„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Maďarský ekonomický zázrak navzdory EU

Autor: Hlas Ruska | Publikováno: 18.9.2013 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Inflace v Maďarsku dosáhla rekordně nízkých ukazatelů za období od června 1974. Nehledě na to obviňuje vedení EU maďarskou vládu z nedostatečného boje proti krizi.

Údaje, které zveřejnilo národní statistické byro Maďarska (KSH) překvapily dokonce domácí experty. Ještě v červenci činila úroveň inflace 1,8%, a analytici očekávali její snížení maximálně na 1,7%. V srpnu však činila úroveň inflace v zemi rekordně malých 1,3%.

Jak tedy se mohla snížit inflace v Maďarsku v době finanční krize na úroveň roku 1974 – doby státního socialismu a administrativního regulování cen? Předpisy tvrdé rozpočtové kázně a zesílení dohlížecích funkcí Evropské centrální banky, které dávali bruselští úředníci, nemají na tom žádnou zásluhu. Inflace ustoupila nikoli před Bruselem, ale před protikrizovými opatřeními maďarské vlády.

Viktor Orbán nastoupil linii na národně orientované sociálně ekonomické přeměny, aniž by bral ohled na okřiknutí z Bruselu. Mj. od ledna 2013 snížila vláda o 10% ceny plynu, elektřiny a topení, a zavázalo „řídící společnosti“, aby samostatně pokryly náklady. V EU začali tehdy mluvit o podkopání zásad tržní ekonomiky, neplnění doporučení Evropské komise a populismu.

Avšak dokonce oficiální agentura EU Eurostat byla nucena konstatovat, že země překonala recesi: vládě se daří zachovávat rozpočtový schodek v rámci žádaných 3% HDP, a do konce roku se očekává obnovení stabilního ekonomického růstu. Tak tedy je někdy přece jen mnohem výhodnější zachovávat nezávislost své úvěrové politiky?

„Maďarský ekonomický zázrak“, o němž už začali mluvit někteří experti, může donutit EU a jiné instituce k přešetření jejich názorů na místo a úlohu celé Východní Evropy. Vždyť, jak ukázaly události z posledních let, si odnesly hlavní úder krize nikoli tyto země, ale Řecko, Portugalsko, Španělsko a Irsko.

Normativy dohod z Maastrichtu, kritéria sjednocení zemí v eurozóně a kritéria efektivity práce jednotlivých institucí znají všichni. Nikdo je ale neplnil. Finanční a ekonomické normy porušovali všichni, východní Evropané však byli opatrnější, než jejich západní kolegové v EU.

„Západ prožívá krizi a nedostatek lídrů, a hledá odpovědi na řadu nových výzev“ – takto charakterizovalo nynější situaci v Evropě a v celém světě americké vydání The American Interest. Máme se divit tomu, že jednotlivé evropské země se pokoušejí řešit vznikající problémy na základě vlastních představ a koncepcí? Maďarsko se v tom stalo podle všeho „první vlaštovkou“.

http://czech.ruvr.ru

Klíčová slova: dluhy  | EU  | banky
4456 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Vypadá to tady jako mini Pákistán, řekla známá herečka v Anglii (+ video)Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)

ePortal.cz

Volejte řediteli?Každá demokracie má právo bránit sama sebe

euPortal.cz

Máme tady další důsledek šílené masové imigrace a multikulturalismu. „Němečtí“ učni často neumí německyNaše republika žije v situaci, kdy si nemůže přijímat vlastní zákony, jsme pod sametovou okupací elit Bruselu a komu se to nelíbí, je mediálně popraven a případně kriminalizován jako extremista

Eurabia.cz

Liberálové jsou ve skutečnosti maskování bolševici toužící po teroru proti odlišným názorůmHrůzostrašné: 2/3 vražd páchají imigranti

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmu

ParlamentniListy.cz

„Úděsné.“ Antonín Staněk promluvil o penězích pro umělcePolitická agitace? Státní univerzita čelí hněvu Okamury. Za vše může tento její počin
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny