„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Bezpilotní letouny v Česku. Sokol či Multicopter

Autor: -abb- | Publikováno: 28.9.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Éra dronů, jak se říká bezpilotním letounům, dorazila i do České republiky. Z prostředků ministerstva obrany byly už vyvinuty celkem čtyři typy těchto strojů.

Pracuje na nich či v minulosti pracoval Vojenský technický ústav Praha, státní podnik, jehož zakladatelem je Ministerstvo obrany, vysvětlil pro Prvnizpravy.cz mluvčí ministerstva Jiří Caletka.

Všechny níže uvedené stroje, označované anglickou zkratkou UAV (Unmanned Aerial Vehicle) nebo také dron z anglického "drone", patří k průzkumným typům bezpilotních letounů.

V roce 2011 Vojenský technický ústav ukončil vývoj průzkumného mini UAV pod obchodním názvem Optoelektron. Má hmotnost 7 kg, dolet do 10 km s dobou letu více než 1 hodina, elektrický pohon a užitečné zatížení 1 kg.

"Optoelektron byl vyvinut v rámci obranného výzkumu. V současné době Vojenský technický ústav ve vlastní režii tento bezpilotní letoun zdokonaluje, například pro přistání na padáku," uvedl mluvčí.

Tentýž ústav před čtyřmi lety vyvinul za prostředky Ministerstva obchodu a průmyslu bezpilotní letoun Manta 2. Ten byl určen pro taktické využití v rámci Integrovaného záchranného systému, ale i pro armádu.

Má hmotnost 62 kg, dolet 40 km a užitečné zatížení do 10 kg.

Za prostředky Ministerstva vnitra byl pak ústavem vyvinut bezpilotní letoun Sokol s určením pro Integrovaný záchranný systém, ale i s možností využití v armádě. Má hmotnost 20 kg, dolet 40 km a nosnost 3 kg, vyjmenovává dále Caletka.
 
Nejnovějším typem, na kterém se stále pracuje, je tzv. Multicopter, stroj pracující na pricnipu vrtulníku. Vyvíjen je v současné době pro Policii ČR. Má hmotnost 7 kg a nosnost 1 kg.

Všechny výše uvedené modely spadají pod ministerstvo obrany: technický vývoj dronů se ale neomezuje jen na armádu. Kromě těchto přípdů probíhají i další státní i soukromé vývojové projekty bezpilotních letounů.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: Česká republika  | technologie
3391 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Jan Palach nebyl hrdina. To opravdu neRazítkovací mánie snad nikdy neskončí

euPortal.cz

V minulosti Kliniku podpořil Andrej Babiš a dokonce hrál roli při jakési provizorní užívací smlouvě, za což byl tehdy levičáckými kruhy adorovánTvrdá realita: V Británii díky muslimům 15 útoků kyselinou týdně. Z toho 3/4 v Londýně

Eurabia.cz

Jak muslimové skrývají svou agresivitu za obviňování druhých z perzekuce muslimů Jak potom kvalifikovat chování NATO v Srbsku či v Afghánistánu a některých jeho členů v Iráku a v Libyí?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bombBrutální výsměch Jaroslava Plesla „kavárně". TOPiči! Na Soukupa prý budou muset „vyhrabat" rasismus
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny