byl nad ním vynesen jakýkoliv rozsudek. Něco takového se dosud v dějinách moderního evropského soudnictví nestalo. Něco podobného bylo možné pouze ve středověku v dobách inkvizice. My jsme hrdí na jeho důslednou a brilantní obranu, avšak máme strach o jeho zdraví. Rozsudek očekáváme 30. října, pokud se soud bude řídit právem, pak bude propuštěn. Máme však strach, že se jedná o politický proces, a proto jsme umírněnými optimisty co se týče jeho návratu.

Máme velkou starost o to, co se děje v Kosovu. Jaká je aktuální situace a jaká bude dle Vašeho názoru budoucnost srbského Kosova a Metochije?

Bohužel vláda v Bělehradě vede zcela chybnou politiku pod vlivem Bruselu a Ameriky. Naději, že se podaří srbské Kosovo zachránit, nám dává sever Kosova, kde žije kompaktně srbský lid, jenž je velmi jednotný, velmi bojovný a velmi dobře organizovaný. Na základě toho si myslíme, že pokud se jim (Srbům na severu Kosova, pozn. redakce) podaří ještě alespoň rok vydržet, bude plán přeměny srbského Kosova na kriminální albánský stát překažen. Proto jsou naší největší nadějí tito lidé ze severu Kosova, jež velmi dobře vědí, co je čeká, pokud by povolili. Myslím si proto, že plán Evropské unie se nepodaří snadno realizovat.

 

Na západě se šíří morální úpadek a liberální pseudohodnoty. Křesťanské hodnoty jako rodina a vlast pro tamní obyvatelstvo již téměř nic neznamenají. Jaká je v tomto směru situace v Srbsku?

Uvedu Vám jeden konkrétní příklad. U nás se již několik let snaží prosadit konání průvodu homosexuálů, tzv. gay pride. Naše vláda, současná i ta předchozí, se nám snaží vnutit tuto takzvanou liberální hodnotu Západu, a to i přesto, že dle všech anket je více než 90% obyvatel proti tomu. Když se pokusili násilím propagovat agresivní homosexualismus, mládež Srbska a Bělehradu povstala a zabránila, za cenu velkých nepokojů, konání tohoto hanebného průvodu. Chci Vám říct, že Západ zde propaguje ty nejhorší hodnoty a my jsme proti tomu. Západ chce zničit rodinu, propagovat homosexualismus, zničit církev a zničit naše národní hodnoty. My nechceme být jako opice a přebírat vše ze Západu. Sami víte, že například Holandsko vykročilo dokonce směrem k legalizaci pedofilie.

dejan-mirovic-2Co nám můžete říct o bombardování Srbska silami NATO roku 1999?

Víte, to byla nejhorší událost v životě každého Srba. Obzvlášť bylo hrozné to, že cílem bombardování bylo pomoci teroristům a banditům na Kosovu a Metochiji. Zajímavé je to, že bombardování bylo vedeno přesně v duchu moderního Západu, zbaběle z velké výšky. Nedošlo k žádným pozemním útokům, během nichž by se srbský národ mohl masivně postavit na odpor agresorům a způsobit jim velké ztráty. Místo toho útočili na civilní cíle v Bělehradě, Vojvodině i Srbsku, zabíjeli naše děti a ničili naše domovy. Tímto způsobem chtěli zlomit odhodlání našeho národa, namísto aby se v čestném a poctivém boji utkali se srbskou armádou. Ta byla bombardováním prakticky nedotčena.

Uvedu Vám jeden konkrétní příklad. Během 78 dní bombardování se jim (silám NATO, pozn. redakce) podařilo zničit pouhých 12 našich tanků. Ale zato ničili naše mosty, nemocnice, sídla televize, školy a vraždili naše děti. Takhle vypadá „hrdinství a čest“ Západu a my o něm nemáme žádné iluze. Jednalo se o zbabělý útok a kruté bombardování, během nějž proti nám použili ochuzený uran. Většina případů rakoviny v Srbsku je v současnosti způsobena právě tehdejším použitím ochuzeného uranu. Takhle vypadá jejich „hrdinská“ válka.

Jaký je váš názor na mezinárodní problémy, jimž jsou vystaveny státy jako Sýrie, Libye, Irán, Palestina a třeba i severní Korea?

     Irán

Co se týče Iránu, my plně podporujeme iránskou vládu. Máme vynikající vztahy s iránskou ambasádou u nás a dokonce někteří naši poslanci navštívili Irán. Myslíme si, že Irán neobyčejně čestně postoupil, když neuznal nezávislost Kosova a odsuzujeme sankce srbské vlády vůči Iránu. Jedná se o druh nátlaku (myšleno západní sankce vůči Íránu, pozn. redakce) na Irán, který zaujal principiální a správný postoj vůči Izraeli, neboť největší agresor na Blízkém východě i mimo něj je právě Izrael.

     Palestina

Co se týče problémů Palestiny, to je naprosto jasná věc. Jedná se o ohrožení lidských práv Palestinců ze strany izraelského militaristického režimu, který provozuje osidlování, jež je určitým druhem apartheidu. Otevřeně říkám apartheidu vůči lidem v Palestině. O tom nemůže být žádných pochyb. Rovněž Spojené státy americké, které podporují teroristy, kriminálníky a vrahy na Kosovu, podporují také izraelský režim. Nám je tato politika zcela jasná. Stejně tak, jak se chovají vůči Palestincům, se chovají také vůči Srbům na Kosovu a Metochiji.

     Sýrie

Co se týče Sýrie, plně podporujeme přístup Ruska, jež se staví proti vměšování Ameriky, Turecka a Izraele do vnitřních záležitostí Sýrie. Jsme toho názoru, že režim prezidenta Asada je naprosto zákonný a legitimní a tzv. povstalci a jejich zahraniční podporovatelé jsou agresory. Vyjadřujeme rovněž solidaritu s trpícím lidem Sýrie, jenž je vystaven strašlivé agresi zahraničních teroristů a zemí, které je podporují.

     Severní Korea

Co se týče Severní Koreje, plně podporujeme postoj Ruska a Číny a jsme toho názoru, že má Severní Korea právo na své postoje, a že má taktéž právo reagovat na provokace Jižní Koreje a Ameriky. Takže naše názory jsou naprosto jasné a principiální. Je nám líto, že se naše vláda zachovala tak nekorektně vůči Iránu, Libyi, Bělorusku a také dalším zemím (myšleno, že se srbská vláda na popud USA připojila k mezinárodním sankcím vůči daným zemím, pozn. redakce).

Srbská radikální strana měla rovněž vynikající vztahy s Irákem Saddáma Husajna a Irák v době jeho vlády navštívil i předseda Srbské radikální strany Vojislav Šešelj, pozn. redakce.

Chtěl byste závěrem, jako zkušený srbský nacionalista, vzkázal něco našemu studentskému vlasteneckému hnutí Červenobílí?

Obdivujeme český národ a obdivujeme každé hnutí odporu uvnitř Evropské unie. Myslíme si, že se jedni od druhých můžeme naučit spoustu věcí. Srbové by se měli od Čechů naučit klást rozumný a pasivní odpor, tak jak jej Češi kladli germanizaci v minulosti a globalizaci v současnosti. Myslíme si, že bychom měli pracovat na našem vzájemném poznávání a společných akcích, neboť to je ta pravá cesta jak se postavit na odpor těmto negativním tendencím.

Velmi Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám i Srbské radikální straně mnoho úspěchů.

Redaktor Zorba

http://cervenobili.cz

čtěte také:

Kosovo je Srbsko! Přijďte vyjádřit nesouhlas s odporným porušením mezinárodního práva

Světoznámý režisér: Madeleine Albrightová je kráva

Odporná balkánská řeznice a havlistka Madeleine Albrightová mluvila v parlamentu. Senátor zhuseně odešel a připomněl tisíce jejích obětí

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo  | Balkán
5309 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny