„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Systém eCall přinese Velkého bratra přímo do vašeho auta

Autor: Jan Sedláček | Publikováno: 4.10.2013 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Bruselským byrokratům zřejmě nestačí, že již brzy budou moci v rámci projektu Indect sledovat každý náš krok na ulicích a všechnu naši činnost na internetu. Nyní chtějí, aby byl povinně zaznamenáván i veškerý pohyb každého auta. A jako obvykle přitom argumentují, že to lidem přinese bezpečí, což ale není tak docela pravda.

Před několika dny se na bulvárně-zpravodajském serveru Novinky.cz objevil článek s názvem ,,Při nehodě auto přivolá automaticky pomoc,? který pojednává o systému eCall. Přitom už samotný název tohoto článku je manipulativní, stejně jako celý jeho zbytek. Článek má čtenáře přesvědčit, že je eCall užitečným projektem, který zachrání mnoho životů. Už se zde ale nepíše, že se bude jednat o výrazné omezení naší svobody. A jak se bude spuštění projektu přibližovat, budou se tyto manipulace zřejmě objevovat i v dalších mainstreamových médiích. Než však tato situace nastane, podívejme se nejprve na to, co nám eCall doopravdy přinese.

Pokud se podíváme na informace ve zmiňovaném článku (nebo i na jiných stránkách, které se tímto tématem zabývají), zjistíme, že eCall je projektem Evropské komise, jehož oficiálním cílem je umožnit rychlou pomoc účastníkům dopravních nehod. Celý systém bude spočívat v palubních jednotkách, které mají být od roku 2015 povinně umístěny v každém novém autě. Tyto přístroje budou sledovat polohu auta (pomocí GPS), směr jeho pohybu, a dokonce i počet pasažérů ve vozidle (podle počtu zapnutých pásů). Pokud systém vyhodnotí, že došlo k dopravní nehodě, pošle informace operátorům linky 112, kteří na místo vyšlou pomoc. Tolik oficiální verze.

Ačkoliv média prezentují eCall jako něco přínosného, co zachrání mnoho životů, pozornému čtenáři jistě neunikne jedna zdánlivá maličkost. Pokud budete mít v autě zabudovaný tento systém, bude velmi snadné přesně vysledovat, kde se dané auto nachází. Kdosi bude mít možnost sledovat, kde jste byli, kam jste kdy jeli, jak rychle jste tam jeli, a dokonce i kolik lidí bylo v daný okamžik v autě. Součástí zařízení má být i mikrofon, takže nelze vyloučit, že budeme ve vozidle také automaticky odposloucháváni. Zatímco pro režim to bude znamenat vynikající způsob, jak sledovat nepohodlné lidi, důsledkem pro nás bude pochopitelně omezení svobody. To vše má být od roku 2015 povinné u každého nového osobního automobilu a není těžké si představit, že po dalších několika letech zakáže EU vyjet na silnice všem autům, která v sobě nebudou mít tento systém zabudovaný.

Přitom je spíše diskutabilní, zda eCall skutečně zachrání lidské životy. Dle mého názoru tento systém přivolá záchrannou službu i v mnoha případech, kdy to nebude potřeba, a kvůli těmto planým poplachům budou záchranáři chybět tam, kde je jich potřeba více. Když k tomu připočteme zmatky, které eCall přinese operátorům záchranné služby, a možné zneužití některými nezodpovědnými uživateli (což připouští dokonce i zmiňovaný manipulativní článek), zjistíme, že nám eCall příliš velké bezpečí na silnicích nezajistí. Pokud zde vůbec vznikne nějaký přínos, bude zcela zanedbatelný v porovnání se ztrátou další podstatné části naší svobody.

Nutno ještě dodat, že už nyní je naše svoboda při cestování autem částečně omezena. Na mnoha místech podél silnic jsou umístěny kamery, které lze snadno napojit na software schopný přečíst poznávací značky projíždějících aut, popř. i rozeznat obličeje řidičů. Tím pádem se dá dohledat, které auto v daném úseku silnice projelo a kdo jej řídil. Ovšem projekt eCall všechny tyto současné restrikce překonává. Pokud zde bude tento projekt zaveden, stane se Velký bratr povinnou součástí každého auta. A bude-li navíc zaveden i Indect, což je další orwellovský projekt, o kterém jsem zde již psal, nebude už před Velkým bratrem úniku.

Média opět předvádějí svoji obvyklou strategii. Snaží se přimět občany, aby si nechali omezit svobodu dalším výmyslem bruselských bolševiků, a to výměnou za údajné větší bezpečí, které by však bylo, jak již víme, jen fikcí. Doufejme, že tentokrát občané tento plán prohlédnou a začnou proti systému eCall protestovat natolik, že tento orwellovský projekt nakonec nebude uveden do provozu či alespoň nebude povinný ani u nových aut. Jak řekl již Benjamin Franklin: Ten, kdo se vzdá své svobody výměnou za bezpečí, ten si nezaslouží ani svobodu, ani bezpečí a zpravidla nedostane ani jedno, ani druhé.

Zmiňovaný manipulativní článek si můžete přečíst zde: http://www.novinky.cz/ekonomika/313793-pri-nehode-auto-privola-automaticky-pomoc.html

http://jansedlacekjan.blog.idnes.cz

čtěte také:

Uncle Sam wants you! Američané budou muset svému lékaři sdělovat intimní data. A ten je bude předávat vládě

Totalitní světovláda (závěr): Mediální manipulace veřejným míněním

Indect. Největší omezení naší svobody od roku 1989

 

Klíčová slova: EU  | technologie  | soukromí  | stát
4567 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny