„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Víme, kdo řídí Ištvana. Co se říká mezi právníky?

Autor: -abb- | Publikováno: 30.9.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace


Když na konci července probíhaly na Klausově zámečku druhé "Rozmluvy na Hanspaulce" věnované otázce, zda demokracie nerezignovala na kontrolu represivní moci, napsal exprezident v hodnocení debaty, že dlouhá rozprava byla věnována také tématu „Ištván“.

"Spor byl veden o tom, byl-li pan Ištván a jeho chování v minulých týdnech excesem, tedy zcela izolovaným, výjimečným jevem, nebo zda se jedná o systémový jev, o dokončení systémové změny, která proběhla téměř bez povšimnutí před našima očima. Většina zastávala názor, že jde o širší, systémový jev. Inspirativní byla i diskuse o tom, zda je Dr. Ištván ´pěšákem či generálem´. Zdá se, že pěšákem nebyl, ale zaměnitelný či nahraditelný jistě byl," napsal bývalý prezident.

Informace redakce Prvnizpravy.cz se zdají tyto názory potvrzovat - Ištvan rozhodně není generál, není ten, kdo se samostatně rozhoduje a koná.

Ivo Ištván byl ještě nedávno mediálním hrdinou, byť jeho hvězda později pohasla - i proto, že některým zprvu rozjařeným novinářům došlo, jakou blamáží jeho výpad proti Nečasově vládě byl.

Mezi právníky ale panuje přesvědčení, že olomoucký vrchní státní zástupce je ve skutečnosti jen figurka, která je řízena svými spolupracovníky. Ti sice nejsou tolik vidět, ale stojí za většinou jeho rozhodnutí.

Konkrétně se mluví o tom, že je Ištvan řízen dvojicí Komár - Hájek. Komár je Ištvanovým náměstkem. Hájkem pak není myšlen Petr Hájek, který naopak Ištvana kritizuje a tvrdí o něm, že pracuje pro Američany, ale Roman Hájek z Nejvyššího státního zastupitelství.

Hájek, nyní myšlen opět Petr Hájek, není ve svém názoru na Ištvanovo posluhování americkým zájmům osamocený - podobné skálopevné přesvědčení, že Ištvan je mužem povolným USA, panuje i v právnických kruzích. Redakce Prvnizpravy.cz si takový názor vyslechla hned ve dvou velkých renomovaných advokátních kancelářích.

Podle těchto informací existuje v justičním prostředí (přesněji v kruzích státních zástupců) jakési pevné americké jádro, tedy lidé s velmi pevnými vazbami na USA. K němu patří vedle Ištvana i Igor Stříž či Jaroslav Fenyk. Všichni mají blízko k americké ambasádě, kam pravidelně docházejí či docházeli, někteří dokonce Američanům přímo vynášeli citlivé informace (Fenyk). Fenyk ale státní zastupitelství opustil, nedávno ho prezident Miloš Zeman jmenoval ústavním soudcem.

Patří sem i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která v USA prodělala speciální školení, jak server Prvnizpravy.cz už informoval.

Kolem pevného jádra se pak pohybují další představitelé české justice, například současný Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. I on je podle informací z právnických kuloárů figurkou, řídí ho právě zmiňovaný Stříž, bývalý vojenský prokurátor a člen KSČ, který dělal dříve náměstka Ištvanovi. Nyní je náměstkem Zemana. Skrze Stříže je tedy Američanům poslušný i sám Zeman, byť do tvrdého jádra proamerických žalobců nepatří.

Podobné je to s Marií Benešovou, současnou ministryní spravedlnosti, která byla dříve také Nejvyšší státní zástupkyní. Opět jde o spíše poddajnou loutku - v dobách, kdy oficiálně šéfovala NSZ, ji "řídil" zmiňovaný Fenyk, který jí dělal náměstka a Nejvyšší státní zastupitelství v podstatě vedl. Dá se tedy předpokládat, že ani ona - poslouchající pokyny svých rádců - nebude na požadavky Američanů hluchá.

Zajímavý je pak postoj prezidenta Miloše Zemana, který má sice tradičně dobré vztahy směrem na Východ, ale v praxi nyní ve své prezidentské funkci činí kroky, které do tohoto rámce příliš nezapadají, viz například jeho podpora, kterou vyjádřil Ivo Ištvanovi, když mu poskytl audienci na Hradě, ačkoli dobře ví, pro koho Ištvan pracuje. Zdá se, že Zeman lavíruje na obě strany a snaží se občas Američanům vyjít vstříc, aby si je příliš nerozhněval. Dobře totiž ví, jak je pro ně snadné odstavit nepohodlného politika...

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Soudce promluvil o juvenilní justici: Soudy odebírají násilně děti z rodin. Obchodování s dětmi

Kdo může beztrestně vyzývat k likvidaci Čechů

Bradáčová a Zeman na setkání s 60 izraelskými advokáty

 

Klíčová slova: domácí politika  | USA  | Česká republika  | justice  | demokracie
5316 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Dvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019Bilderberg! Známe agendu a účastníky letošního setkání šedých korifejů ve Švýcarsku

ePortal.cz

Než důchodovou reformu, raději postaví pekárnu na koblihyEliminace slov maminka a tatínek je ukázkou blbosti, nikoliv pokroku

euPortal.cz

Rusko rekordně nakupuje zlato a posiluje tak svou nezávislost. Tím bychom se měli inspirovat i myPodpořte nás prosím a bojujte společně s námi za to, aby naše země byla opět naše, aby se tu dalo dobře a bezpečně žít a abychom tuto zemi ubránili pro nás i pro naše děti a vnuky a další generace

Eurabia.cz

Čech si nechtěl nechat líbit předbíháni muslimem a tak ho německá policie zmlátila! Pro Němce jsme horší než muslimovéVelení švédské armády se již připravuje na nasazení proti odpůrcům imigrace a islámu?!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Volíte ANO? Jste zloději. Šílená veřejnoprávní jízda Josefa Klímy, i vy ji platíte. A jak se „maká“ v ČT? Peníze lítají ven oknem. Kontrolor ČRo Kňourek šel do otáčekMádle, styď se. Menšík by vám vrazil! Neukojená touha Geislerové a oprsklý strup Minář. Do toho všeho ČT. Ivan Vyskočil masakruje „Václavák“
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny