„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Bezpilotní letouny v Česku. Sokol či Multicopter

Autor: -abb- | Publikováno: 28.9.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Éra dronů, jak se říká bezpilotním letounům, dorazila i do České republiky. Z prostředků ministerstva obrany byly už vyvinuty celkem čtyři typy těchto strojů.

Pracuje na nich či v minulosti pracoval Vojenský technický ústav Praha, státní podnik, jehož zakladatelem je Ministerstvo obrany, vysvětlil pro Prvnizpravy.cz mluvčí ministerstva Jiří Caletka.

Všechny níže uvedené stroje, označované anglickou zkratkou UAV (Unmanned Aerial Vehicle) nebo také dron z anglického "drone", patří k průzkumným typům bezpilotních letounů.

V roce 2011 Vojenský technický ústav ukončil vývoj průzkumného mini UAV pod obchodním názvem Optoelektron. Má hmotnost 7 kg, dolet do 10 km s dobou letu více než 1 hodina, elektrický pohon a užitečné zatížení 1 kg.

"Optoelektron byl vyvinut v rámci obranného výzkumu. V současné době Vojenský technický ústav ve vlastní režii tento bezpilotní letoun zdokonaluje, například pro přistání na padáku," uvedl mluvčí.

Tentýž ústav před čtyřmi lety vyvinul za prostředky Ministerstva obchodu a průmyslu bezpilotní letoun Manta 2. Ten byl určen pro taktické využití v rámci Integrovaného záchranného systému, ale i pro armádu.

Má hmotnost 62 kg, dolet 40 km a užitečné zatížení do 10 kg.

Za prostředky Ministerstva vnitra byl pak ústavem vyvinut bezpilotní letoun Sokol s určením pro Integrovaný záchranný systém, ale i s možností využití v armádě. Má hmotnost 20 kg, dolet 40 km a nosnost 3 kg, vyjmenovává dále Caletka.
 
Nejnovějším typem, na kterém se stále pracuje, je tzv. Multicopter, stroj pracující na pricnipu vrtulníku. Vyvíjen je v současné době pro Policii ČR. Má hmotnost 7 kg a nosnost 1 kg.

Všechny výše uvedené modely spadají pod ministerstvo obrany: technický vývoj dronů se ale neomezuje jen na armádu. Kromě těchto přípdů probíhají i další státní i soukromé vývojové projekty bezpilotních letounů.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: Česká republika  | technologie
3476 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Temná minulost hraběte Walderode: Pomáhal vytipovat Lidice jako odplatu za atentát na Heydricha? Prolomení Benešových dekretů v den popravy parašutistů. Náhoda, nebo symbol?Totálně odporné. Mladík pod hrozbou smrti musel sledovat, jak mu migrant znásilňuje jeho přítelkyni na výletě v Německu

Eurabia.cz

Syrský “uprchlík” plánoval masakr v kosteleDíky infiltraci bavorských mešit českou antiislamistkou Křížkovou jsme potvrdili propojení pražských islamistů na ty v Mnichově

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Komunista Valenta udeřil: Demonstrace organizuje nejzákeřnější skupina osob v zemi. Většina protestujících ani neví, o co běží! A vesnice? Ta má jiné starostiProfesor Chýla: Milion chvilek se musí na Letné omluvit. S Babišem a EU je to jinak. Mrzí mě přístup mladých
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny