„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Americká ambasáda kryje jména českých stážistů v USA

Autor: -abb- | Publikováno: 11.9.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Americká ambasáda v ČR zaujala po nedávných událostech spojených s pádem vlády pozici mrtvého brouka. V návaznosti na vazbu některých žalobců na USA nechce zodpovědět dotaz, kdo všechno v USA absolvoval "protikorupční" stáž.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která se (jak ukázala její schůzka s Robertem Šlachtou a Václavem Moravcem na Zbraslavi) angažuje v celém případu, který začal razií na Úřadu vlády, pokračoval přes zatýkání poslanců, generálů a spolupracovníků premiéra a vyvrcholil pádem vlády, absolvovala v roce 2008 školení ve Spojených státech.

Už v době svého jmenování za pražskou žalobkyni byly tyto její vztahy s USA předmětem mediálního zájmu - musela například čelit dotazům moderátorů a novinářů (i z veřejnoprávní ČT), jak vysvětlí své školení v USA a vazbu na amerického velvyslance, kterému pomáhala organizovat schůzky s českými státními zástupci na půdě amerického velvyslanectví.

Zeptali jsme se jí proto, o jakou stáž se jedná, kdy ji absolvovala a kdo ji platil. Bradáčová odpověděla jen na některé dotazy, z její odpovědi však vyplynulo, že její stáž proběhla v rámci amerického programu "International Visitor Leadership Program of the United States Department of State Transparency and Ethics in Democracy".

"Jednalo se o program, který se koná pravidelně, pořádá jej americká ambasáda," odpověděla pro Prvnizpravy.cz Bradáčová s uvedením celého názvu programu a s dovětkem, že se téže stáže spolu s ní účastnili i dva státní zástupci, dva policisté a dva zástupci nevládních organizací.

"Vedle mě se jej zúčastnila v předešlých i následujících letech celá řada soudců, státních zástupců a policistů, ale rovněž desítky osob činných ve veřejné sféře. Program byl zaměřen na návštěvu justičních a policejních úřadů, které se zaměřují na postihovaní korupce," uvedla také.

Redakce proto oslovila počátkem července americkou ambasádu s prosbou, aby ta poskytla jmenovitý seznam všech českých absolventů stáže v jednotlivých letech od začátku programu až do dnešního dne.

Velvyslanectví USA ale po celou dobu zarytě mlčí. Uplynul skoro měsíc a redakce svůj dotaz urgovala ještě dvakrát, oslovila tedy americkou ambasádu oficiální cestou třikrát, ale vždy bez jakékoli odpovědi.

Třebaže podle Bradáčové stejnou stáž (a to mluvíme jen o jednom jediném programu, podobných stáží exituje nesporně více) prodělaly desítky občanů ČR ve vlivných pozicích (soudců, policistů, státních zástupců či veřejně činných osob), americké velvyslanectví nechce jejich seznam uvést, ani pouze obecně naznačit počty takto Američany vyškolených obyvatel ČR.

To je zarážející především ve srovnání s Normanem Eisenem tolik proklamovanou transparentností a otevřeností, které nás Američané mají potřebu učit a jejíž nedostatek nám vytýkají.

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: domácí politika  | USA  | Česká republika  | propaganda  | demokracie
3228 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

OSN si bere do úst fotbalistu Messiho a hraje po bolševicku na prachsprostou závist (+ foto)Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volí

ePortal.cz

Kdy přijde znárodňování k nám?Cítíte ten rozdíl?

euPortal.cz

Michal Semín i Ladislav Jakl jsou lidsky velmi tolerantní a mírumilovné lidi, kteří si své užili za komunistického režimu a dnes se důvodně obávají, že opět nastává doba politického útiskuPolitruci vtrhli do škol: Týdny mediální nenávisti. Na naše děti si troufnou. Kdo jim to dovolil? Co takhle se učit matiku a češtinu? Soudruzi z Člověka v plísni by to potřebovali

Eurabia.cz

Google manipuluje a cenzuruje ovšem českým bojovníkům proti manipulacím to nevadíSkupina muslimských uprchlíků několik hodin znásilňovala německou dívku a nevidí v tom nic špatného

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

Babiš vládne dál. Ale dostal do „huby“. Bylo to ostréFuj! Kalousek si málem odplivl. Kritizoval, podržte se, podraz na Babiše
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny