„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Víme, kdo řídí Ištvana. Co se říká mezi právníky?

Autor: -abb- | Publikováno: 30.9.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace


Když na konci července probíhaly na Klausově zámečku druhé "Rozmluvy na Hanspaulce" věnované otázce, zda demokracie nerezignovala na kontrolu represivní moci, napsal exprezident v hodnocení debaty, že dlouhá rozprava byla věnována také tématu „Ištván“.

"Spor byl veden o tom, byl-li pan Ištván a jeho chování v minulých týdnech excesem, tedy zcela izolovaným, výjimečným jevem, nebo zda se jedná o systémový jev, o dokončení systémové změny, která proběhla téměř bez povšimnutí před našima očima. Většina zastávala názor, že jde o širší, systémový jev. Inspirativní byla i diskuse o tom, zda je Dr. Ištván ´pěšákem či generálem´. Zdá se, že pěšákem nebyl, ale zaměnitelný či nahraditelný jistě byl," napsal bývalý prezident.

Informace redakce Prvnizpravy.cz se zdají tyto názory potvrzovat - Ištvan rozhodně není generál, není ten, kdo se samostatně rozhoduje a koná.

Ivo Ištván byl ještě nedávno mediálním hrdinou, byť jeho hvězda později pohasla - i proto, že některým zprvu rozjařeným novinářům došlo, jakou blamáží jeho výpad proti Nečasově vládě byl.

Mezi právníky ale panuje přesvědčení, že olomoucký vrchní státní zástupce je ve skutečnosti jen figurka, která je řízena svými spolupracovníky. Ti sice nejsou tolik vidět, ale stojí za většinou jeho rozhodnutí.

Konkrétně se mluví o tom, že je Ištvan řízen dvojicí Komár - Hájek. Komár je Ištvanovým náměstkem. Hájkem pak není myšlen Petr Hájek, který naopak Ištvana kritizuje a tvrdí o něm, že pracuje pro Američany, ale Roman Hájek z Nejvyššího státního zastupitelství.

Hájek, nyní myšlen opět Petr Hájek, není ve svém názoru na Ištvanovo posluhování americkým zájmům osamocený - podobné skálopevné přesvědčení, že Ištvan je mužem povolným USA, panuje i v právnických kruzích. Redakce Prvnizpravy.cz si takový názor vyslechla hned ve dvou velkých renomovaných advokátních kancelářích.

Podle těchto informací existuje v justičním prostředí (přesněji v kruzích státních zástupců) jakési pevné americké jádro, tedy lidé s velmi pevnými vazbami na USA. K němu patří vedle Ištvana i Igor Stříž či Jaroslav Fenyk. Všichni mají blízko k americké ambasádě, kam pravidelně docházejí či docházeli, někteří dokonce Američanům přímo vynášeli citlivé informace (Fenyk). Fenyk ale státní zastupitelství opustil, nedávno ho prezident Miloš Zeman jmenoval ústavním soudcem.

Patří sem i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která v USA prodělala speciální školení, jak server Prvnizpravy.cz už informoval.

Kolem pevného jádra se pak pohybují další představitelé české justice, například současný Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. I on je podle informací z právnických kuloárů figurkou, řídí ho právě zmiňovaný Stříž, bývalý vojenský prokurátor a člen KSČ, který dělal dříve náměstka Ištvanovi. Nyní je náměstkem Zemana. Skrze Stříže je tedy Američanům poslušný i sám Zeman, byť do tvrdého jádra proamerických žalobců nepatří.

Podobné je to s Marií Benešovou, současnou ministryní spravedlnosti, která byla dříve také Nejvyšší státní zástupkyní. Opět jde o spíše poddajnou loutku - v dobách, kdy oficiálně šéfovala NSZ, ji "řídil" zmiňovaný Fenyk, který jí dělal náměstka a Nejvyšší státní zastupitelství v podstatě vedl. Dá se tedy předpokládat, že ani ona - poslouchající pokyny svých rádců - nebude na požadavky Američanů hluchá.

Zajímavý je pak postoj prezidenta Miloše Zemana, který má sice tradičně dobré vztahy směrem na Východ, ale v praxi nyní ve své prezidentské funkci činí kroky, které do tohoto rámce příliš nezapadají, viz například jeho podpora, kterou vyjádřil Ivo Ištvanovi, když mu poskytl audienci na Hradě, ačkoli dobře ví, pro koho Ištvan pracuje. Zdá se, že Zeman lavíruje na obě strany a snaží se občas Američanům vyjít vstříc, aby si je příliš nerozhněval. Dobře totiž ví, jak je pro ně snadné odstavit nepohodlného politika...

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Soudce promluvil o juvenilní justici: Soudy odebírají násilně děti z rodin. Obchodování s dětmi

Kdo může beztrestně vyzývat k likvidaci Čechů

Bradáčová a Zeman na setkání s 60 izraelskými advokáty

 

Klíčová slova: domácí politika  | USA  | Česká republika  | justice  | demokracie
5913 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Pokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem celé policejní akce, pak se nelze vyhnout spekulacím o vyprovokování střetů policiíMylná tolerance obřích dluhů

euPortal.cz

25 procent autorů vyžadovaných při zkouškách z literatury by mělo být černých, požadují v BritániiPutin označil rozhodnutí kancléřky Angely Merkel přijmout do Německa více než milion uprchlíků převážně z válkou rozervané Sýrie za „kardinální chybu“

Eurabia.cz

Schwarzenberg: "Řveme, jako by nám uprchlíci řezali krky!"Erdogan: Macron chce zastrašit muslimy!!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili SvobodníŠok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny