„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Americká ambasáda kryje jména českých stážistů v USA

Autor: -abb- | Publikováno: 11.9.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Americká ambasáda v ČR zaujala po nedávných událostech spojených s pádem vlády pozici mrtvého brouka. V návaznosti na vazbu některých žalobců na USA nechce zodpovědět dotaz, kdo všechno v USA absolvoval "protikorupční" stáž.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která se (jak ukázala její schůzka s Robertem Šlachtou a Václavem Moravcem na Zbraslavi) angažuje v celém případu, který začal razií na Úřadu vlády, pokračoval přes zatýkání poslanců, generálů a spolupracovníků premiéra a vyvrcholil pádem vlády, absolvovala v roce 2008 školení ve Spojených státech.

Už v době svého jmenování za pražskou žalobkyni byly tyto její vztahy s USA předmětem mediálního zájmu - musela například čelit dotazům moderátorů a novinářů (i z veřejnoprávní ČT), jak vysvětlí své školení v USA a vazbu na amerického velvyslance, kterému pomáhala organizovat schůzky s českými státními zástupci na půdě amerického velvyslanectví.

Zeptali jsme se jí proto, o jakou stáž se jedná, kdy ji absolvovala a kdo ji platil. Bradáčová odpověděla jen na některé dotazy, z její odpovědi však vyplynulo, že její stáž proběhla v rámci amerického programu "International Visitor Leadership Program of the United States Department of State Transparency and Ethics in Democracy".

"Jednalo se o program, který se koná pravidelně, pořádá jej americká ambasáda," odpověděla pro Prvnizpravy.cz Bradáčová s uvedením celého názvu programu a s dovětkem, že se téže stáže spolu s ní účastnili i dva státní zástupci, dva policisté a dva zástupci nevládních organizací.

"Vedle mě se jej zúčastnila v předešlých i následujících letech celá řada soudců, státních zástupců a policistů, ale rovněž desítky osob činných ve veřejné sféře. Program byl zaměřen na návštěvu justičních a policejních úřadů, které se zaměřují na postihovaní korupce," uvedla také.

Redakce proto oslovila počátkem července americkou ambasádu s prosbou, aby ta poskytla jmenovitý seznam všech českých absolventů stáže v jednotlivých letech od začátku programu až do dnešního dne.

Velvyslanectví USA ale po celou dobu zarytě mlčí. Uplynul skoro měsíc a redakce svůj dotaz urgovala ještě dvakrát, oslovila tedy americkou ambasádu oficiální cestou třikrát, ale vždy bez jakékoli odpovědi.

Třebaže podle Bradáčové stejnou stáž (a to mluvíme jen o jednom jediném programu, podobných stáží exituje nesporně více) prodělaly desítky občanů ČR ve vlivných pozicích (soudců, policistů, státních zástupců či veřejně činných osob), americké velvyslanectví nechce jejich seznam uvést, ani pouze obecně naznačit počty takto Američany vyškolených obyvatel ČR.

To je zarážející především ve srovnání s Normanem Eisenem tolik proklamovanou transparentností a otevřeností, které nás Američané mají potřebu učit a jejíž nedostatek nám vytýkají.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | USA  | Česká republika  | propaganda  | demokracie
3149 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Jan Palach nebyl hrdina. To opravdu neRazítkovací mánie snad nikdy neskončí

euPortal.cz

Migranti položili na koleje dřevěné hole a kameny...Brutalita francouzské policie. Milovníci "liberální demokracie" mlčí, podívejte se na šokující záběry

Eurabia.cz

Horká novinka z USA: Byl zatčen muslim plánující útok na Bilý dům a TrumpaAnketa: Dělá vláda dost pro ochranu žen před imigrantským násilím? Ne! 69%

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Tereza Spencerová: Rusové mají vystaráno, sny Mirka Topolánka jsou pryč. BIS? Brány blázince se otevírají stále vícTydýt. Konec světa! Jaromír Soukup „načural do mraveniště“, Praha šílí
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny