„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Proč se tak dlouho čeká na zprávu Vojenského zpravodajství?

Autor: -abb- | Publikováno: 2.10.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Už několik let bývá během léta, maximálně v první půli září, zveřejňována výroční zpráva Vojenského zpravodajství, tedy vojenské rozvědky a kontrarozvědky. Letos si na ni ale ještě počkáme. Je to proto, že Vojenské zpravodajství přišlo o svého šéfa, nebo ještě z jiného důvodu?

Ve své výroční zprávě Vojenská zpravodajská služba analyzuje mezinárodní dění, které má souvislost s Českou republikou. Výroční zpráva se skládá ze dvou částí - utajené a veřejné.

Utajenou projednává vláda a v okamžiku, kdy ji schválí, je veřejná část zprávy uvolněna do médií. Ještě dříve než média si ji ale mohou přečíst poslanci.

Bývá pravidlem, že zpráva je zveřejňována během léta - zatímco do léta si ji prostuduje vláda, v létě její veřejnou část zkoumají poslanci a na konci léta je zpráva předložena občanům.

V roce 2008 sice byla zveřejněa až 29. září, ale další roky se termín zveřejnění posunoval stále více dozadu - směrem do letních měsíců.

A tak zpráva za rok 2010 byla zveřejněna 9. září 2011 a loni byla zpráva za rok 2011 zveřejněna už v srpnu.

Na letošní zprávu, která má hodnotit rok 2012, však veřejnost stále ještě čeká. Proč?

ZPRÁVA NEJDŘÍVE V ŘÍJNU

Redakce se proto otázala na Vojenském zpravodajství, co je důvodem zpoždění.

"Zveřejnění zmíněné zprávy je vázáno na projednání její utajované verze vládou České republiky – k čemuž doposud nedošlo," odpověděl pro Prvnizpravy.cz brigádní generál Rostislav Pilc.

"Poté co vláda České republiky utajovanou zprávu o činnosti Vojenského zpravodajství za rok 2012 projedná, bude zveřejněna i její neutajovaná verze, která je určena široké odborné a laické veřejnosti," vysvětlil s tím, že předpokládaný termín projednání zprávy vládou je říjen tohoto roku.

Co mohlo tak dlouhé zpoždění způsobit, se můžeme jen domnívat. Zcela jistě ale svůj vliv má skutečnost, že Nečasova vláda v červnu padla a Rusnokova se k tomuto bodu zatím asi nedostala.

Stojíme na pokraji jaderné války, nového 11. září? ptá se Hájek

To ale asi nebude ten hlavní důvod. Připomeňme, že spolu s Nečasovou spolupracovnicí Nagyovou a několika poslanci ODS byli v rámci červnové razie ÚOOZ a VSZ Olomouc zatčeni i tři pracovníci Vojenského zpravodajství, včetně tehdejšího a bývalého ředitele této zpravodajské služby. I zřejmě vlivem nastalého chaosu se mohla celá záležitost pozdržet, i když je spíše pravděpodobné, že v době pádu vlády musela už být zpráva hotova.

PŘÍLIŠ NEZÁVISLÁ?

Pak se ale naskýtá ještě jedno možné vysvětlení. Důvod dramatického odvolání obou šéfů VZ mohl souviset právě s tím, co se mělo (nebo naopak nemělo) ve výroční zprávě objevit.

Už loňská výroční zpráva totiž významným způsobem zpochybňovala určité axiomy americké zahraniční politiky, když si například dovolila pochybovat o tom, že by dění v Sýrii, jak je mediálně prezentováno, odpovídalo skutečnosti. Bylo v ní - sice poněkud diplomaticky, ale jinak zcela jasně - řečeno, že v médiích probíhá stran Sýrie těžká informační válka a že vše ani zdaleka není tak, jak je sdělovacími prostředky uváděno.

"Ve sdělovacích prostředcích o situaci v Sýrii byly podávány některé neobjektivní informace či přímo šířeny dezinformační kampaně. Vojenské zpravodajství proto pravidelně informovalo nejvyšší státní představitele o skutečné situaci v Sýrii, zpracovávalo rozsáhlejší analytické materiály k jednotlivým aspektům vývoje a podílelo se na vytváření společného názoru a politického postupu NATO a EU vůči Sýrii," stojí ve výroční zprávě Vojenského zpravodajství za rok 2011.

A nejde jen o Sýrii. Výroční zpráva Vojenského zpravodajství mluvila kriticky i o situaci v Afghánistánu a velice chladně píše o jaderném programu Íránu, který neprezentuje jako bezpečností riziko, jako spíše snahu o "posílení odstrašujícího účinku vlastních ozbrojených sil" a dokonce se zmiňuje o "přípravě Íránu na napadení ze strany regionální (čti: Izrael) nebo extraregionální (čti: USA) mocnosti".

To přitom musí pro naše americké spojence, kteří už několik let budují obraz Íránu jako největší hrozby světovému míru, znít téměř jako rouhání. Je otázka, zda si člen NATO vůbec může něco takového dovolit.

Proto bude zajímavé, zda bude v tomto objektivním a nezávislém duchu situaci na mezinárodní scéně, které mezitím dospěla téměř k vojenskému útoku v Sýrii (který má být mezikrokem před válkou s Íránem), česká zpravodajská vojenská služba pokračovat i letos.

Poté, co byly takovým manifestačním způsobem odvolány její špičky a zpravodajská služba před světem mediálně zostuzena, se však lze důvodně obávat, že její nezávislost byla nezvratně poničena. To, že nebyla dosud zveřejněna výroční zpráva za loňský rok, by pak v tomto kontextu dávalo jasný smysl.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | USA  | Česká republika  | propaganda  | válka  | Sýrie
3176 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Jan Palach nebyl hrdina. To opravdu neRazítkovací mánie snad nikdy neskončí

euPortal.cz

V minulosti Kliniku podpořil Andrej Babiš a dokonce hrál roli při jakési provizorní užívací smlouvě, za což byl tehdy levičáckými kruhy adorovánTvrdá realita: V Británii díky muslimům 15 útoků kyselinou týdně. Z toho 3/4 v Londýně

Eurabia.cz

Jak muslimové skrývají svou agresivitu za obviňování druhých z perzekuce muslimů Anketa: Měl by se zpřísnit imigrační zákon? 92% (!) ano. Hlasujte!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Tohle je smrtelné. Blíží se k TOP 09. A Petříček do vedení? Ne! Bývalý vysoký funkcionář ČSSD jde do akceRodinu tvoři máma, táta a děti! Senátor Valenta je pobouřen tím, co ČT pustila dětem
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny