„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Bradáčová a Zeman na setkání s 60 izraelskými advokáty

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 7.9.2013 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Ve světle úvah o vazbách pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové na Spojené státy je zajímavá i informace z letošního ledna, kdy se Bradáčová se svým nadřízeným Zemanem setkali s šedesátičlennou delegací izraelských advokátů.

Událost, které prošla bez většího povšimnutí médií, dobře zapadá do úvah o zvláštním sbližování České republiky a Izraele, o kterém Prvnízpravy.cz průběžně informují.  

Šedesátičlenná delegace Telavivské advokátní komory, vedená předsedou Výboru česko-izraelských vztahů Telavivské advokátní komory Avrahamem Weberem, navštívila Českou republiku ve dnech 28. až 30. ledna.

Setkání navázalo na návštěvu české delegace tvořené předsedou České advokátní komory Martinem Vychopněm, nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, soudcem Ústavního soudu ČR Stanislavem Balíkem a místopředsedou ČAK a reprezentantem české advokacie v CCBE Antonínem Mokrým v červenci 2012 v Izraeli.

"První dva dny strávila delegace v Praze. V pondělí 28. ledna zahájili členové delegace svůj první den v hlavním městě ČR prohlídkou starého Židovského města, v podvečer je přivítal izraelský velvyslanec v Praze pan Yaakov Levy a následovala slavnostní recepce, pořádaná Ministerstvem zahraničních věcí a Česko-izraelskou obchodní komorou," uvedla mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

Druhý den pak Česká advokátní kancelář připravila pro izraelské hosty školení (viz rámeček) a vpodvečer pak delegaci přijal primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda ve své rezidenci na Mariánském náměstí.

"Za jeho přítomnosti podepsali předseda ČAK JUDr. Martin Vychopeň a předseda Výboru česko-izraelských vztahů Telavivské advokátní komory Avraham Weber memorandum o přátelství a spolupráci mezi Českou advokátní komorou a Telavivskou advokátní komorou, ve kterém obě strany vyjádřily zájem spolupracovat a zkvalitňovat vzájemné vztahy. Spolupráce bude spočívat mimo jiné ve výměně informací, v pořádání společných seminářů, konferencí a setkání," uvedla Markusová.

Následné slavnostní recepce se vedle primátora účastnili i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová a izraelský velvyslanec Jaakov Levy.

Bradáčová mohla být na pražskou recepci pozvána z titulu své funkce (pražská žalobkyně), ale protože známe její úzký vztah k Pavlu Zemanovi a protože Zeman byl jak na loňské návštěvě Izraele, tak třetí den návštěvy hostil izraelské delegáty v Brně, je jasné, že proamerická skupina státních zástupců reprezentovaná právě Zemanem a Bradáčovou, udržuje zároveň i nadstandarní vztahy s Izraelem. čtěte také: Věděl Mossad o pádu vlády?

Ve středu 30. ledna totiž izraelská delegace navštívila Brno a celodenní program zaštítil právě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

"Delegace zahájila svůj program návštěvou Nejvyššího soudu, který ve spolupráci s Nejvyšším státním zastupitelstvím připravil účastníkům pohoštění. V úvodu izraelské hosty uvítal místopředseda Nejvyššího soudu JUDr. Roman Fiala a seznámil je s posláním a úlohou Nejvyššího soudu v českém justičním systému. Poté nejvyšší státní zástupce JUDr. Pavel Zeman osvětlil poslání a specifika státního zastupitelství v České republice, a informoval o připravované novele o státním zastupitelství včetně vytvoření specializovaného útvaru při Nejvyšším státním zastupitelství na potírání korupce a závažné hospodářské kriminality," uvedla Zemanova mluvčí.

Jak vidíme, Izraelci se velmi zajímali o chystaný protikorupční superúřad, i když není vůbec jasné, zda se ten nakonec uskuteční. Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová už avizovala, že chce návrh stáhnout, aby ho přepracovala.

"V rámci programu pak navštívila izraelská delegace i ostatní hlavní justiční instituce – Nejvyšší správní soud a Ústavní soud, kde se členové izraelské delegace setkali s významnými představiteli těchto institucí a vyslechli si prezentace o jejich poslání a fungování. Na závěr návštěvy Brna byla izraelská delegace přijata primátorem města Brna, který na její počest uspořádal v prostorách Nové radnice slavnostní recepci," popsala poslední den návštěvy z Tel Avivu Markusová, někdejší pracovnice velvyslanectví USA v Praze.

www.prvnizpravy.cz

Jak probíhalo "školení" izraelských advokátů?
Z informací Nejvyššího státního zastupitelství vyplývá, že nešlo ani tak o školení, jako spíše o společenskou událost, která měla izraelskou delegaci co nejvíce potěšit. Češi se totiž omlouvali za někdejší křivdy, někteří čeští advokáti svůj příspěvek dokonce přednášeli v hebrejštině, popisovali izraelskou právní praxi či se věnovali historickým exkurzům týkajícím se Židů (židovská statuta krále Přemysla Otakara II.)
"Po úvodním slově předsedy ČAK JUDr. Martina Vychopně a předsedy Výboru česko-izraelských vztahů Telavivské advokátní komory Avrahama Webra, hovořil bývalý předseda ČAK JUDr. Vladimír Jirousek o osudech židovských advokátů za druhé československé republiky a během druhé světové války, o chování tehdejší advokátní komory vůči nim i o veřejné omluvě ČAK v březnu 2009 za toto chování.
Na jeho vystoupení navázal soudce Ústavního soudu JUDr. et PhDr. Stanislav Balík, který s chováním advokátního stavu v letech 1938 – 1945 srovnal chování notářů.
Příspěvkem předneseným v hebrejštině přispěl JUDr. Tomáš Pezl z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který stručně popsal rozsah vzdělání o Izraeli a židovství na českých právnických fakultách; velmi zajímavý byl popis jím vedené „zimní školy“, zaměřené na stát, náboženství a právo v Izraeli, která letos již potřetí proběhne ve spolupráci s Hebrejskou univerzitou přímo na izraelské půdě.
Historickému tématu se věnoval proděkan pro vědu a výzkum Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni JUDr. Vilém Knoll, PhD., který rozebral židovská statuta krále Přemysla Otakara II.
Velmi zajímavý příspěvek měl advokát a prezident Česko-izraelské obchodní komory JUDr. Pavel Smutný, který hovořil o fiskálních aspektech současné „eurokrize“.
zdroj: Nejvyšší státní zastupitelství

Sbližování ČR a Izraele:
neustálé a pravidelné vzájemné politické návštěvy - psali jsme zde
2012
| vzniká Nadační fond Masaryk Distingushed Chair, který podporuje výzkumné aktivity českých vědců studujících izraelskou kulturu, politiku či společnost v Izraeli
| skupina čtyř izraelských vědců-nobelistů v Praze
| konají se Dny Prahy v Jeruzalémě
| zástupci české justice v Izraeli
2013
| vzniká Nadační fond Theodor Herzl Chair, který umožní na Masarykově univerzitě v Brně pracovní místa pro "nejlepší izraelské vědce"
| izraelští advokáti v České republice
| konají se Dny Jeruzaléma v Praze

Klíčová slova: domácí politika  | Česká republika  | justice  | Izrael  | sionismus
3820 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Dotační socialismus nás žene do pekelPrávo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologie

euPortal.cz

Radši se nechá mlátit Afričanem? Aby nebyl radši označen za xenofoba a rasistu? Podívejte se na otřesné videoAmerické impérium praská ve všech švech

Eurabia.cz

Další případ násilí francouzské policie: Střelili muže do hlavy a přišel o oko. Tohle si nedovolili ani komunisti v 1989 u nás!Spisovatel Petr Hampl přeje Okamurovi konkurenci na politické scéně

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Zní to šíleně, ale „dějeBIS“ navazuje na nacisty. Přesně toto se dělalo se školními osnovami za protektorátu, píše Jaroslav BaštaObsadí cizí dům, zfetují se tam, že by nepoznali matku. Potěš pánbů, až převezmou otěže této země, obává se Ivan Vyskočil. A má vzpomínku na Palacha, která mnohé naštve...
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny