„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Víme, kdo řídí Ištvana. Co se říká mezi právníky?

Autor: -abb- | Publikováno: 30.9.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace


Když na konci července probíhaly na Klausově zámečku druhé "Rozmluvy na Hanspaulce" věnované otázce, zda demokracie nerezignovala na kontrolu represivní moci, napsal exprezident v hodnocení debaty, že dlouhá rozprava byla věnována také tématu „Ištván“.

"Spor byl veden o tom, byl-li pan Ištván a jeho chování v minulých týdnech excesem, tedy zcela izolovaným, výjimečným jevem, nebo zda se jedná o systémový jev, o dokončení systémové změny, která proběhla téměř bez povšimnutí před našima očima. Většina zastávala názor, že jde o širší, systémový jev. Inspirativní byla i diskuse o tom, zda je Dr. Ištván ´pěšákem či generálem´. Zdá se, že pěšákem nebyl, ale zaměnitelný či nahraditelný jistě byl," napsal bývalý prezident.

Informace redakce Prvnizpravy.cz se zdají tyto názory potvrzovat - Ištvan rozhodně není generál, není ten, kdo se samostatně rozhoduje a koná.

Ivo Ištván byl ještě nedávno mediálním hrdinou, byť jeho hvězda později pohasla - i proto, že některým zprvu rozjařeným novinářům došlo, jakou blamáží jeho výpad proti Nečasově vládě byl.

Mezi právníky ale panuje přesvědčení, že olomoucký vrchní státní zástupce je ve skutečnosti jen figurka, která je řízena svými spolupracovníky. Ti sice nejsou tolik vidět, ale stojí za většinou jeho rozhodnutí.

Konkrétně se mluví o tom, že je Ištvan řízen dvojicí Komár - Hájek. Komár je Ištvanovým náměstkem. Hájkem pak není myšlen Petr Hájek, který naopak Ištvana kritizuje a tvrdí o něm, že pracuje pro Američany, ale Roman Hájek z Nejvyššího státního zastupitelství.

Hájek, nyní myšlen opět Petr Hájek, není ve svém názoru na Ištvanovo posluhování americkým zájmům osamocený - podobné skálopevné přesvědčení, že Ištvan je mužem povolným USA, panuje i v právnických kruzích. Redakce Prvnizpravy.cz si takový názor vyslechla hned ve dvou velkých renomovaných advokátních kancelářích.

Podle těchto informací existuje v justičním prostředí (přesněji v kruzích státních zástupců) jakési pevné americké jádro, tedy lidé s velmi pevnými vazbami na USA. K němu patří vedle Ištvana i Igor Stříž či Jaroslav Fenyk. Všichni mají blízko k americké ambasádě, kam pravidelně docházejí či docházeli, někteří dokonce Američanům přímo vynášeli citlivé informace (Fenyk). Fenyk ale státní zastupitelství opustil, nedávno ho prezident Miloš Zeman jmenoval ústavním soudcem.

Patří sem i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která v USA prodělala speciální školení, jak server Prvnizpravy.cz už informoval.

Kolem pevného jádra se pak pohybují další představitelé české justice, například současný Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. I on je podle informací z právnických kuloárů figurkou, řídí ho právě zmiňovaný Stříž, bývalý vojenský prokurátor a člen KSČ, který dělal dříve náměstka Ištvanovi. Nyní je náměstkem Zemana. Skrze Stříže je tedy Američanům poslušný i sám Zeman, byť do tvrdého jádra proamerických žalobců nepatří.

Podobné je to s Marií Benešovou, současnou ministryní spravedlnosti, která byla dříve také Nejvyšší státní zástupkyní. Opět jde o spíše poddajnou loutku - v dobách, kdy oficiálně šéfovala NSZ, ji "řídil" zmiňovaný Fenyk, který jí dělal náměstka a Nejvyšší státní zastupitelství v podstatě vedl. Dá se tedy předpokládat, že ani ona - poslouchající pokyny svých rádců - nebude na požadavky Američanů hluchá.

Zajímavý je pak postoj prezidenta Miloše Zemana, který má sice tradičně dobré vztahy směrem na Východ, ale v praxi nyní ve své prezidentské funkci činí kroky, které do tohoto rámce příliš nezapadají, viz například jeho podpora, kterou vyjádřil Ivo Ištvanovi, když mu poskytl audienci na Hradě, ačkoli dobře ví, pro koho Ištvan pracuje. Zdá se, že Zeman lavíruje na obě strany a snaží se občas Američanům vyjít vstříc, aby si je příliš nerozhněval. Dobře totiž ví, jak je pro ně snadné odstavit nepohodlného politika...

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Soudce promluvil o juvenilní justici: Soudy odebírají násilně děti z rodin. Obchodování s dětmi

Kdo může beztrestně vyzývat k likvidaci Čechů

Bradáčová a Zeman na setkání s 60 izraelskými advokáty

 

Klíčová slova: domácí politika  | USA  | Česká republika  | justice  | demokracie
5208 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Právo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologieJan Palach nebyl hrdina. To opravdu ne

euPortal.cz

Drsná reportáž TV Prima z žižkovské Kliniky: Všude je plno výkalů, odpadků i použitých injekčních stříkačekČeská televize je opravdu dojná kráva? Aneb povánoční dáreček pro Václava Moravce

Eurabia.cz

Další případ násilí francouzské policie: Střelili muže do hlavy a přišel o oko. Tohle si nedovolili ani komunisti v 1989 u nás!Spisovatel Petr Hampl přeje Okamurovi konkurenci na politické scéně

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Dvacet let od velké dezinformace NATO. Zpochybňovaný masakr vedl přímo k bombardování JugoslávieVIDEO Další tvrdá slova profesora Piťhy: Kabát hanby těch, kteří řeční o Palachovi. Pravda je pohozena jako pet lahve. Rozbijeme si lebky
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny